Ile masz czasu żeby zapłacić komornikowi za nieruchomość z licytacji?

Wojciech Sowiński30 stycznia 2018Komentarze (0)

Czy pamiętasz jak zachęcałem na blogu do kupna willi Jordana Belforta?

Było to oczywiście pół żartem-pół serio, ale przy tej okazji zwróciłem Ci uwagę, na atrakcyjność warunków inwestowania w nieruchomości w sytuacji, gdy sięgasz po nieruchomość z licytacji komorniczej.

Dla przypomnienia:

  • nierchomość z licytacji komorniczej jest wystawiana na sprzedaż poniżej ceny rynkowej: na pierwszej licytacji jest to 3/4 wartości, a jeśli dojdzie do drugiej już tylko 2/3 wartości
  • oprócz pewnych szczególnych sytuacji (np. prawo dożywocia) nieruchomość po licytacji komorniczej będzie automatycznie uwolniona od obciążeń, np. od hipotek, od wpisów związanych z postępowaniem egzekucyjnym itd.

Kulminacyjnym momentem komorniczej lictyacji nieruchomości jest wydanie przez sąd postanowienia o tzw. przybiciu. Przybicie to domknięcie licytacji, coś jak dobrze znane Ci z filmów solidne stuknięcie młotka towarzyszące zwycięstwu licytanta.

Przybicie to jednak również, jak wspomniałem, postanowienie sądowe. Jego uprawomocnienie się (nie wcześniej niż 7 dni od jego doręczenia) i późniejsze wezwanie przez Sąd zwycięzcy przetargu do zapłaty należności wyznaczają Twój termin na rozliczenie się z komornikiem.

Ile masz czasu żeby zapłacić komornikowi za nieruchomość z licytacji?

Gdy przybicie stanie się prawomocne, sąd prowadzący egzekucję z nieruchomości wezwie Cię do zapłaty należności w termienie 2 tygodni. Masz obowiązek wpłacić ją na tzw. rachunek depozytowy sądu.

Bez obaw, jego numer na pewno będzie w piśmie z sądu. Zresztą, bez trudu znajdziesz go na stronie internetowej sądu.

Jak pewnie wiesz, raczej trudno liczyć na otwarcie w banku w tym czasie kredytu hipotecznego.

Możesz jednak domagać się wydłużenia tego terminu do miesiąca.

To już trochę lepiej, prawda?

Szczerze?

Z tym miesiącem to też bym nie ryzykował z kredytem. Bo jeśli nie zdążysz, to:

  • jak nietrudno się domyślić, perspektywa nabycia własności nieruchomości znacznie się oddali,
  • co gorsza, „za karę” przepadnie Ci wpłacona przed licytacją tzw. rękojmia.

Zatem, jeśli przymierzasz się do inwestycji w nieruchomość z licytacji komorniczej – upewnij się jaką masz do dyspozycji gotówkę i mając tą kwotę w głowie… nie daj się ponieść emocjom na licytacji 🙂

A może masz doświadczenie skutecznego finansowania zakupu nieruchomości od komornika kredytem hipotecznym? Jeśli tak, to zapraszam do podzielenia się nim w komentarzu.

 

***

Jeśli potrzebujesz w swojej sprawie pomocy lub informacji prawnej na temat np. sytuacji lokalu nabytego z licytacji komorniczej, to zapraszam to podstrony Kontakt.

 

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: