Ile kosztuje wpis do księgi wieczystej?

Wojciech Sowiński14 lutego 201815 komentarzy

To, co z pewnością ma dla Ciebie znaczenie, jeśli chcesz sam zająć się aktualizacją stanu prawnego Twojej nieruchomości, to opłaty w postępowaniu wieczystoksięgowym.

Opłaty sądowe

Musisz wiedzieć, że opłaty sądowe, to koszty które uiścisz przy wpisach i innych czynnościach związanych z zawartością księgi wieczystej, bez względu na to, czy zdecydujesz się na sporządzenie i złożenie wniosku samemu, czy z pomocą prawnika.

Skorzystanie z pomocy radcy prawnego pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu. Otrzymasz gotowy do podpisu projekt wniosku, dzięki czemu nie będziesz musiał sam rozgryzać sposobu poprawnego przekreślania rubryk formularza :). Wniosek od razu będzie wypełniony poprawnie, więc sąd zajmie się jego rozpoznaniem, a nie prowadzeniem z Tobą korespondencji w sprawie braków formalnych. Natomiast decydując się na zastępstwo procesowe nie będziesz musiał przejmować się terminami, adresami i podpisami, a nawet odbieraniem sądowego awizo na poczcie. Wszystkim tym zajmie się Twój pełnomocnik.

Tak czy inaczej, z pomocą fachowca będziesz miał pewność, że postępowanie będzie cały czas pod kontrolą.

A co jeśli nie stać Cię na opłaty sądowe?

Regulacja opłat sądowych zawiera pewne możliwości ubiegania się o ich zmniejszenie, nawet do 0. Jeżeli jesteś np. osobą ubogą i nie stać Cię na uiszczenie opłaty od wniosku w postępowaniu wieczystoksięgowym, to o ile należycie udokumentujesz swoją sytuację i złożysz wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych jeszcze przed wnioskiem wieczystoksięgowym, to uzyskasz zwolnienie od obowiązku uiszczenia opłaty.

Jak zapłacić za wniosek do Wydziału Ksiąg Wieczystych?

Dawniej, niezwykle popularne były znaki opłaty sądowej. Były to takie znaczki „pocztowe”, ale wydawane przez Ministrerstwo Sprawiedliwości w celu łatwego płacenia za wszelkie czynności sądowe podlegające opłacie.

Zawsze starałem się mieć zapas znaczków, bo opłacenie wniosku poprzez zwykłe naklejenie znaczka było po prostu bardzo wygodne i szybkie.

Te tradycyjne znaki opłaty przechodzą już do lamusa. Można z nich korzystać tylko do 30 czerwca 2018 r. Ja już ich nie mam i nie kupuję 🙂

Obecnie, nadal możesz uiścić opłatę sądową:

  • przelewem na rachunek sądu – bez trudnu znajdziesz dane do przelewu na stronie Twojego Sądu Rejonowego
  • gotówkowo w kasie Sądu – zwróć jednak uwagę, że zwykle kasa pracuje krócej niż Sąd. Informacje na temat godzin pracy kasy również znajdziesz na stronie internetowej sądu
  • przez serwis oparty na systemie szybkich płatności internetowych – działa na takiej samej zasadzie jak usługi płatności z pewnością znane Ci ze sklepów internetowych. Po więcej szczegółów – zapraszam tutaj.

Ile kosztuje wpis do księgi?

Długo zastanowiałem się jak te informacje przystępnie przedstawić na blogu.

Przepisywanie ustawy nie ma przecież sensu. Jej przepisy możesz znaleźć dzięki google.

Doszedłem do wniosku, że najbardziej rozsądne będzie sporządzenie tabelki wraz z przykładami prawdziwych sytuacji z życia. Zwróć uwagę, że zawsze obowiązuje Cię przykład bardziej szczegółowy od ogólnego, np. jeśli wpisujesz prawo własności nieruchomości, ale opierasz je na postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku, to zapłacisz 150 zł, bo to bardziej szczegółowa sytuacja, od ogólnej zasady wpisywania własności za 200 zł.

Tabelka jest oparta na pewnym uproszczeniu, ale obejmuje niemal wszystko, co w praktyce będzie Ci potrzebne.

Żeby była bardziej czytelna, wystarczy w nią kliknąć. Możesz też ją wydrukować.


***

Jeśli szukasz pomocy w zakresie prawa nieruchomości, np. prawnika, który pomoże Ci skompletować wymagane załączniki, a następnie przygotuje Ci wniosek o wpis do księgi wieczystej to zajrzyj do podstrony Kontakt.

 

{ 15 comments… read them below or add one }

Michał Luty 14, 2018 o 09:45

W pierwszym wierszu tabeli pojawia się sformułowanie „ograniczonego prawa wieczystego” – czy nie chodziło o prawo rzeczowe?

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Luty 15, 2018 o 11:56

Dziękuję za zwrócenie uwagi na ten lapsus.Już poprawiłem.

Odpowiedz

Mateusz Kwiecień 3, 2018 o 19:47

Witam. Jeżeli wydzierżawiam 7 działek (każda ma osobną umowę) od właściciela, wszystkie mają jedną księgę wieczystą, to mogę dokonać tych 7 wpisów jednym wnioskiem? Jeżeli tak to co z opłatą, też wynosi 150 zł czy 7 x 150 zł?
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Kwiecień 4, 2018 o 05:36

Panie Mateuszu, skoro jest 1 księga, to znaczy, że jest to jedna nieruchomość składająca się z większej ilości działek (działka to z punktu widzenia prawa powiedzmy kwestia jedynie „pomocnicza” wobec księgi). Wpisu do działu III dokona Pan jednym wnioskiem i za jedną opłatą. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Paweł Jarczak Kwiecień 18, 2018 o 11:27

Jest to opłata stała, może ulec zmianie wyłącznie w przypadku, gdy przepis szczególny mówi co innego. Mniej zapłacimy, jeśli wpis dotyczy udziału w prawie. Wówczas pobierana jest proporcjonalna do wysokości udziału część opłaty stałej.

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Kwiecień 18, 2018 o 23:38

Panie Pawle, nie do końca się z tym zgodzę – trzeba pamiętać, że przy wpisie udziałów obowiązują „widełki” od 100 zł do 200 zł.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Krzysztof Czerwiec 27, 2018 o 12:50

Dzień dobry,

Ponad 10 lat temu miasto zmieniło nazwę ulicy przy której znajduje się nieruchomość. Niestety w księdze wieczystej nazwa ulicy nie została zaktualizowana. Czy gdybym chciał to sprostować będę ponosił jakieś koszty?

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Czerwiec 27, 2018 o 22:47

Panie Krzysztofie,
czynność, którą powinien Pan przeprowadzić, to „sprostowanie działu I-O” czyli koszt 60 zł.
Proszę pamiętać, by zasadność wniosku udokumentować.
Pozdrawiam!

Odpowiedz

Monika Lipiec 22, 2018 o 13:02

Mam w KW hipotekę zwykłą i kaucyjną do jednego kredytu. Chcę dokonać wpisu/ wykreślenia. Opłatę robię jedną czy dwie?

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Lipiec 23, 2018 o 23:14

Pani Moniko – są to 2 hipoteki, a zatem i 2 opłaty. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Monika Sierpień 15, 2018 o 19:40

Co istotne, to opłata jest w połowie. Za 2 hipoteki zapłaciłam 200 zł.
Dziękuję za informację powyższą.

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Wrzesień 1, 2018 o 00:28

Co kraj to obyczaj 😉

Odpowiedz

Wojciech Stolarski Wrzesień 26, 2018 o 11:51

Szanowny Panie!
Mam taki problem.
1. Na dzień dzisiejszy jest dziewięciu współwłaścicieli.
2. W wyniku porządkowania spraw spadkowych został wydany akt poświadczenia dziedziczenia dla 8 z tych dziewięciu osób. W związku z tym jest potrzebna aktualizacja Księgi Wieczystej co do aktualnej listy właścicieli i ich udziałów.
2. Jednocześnie istnieje konieczność zamiany dziewiątego współwłaściciela, ze względu na jego zgon, na nowego, na podstawie postanowienia sądowego o dziedziczeniu, przy czym w tym przypadku nie ulega zmianie wielkość udziału.
3. w związku z tym pytanie ile należy zapłacić i jakich opłat wieczystoksięgowych?
Z poważaniem
Wojciech Stolarski

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Październik 1, 2018 o 22:15

Panie Wojciechu, dziękuję za komentarz.
Proszę do tego podejść czysto praktycznie – ujawnia Pan własność na podstawie dziedziczenia, więc proponuję uiścić 1 opłatę 150 zł.
W tym wypadku nie powinno to nastąpić, ale w razie gdyby sąd przyjął inny punkt widzenia, to zostanie Pan o tym poinformowany stosownym wezwaniem z 7-dniowym terminem na realizację.
pozdrawiam

Odpowiedz

Wojciech Stolarski Październik 31, 2018 o 12:39

Dziękuję bardzo za przekazane informację.

Odpowiedz

Leave a Comment

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Sowiński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Sowiński z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem wsowinski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Previous post:

Next post: