Stary i nowy numer księgi wieczystej

Wojciech Sowiński05 grudnia 20162 komentarze

W poprzednim wpisie wspomniałem o internetowym serwisie prowadzonym przez Ministra Sprawiedliwości, w którym możesz zapoznać się z treścią księgi wieczystej. W każdej chwili możesz sprawdzić aktualny (a częściowo również historyczny) stan prawny nieruchomości, o ile znasz numer jej księgi wieczystej.

Numer księgi wieczystej to tzw. oznaczenie hipoteczne nieruchomości. Dawniej, przed cyfryzacją ksiąg wieczystych każdy z Wydziałów Ksiąg Wieczystych prowadził własną numerację ksiąg i tak np. księga numer 5122016 istniała zarówno w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy jak i w Sądzie Rejonowym w Katowicach. Obecnie funkcjonujące elektroniczne księgi wieczyste mają już jednolite w całej Polsce oznaczenia według następującego schematu:

4-znakowe Oznaczenie Wydziału / 8-cyfrowy numer porządkowy/cyfra kontrolna

No tak, ale co jeśli numer księgi wieczystej, który znam (mam w wypisie z rejestru gruntów, w akcie notarialnym, w testamencie itd.) jest inny – to po prostu liczba? Nie pasuje do obowiązującego schematu! Jak to przeliczyć?

Jeśli starym numerem jest przykładowy 5122016, to aby ustalić nowy numer muszę:

  1. wyszukać w serwisie Elektronicznych Ksiąg Wieczystych właściwe 4-znakowe Oznaczenie Wydziału – chodzi po prostu o Sąd Rejonowy, w którego rejonie znajduje się nieruchomość. Rozwijane menu pozwala na szczęście na wyszukiwanie według miejscowości, nie jest to zatem nic trudnego. Na przykład dla Bydgoszczy będzie to – BY1B
  2. uzupełnić liczbę porządkową do 8-cyfrowej dodając z przodu same zera, w moim przykładzie mieści się tylko jedno – 05122016
  3. uzupełnić oznaczenie o tą tajemniczą cyfrę kontrolną. Jak to zrobić? Najszybsza i najpewniejsza metoda to… chybił-trafił 🙂 Serwis Ministerstwa Sprawiedliwości krótkim komunikatem poinformuje o błędzie w cyfrze kontrolnej, a Tobie pozostaje jeszcze 9 wariantów (wszystkie możliwości wyczerpują się od 0 do 9), jeśli masz pecha to trafisz za 9 razem.

Nowy numer księgi wieczystej przykładowej nieruchomości to BY1B/05122016/8.

Ciekawostka: jeśli jesteś dociekliwy, to już wiesz, że dzisiaj nieruchomość o takim oznaczeniu jeszcze nie istnieje. Ale na pewno powstanie, cierpliwości. Choć nie na co dzień wyłaniają się nowe lądy, to nieruchomości na szczęście stale przybywa.

A co jeśli znane Ci oznaczenie hipoteczne to nie jest liczba, tylko coś bardziej kłopotliwego w stylu „Fordon – karta 1” albo „Bydgoszcz – karta 2”, a do tego informacja o tym jest na pożółkłym dokumencie zadrukowanym po niemiecku i to znaną z filmów o drugiej wojnie światowej niemiecką czcionką gotycką?

Z tym będę się mierzył już w innym wpisie. Wkrótce 🙂

 

{ 2 comments… read them below or add one }

Andrzej Czerwiec 29, 2018 o 09:33

A jak nie mamy starego numeru KW, ale mamy numer ewidencyjny działki, to co zrobić?

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Lipiec 1, 2018 o 20:53

Proszę iść do Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miasta (w miastach na prawach powiatu) i z Wydziału Ewidencji Gruntów i Budynków zamówić wypis z rejestru gruntów.
Pozdrawiam!

Odpowiedz

Leave a Comment

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Sowiński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Sowiński z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem wsowinski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Previous post:

Next post: