Wzór wniosku o wpis hipoteki

Wojciech Sowiński06 listopada 201719 komentarzy

Teresa jest moją znajomą od niepamiętnych czasów.

Należy też do grona Czytelników bloga.

Pewnie dlatego, zwróciła się ostatnio do mnie z prośbą o pomoc w wypełnieniu wniosku o wpis hipoteki. Okazało się, że kilka tygodni temu, odebrała od dewelopera klucze do wymarzonego mieszkania. Jak to w życiu wielu z nas bywa, przeprowadzka pod nowy adres wiązała się z kredytem hipotecznym na znaczną część transakcji.

Naprawdę zaskoczyło mnie, że bank sam sobie nie dopilnował kwestii ujawnienia hipoteki w księdze wieczystej. Doradca finansowy, pouczył Teresę, że po tym gdy ujawni wpis hipoteczny w księdze, wysokość miesięcznej raty będzie zmniejszona o kilkadziesiąt złotych. To jasne, bo w pewnym stopniu tzw. ryzyko kredytowe banku zmaleje po wpisie.

Z tego co wiem, wiele banków, wraz z kompletem dokumentów związanych z zaciągnięciem kredytu hipotecznego, wręcza również swoim klientom gotowy do podpisu wniosek o wpis hipoteki.

Co zrobić jeśli Twój bank, tak jak bank Teresy, tego nie zrobił?

Proponuję skorzystać z przygotowanego specjalnie dla Czytelników bloga stanprawnynieruchomosci.pl wzoru wniosku.

6 ważnych wskazówek dotyczących wpisu hipoteki do księgi wieczystej

  1. Wpisu hipoteki do księgi wieczystej dokona Sąd Rejonowy – Wydział Ksiąg Wieczystych, w którego rejonie znajduje się nieruchomość.
  2. Tak jak zwykle w sprawach wieczystoksięgowych – załatwienie sprawy polega na wymianie korespondencji między Sądem a uczestnikami postępowania.
  3. Formularz wniosku o wpisanie hipoteki ma oznaczenie KW-WPIS. Możesz go pobrać z internetu:
    wersja do edycji – format rtf
    wersja do wypisania długopisem – format pdf 
  4. Musisz załączyć oświadczenie w sprawie zgody na wpis hipoteki. Powinno być sporządzone wobec banku albo przed notariuszem w formie dokumentu z notarialnie poświadczonym podpisem.
  5. Wniosek o wpis hipoteki trzeba opłacić. Ta czynność kosztuje 200 zł. Zapłacić możesz przelewem na rachunek sądu przeznaczony do wpłat opłat sądowych lub w kasie sądu.
  6. Postanowienie o wpisie hipoteki Sąd przyśle Ci pocztą.

Tak samo jak przy poprzednio opracowanym przeze mnie wzorze wieczystoksięgowym, wszystko co uzupełniłem w  formularzu jest w kolorze czerwonym. Nie zapomnij o przekreśleniach i „X” w polach wyboru.

Wzór wniosku o wpis krok po kroku

Na pierwszej stronie wpisz właściwy Sąd i numer księgi wieczystej. Skreśl pole nr 4.

 

Interesuje Cię tylko rubryka dotycząca wpisu obciążeń – zaznacz ją znakiem „X”, resztę pól przekreśl. Opracowany przeze mnie tekst do wpisania w polu nr 7 powinien wystarczyć w większości typowych sytuacji.

 

Tutaj uzupełniasz dane stron. Zwróć uwagę na przekreślenie przy wyborze między rolą wnioskodawcy i uczestnika postępowania.

 

Na stronie 4 powołaj załączniki. Najważniejszy jak zwykle w takich sprawach jest Twój własnoręczny podpis.

 

Jeśli wpis Ci pomógł, to proszę o komentarz. Nawet jeśli jesteś Bankiem 😉

A gdy już spłacisz kredyt i dostaniesz od wierzyciela list mazalny, to nie zapomnij zajrzeć tutaj.

***

Mogę pomóc Ci w Twojej sprawie dotyczącej nieruchomości, np. w sprawach wieczystoksięgowych. Jeśli potrzebujesz takiej pomocy – skorzystaj z informacji lub formularza w zakładce Kontakt.

{ 19 comments… read them below or add one }

Michał Styczeń 9, 2018 o 20:46

Witam.
W artykule napisał Pan że wpisu hipoteki do księgi wieczystej dokona Sąd Rejonowy – Wydział Ksiąg Wieczystych, w którego rejonie znajduje się nieruchomość. Słyszałem że rejonizacja już w tym zakresie nie obowiązuje i zarówno wpis do ksiąg jak i wypis z ksiąg można uzyskać w dowolnym sądzie, nie koniecznie odpowiadającym rejonem lokalizacji działki. Zastanawia mnie jaka jest prawda.
Pozdrawiam
Michał

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Styczeń 9, 2018 o 21:44

Panie Michale, informacja we wpisie jest poprawna.
Dla usystematyzowania tej kwestii, wyjaśniam że:
1. Aktualnie nie ma żadnego problemu, by odpis księgi wieczystej otrzymać w dowolnym sądzie, a nawet online.
2. Natomiast, z uwagi na to, że akta księgi wieczystej przechowywane są w sądzie rejonowym właściwym dla położenia nieruchomości to wpisy – czyli zmiany treści zapisanych w księdze – dokonywane są właśnie przez sąd miejscowy.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Piotrek Styczeń 10, 2018 o 19:05

Dzień dobry,
Mam 3 pytania 🙂
1. Księga wieczysta mojego mieszkania zostanie dopiero wydzielona ze wspólnej księgi wieczystej osiedla. Jestem świeżo po podpisaniu aktu notarialnego. Bank przygotował dla oświadczenia (swoje i za nas) i tam powołuje sie na „nowo wyodrębniona KW”.
Co w takim przypadku powinienem wpisać w polu 3 na str 1?
2. Czy wystarczy tylko moj podpis na wniosku czy musi być tez banku i żony, skoro wymieniam ich we wniosku?
3. Czy żonę muszę wpisywać jako drugi wnioskodawca jesli ja sam złoże wniosek do sądu? (Kredyt jest na nas obojga )

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Styczeń 11, 2018 o 22:09

Dzień dobry Panie Piotrze:
Ad. 1 ja w takim wypadku wpisuję „nowowyodrębniona księga wieczysta z księgi wieczystej nr BY1B…” i wpisuję księgę osiedla
Ad. 2 wystarczy tylko Pana podpis, proszę zwrócić uwagę na przekreślenia słów „wnioskodawca” i „uczestnik” w odniesieniu do kolejnych osób wymienionych w moim wzorze na s. 3 i s. 4. Uczestnicy nie muszą podpisywać wniosku, oni tylko biorą udział w postępowaniu, np. poprzez otrzymanie informacji z sądu o dokonaniu wpisu
Ad. 3 zakładam, że nabywacie Państwo mieszkanie w ramach wspólności małżeńskiej – jeśli tak, to wystarczy że tylko Pan podpisze wniosek

Pozdrawiam i gratuluję nowego mieszkania 🙂

Odpowiedz

Piotrek Styczeń 14, 2018 o 23:51

Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Styczeń 14, 2018 o 23:56

Kłaniam się 🙂

Odpowiedz

Łukasz Styczeń 18, 2018 o 15:42

Ciekawie i jasno napisany artykuł. Pozdrawiam

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Styczeń 22, 2018 o 22:45

Również pozdrawiam

Odpowiedz

Krystian Styczeń 20, 2018 o 18:31

Witam,

mam pytanie co w sytuacji kiedy jest współwłascicielstwo nieruchomości. We wniosku wprawadzamy 2 razy dane wnioskodawcy?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Styczeń 22, 2018 o 22:48

Panie Krystianie, w przypadku współwłasności proponuję, by tylko jednego ze współwłaścicieli „uczynić” wnioskodawcą. Drugi niech będzie uczestnikiem. Tak będzie prościej z punktu widzenia… konstrukcji formularza, a zarazem będzie w pełni skutecznie. Powodzenia.

Odpowiedz

Krystian Styczeń 23, 2018 o 07:38

Dziękuję za poradę.

Odpowiedz

DIANA Luty 1, 2018 o 17:39

Dzień dobry,
Artykuł bardzo ciekawy i poruszający mój problem związany z wpisem hipoteki. Jako laik w sprawach kredytu mialam spore wątpliwosci czy poradzę sobie z kredytem. Dlatego w dużej mierze opierałam się na poradach doradców kredytowych. i to był błąd.
Kupowałam mieszkanie na rynku pierwotnym. Ostateczny akt notarialny podpisałam w sierpniu. Nastepnego dnia po wykupieniu ubezpieczenia zjawiłam sie z aktem i ubezpieczeniem w banku. Doradca obsługujący mnie odebrał ode mnie dokumenty. Pytałam czy jest coś jeszcze co muszę zrobic. Choćby z wpisem do ksiegi wieczystej. Uslyszałam, że muszę czekac na ten wpis z sądu. Gdy w październiku dostałam zawiadomienie o wpisie do ksiegi wieczystej nieruchomości, udałam się do banku z tymi dokumentami. Przekazalam pracownicy banku upewniając się czy to aby na pewno te dokumenty i czy coś jeszcze powinnam dostarczyć. W odpowiedzi uslyszałam, źe to wszystko i od przyszłego miesiąca będe miała juź kredyt pomniejszony o marżę. Ale nadal nic sie nie działo. Wiec kolejny raz monitowałam i przesyłałam skanem te dokumenty i prosiłam o potwierdzenie, że złożyłam komplet dokumentów. I takie też potwierdzenie otrzymałam. Po kolejnym miesiącu w którym nic sie nie dzieje, monitowałam raz jeszcze. I dowiedziałam się, że to przez to, że nie złożyłam wniosku o wpis hipoteki. Nigdy nie dostałam od banku żadnych dokumentów w tej sprawie. Żadnych. Nigdy nikt do mnie nie zadzwonił/napisał bym uzupełniła brakującą dokumentację. Pani z którą dziś rozmawiałam była ewidentnie zdziwiona, że nie dostalam od nikogo z banku żadnych dokumentow. Postarała się jak najszybciej załatwić dokumenty które powinnam dostać od banku kilka miesiecy temu. Ja jestem świadoma, że popełniłam błąd, bo moim obowiązkiem było złożyć te dokumenty w sądzie. Ale uważam, że zostałam kilka razy przez praciwników banku wprowadzina w błąd. Udzielono mi złych informacji i potwierdzano, że złożyłam już wszystkie dokumenty i pozostaje mi czekać na nowy harmonogram z obniżoną o marżę ratą. Czy uważa Pan, że mam prawo składać reklamacje i oczekiwać od banku zwrotu płaconej przez ten czas marży? Czy pracownicy banku popełnili w tym przypadku błąd? Czy to tylko i wyłącznie błąd mojej nieświadomości?
Serdecznir pozdrawiam

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Luty 4, 2018 o 23:24

Przykro się czyta takie historie Pani Diano. Marny poziom obsługi klienta…
Ja na Pani miejscu bym się nie wzbraniał przed złożeniem reklamacji – nie ma Pani nic do stracenia.
Życzę powodzenia, proszę dać znać jak bank podszedł do Pani sprawy.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Sylwia Marzec 13, 2018 o 21:45

Dzień dobry,
mam hipotekę łączną umowną na lokal mieszkalny (do którego nie ma jeszcze założonej księgi wieczystej) i miejsce w hali garażowej, która ma już księgę wieczystą. Czy mam złożyć 1 wniosek o wpis czy 2 wnioski – oddzielny na mieszkanie i na garaż? Jeśli wystarczy 1 wniosek to co wpisać w polu 3?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za informację
Sylwia

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Marzec 14, 2018 o 23:15

Pani Sylwio, jeżeli ten garaż znajduje się w częściach wspólnych dla tego wkrótce wyodrębnionego lokalu to wystarczy 1 wniosek.
Jeśli nie chce Pani czekać na założenie księgi dla lokalu, to rubrykę nr 3 trzeba potraktować opisowo. Spodziewam się, że wskazówkę do tego ma Pani w oświadczeniu o ustanowieniu hipoteki.
Jeśli chce Pani indywidualnej pomocy – sporządzenia gotowego wniosku, to proszę o bezpośredni kontakt.

Odpowiedz

Stefan Marzec 15, 2018 o 21:19

Witam, będąc w związku małżeńskim otrzymaliśmy kredyt na nieruchomość w 2016 roku. W roku 2017 nastąpił rozwód i z podziału majątku wynika, że jedynym właścicielem jestem ja, a kredytobiorcami oboje. Chciałabym ustanowić hipotekę na w/w nieruchomość jednakże bank prosi o pisemna zgodę byłej małżonki, która nie chce jej wyrazić. Co mogę zrobić żeby bank nie wypowiedział mi kredytu ??

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Marzec 19, 2018 o 22:09

Panie Stefanie, odezwę się do Pana indywidualnie.

Odpowiedz

Monika Marzec 22, 2018 o 00:17

Witam, jestesmy z mężem w trakcie kupowania mieszkania z rynku wtórnego. Dostaliśmy pozytywna decyzje kredytowa i czeka nas teraz podpisanie aktu notarialnego. Nie mialam nigdy potrzeby korzystać z usług notariusza, dlatego nie orientuje sie w temacie. Moje pytanie brzmi: czy wpis o hipotece w akcie notarialnym równa sie wpis do księgi wieczystej?

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Marzec 22, 2018 o 00:30

Pani Moniko, proszę zerknąć do jednego z ostatnich paragrafów aktu notarialnego (prawdopodobnie przedostatniego) – czy notariusz wyraził tam wniosek o wpisanie hipoteki w dziale IV księgi wieczystej? Jeśli tak, to musi Pani jeszcze poczekać na postanowienie Sądu, ale – o ile nie zaszło nic nadzwyczajnego – nic nie musi Pani robić, tylko odebrać potwierdzenie wpisu hipoteki. Korespondencja w tej sprawie przyjdzie listem poleconym.
Pozdrawiam!

Odpowiedz

Leave a Comment

Previous post:

Next post: