Wzór wniosku o wykreślenie hipoteki

Wojciech Sowiński26 lutego 201794 komentarze

Jest! W końcu! Po latach wyrzeczeń, masz ją wreszcie w garści. Co? Zgodę banku na wykreślenie hipoteki.

Droga do wolności finansowej stoi przed Tobą otworem. Hipoteka spłacona, czas zatem ją wykreślić 🙂

Skoro już można, to nie ma na co czekać. Tylko jak to zrobić?

Na początek kilka praktycznych uwag, czyli:

8 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o wykreślaniu hipotek

 1. Postępowanie o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej toczy się przed Sądem Rejonowym właściwym dla miejsca położenia nieruchomości (tj. tym, który prowadzi księgę wieczystą).
 2. Postępowanie odbywa się pisemnie – chociaż praca sądu kojarzy się z czymś znacznie ciekawszym i widowiskowym (np. rozprawa z tłumem publiczności), to w tego typu sprawie, właściwie chodzi o wymianę pism między wnioskodawcą a sądem.
 3. Formularz wniosku o wykreślenie hipoteki ma symbol KW-WPIS. Znajdziesz go w każdym sądzie, a także na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości:
  wersja edytowalna – format rtf
  wersja do wypełnienia ręcznie – format pdf 
 4. Po punkcie 3, nietrudno się domyśleć, że formularz możesz wypełnić na komputerze albo ręcznie.
 5. Obowiązkowym załącznikiem do wniosku jest dokument potwierdzający możliwość wykreślenia hipoteki, zwykle pochodzący od wierzyciela. To tzw. list mazalny.
 6. Przy bardziej skomplikowanych stanach prawnych nieruchomości, konieczne będzie załączenie jeszcze innych formularzy postępowania wieczystoksięgowego, np. KW-WU w celu wskazania danych wszystkich współwłaścicieli.
 7. Wniosek o wykreślenie hipoteki podlega opłacie sądowej w kwocie 100 zł. Możesz ją uiścić w kasie sądu lub przelewem na rachunek sądu przeznaczony do wpłat opłat sądowych.
 8. O załatwieniu sprawy zostaniesz poinformowany przez sąd pisemnie listem poleconym. Jeśli wszytko pójdzie dobrze, dostaniesz postanowienie o wykreśleniu hipoteki.

Żeby ułatwić Ci korzystanie z tego wzoru, wszystko co dopisałem do formularza zaznaczyłem na czerwono. Zwróć przy tym uwagę na wszystkie przekreślenia i X w okienkach wyboru.

Wzór wniosku o wykreślenie hipoteki

Poniżej kolejne strony wniosku:

Pierwsza strona to dane sądu oraz księgi wieczystej, której dotyczy wniosek. Pole nr 4 przekreśl.

 

Górna połowa wniosku dotyczy stanu właścicielskiego – w tym wypadku nie ulega on zmianie, więc tylko przekreśl puste pola. Wzór żądania umieściłem w rubryce 7. Pamiętaj o „X” powyżej.

 

Na stronie 3 umieszczasz dane wnioskodawcy (to Ty :)) oraz uczestnika postępowania.

 

Na ostatniej stronie w tym wniosku trzeba tylko wymienić załączniki. Na koniec podpis – i gotowe!

 

Jeżeli wygodniej Ci korzystać ze wzoru wydrukowanego w całości – wersję nadającą się do tego znajdziesz tutaj.

Jeśli uważasz ten wpis za przydatny, to proszę o komentarz.

***

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnika w przeprowadzeniu postępowania wieczystoksięgowego w tego rodzaju lub w innej sprawie – zapraszam do podstrony Kontakt.

 

 

{ 94 comments… read them below or add one }

Anna Czerwiec 20, 2017 o 23:46

Dziękuję za podzielenie się wiedzą.

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Czerwiec 21, 2017 o 23:39

Wszystkiego dobrego życzę Pani Anno!

Odpowiedz

Józef Kubik Czerwiec 21, 2017 o 08:19

Witam!
Banki na ogół ustanawiają zabezpieczenie wielokrotnie przewyższające wartość długu, np. ustanawiając hipotekę na kilku nieruchomościach mających odrębne księgi wieczyste a do tego jeszcze weksle.
1) Czy w takim przypadku wystarczy jeden wspólny wniosek o wykreślenie hipoteki ze wszystkich ksiąg wieczystych, czy też należy złożyć oddzielne wnioski do każdej księgi i od każdego wniosku wnieść opłatę?
2) Jeśli mamy zgodę banku na wykreślenie hipoteki, to czy nadal obowiązkowym załącznikiem jest list mazalny, czy może zgoda banku jest tożsama z owym listem?
Pozdrawiam!

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Czerwiec 21, 2017 o 23:38

Panie Józefie, dziękuję za komentarz.
Jeśli chodzi o wykreślenie hipoteki z wielu ksiąg, to zależy czy jest to jedna hipoteka łączna czy kilka hipotek „samodzielnych”.
Najprościej rozróżnić to po treści wpisu w dziale IV 🙂
W przypadku hipoteki łącznej wystarczy jedna opłata, ale w tym wypadku będzie ona wynosiła 200 zł bez względu na liczbę ksiąg. Jeśli zaś chodzi o liczbę formularzy, to odpowiedź znajdzie Pan w pouczeniu w treści formularza (s. 2, rubryka dotycząca wpisu hipoteki). Proszę pamiętać, że wykreślenie też jest „wpisem”.
Natomiast list mazalny to przecież nic innego jak właśnie zgoda banku na wykreślenie hipoteki. Polecam mój wpis na ten temat.
Pozdrawiam i zapraszam do subskrypcji bloga!

Odpowiedz

Józef Kubik Czerwiec 22, 2017 o 08:32

Panie Wojciechu, bardzo dziękuję za pomoc i serdecznie pozdrawiam!

Odpowiedz

Stanisława Czerwiec 22, 2017 o 12:35

Dzień dobry,
Bardzo dziękuję za informacje na blogu, są pomocne! Mam wątpliwość w sprawie wypełnienia wniosku w przypadku współmałżonków, czy w tym przypadku mój mąż jest uczestnikiem postępowania, musi też się podpisać pod wnioskiem? z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Czerwiec 26, 2017 o 18:04

Pani Stanisławo – jeśli jesteście wraz z mężem współwłaścicielami na zasadzie wspólności małżeńskiej, to Pani mąż nie musi podpisywać wniosku, ale powinien być wskazany jako jeden z uczestników postępowania. Pozdrawiam Panią serdecznie!

Odpowiedz

Dorota Lipiec 4, 2017 o 19:44

Dziękuję za komentarze, które w przejrzysty sposób wyjaśniają zawiłości prawne. Osobiście skorzystałam z opisu dotyczącego wykreślenia hipoteki. Bardzo pomocne okazały się zamieszczone wzory wypełnionych formularzy wraz z polami do wykreślenia. Jeszcze raz dziękuję i życzę sukcesów w pracy.

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Lipiec 4, 2017 o 21:45

Pani Doroto, dziękuję za miłe słowa i zapraszam do subskrypcji bloga.

Odpowiedz

Karolina Lipiec 5, 2017 o 10:02

Bardzo dziękuję za tak ułatwiający życie wpis. Mam tylko jedną wątpliwość i byłabym niezmiernie wdzięczna za odpowiedź. Mieszkanie zostało kupione przed ślubem, więc jesteśmy oboje z mężem współwłaścicielami (po 50%). Czy dobrze zrozumiałam, że musimy być oboje wpisani jako wnioskodawcy, ale podpisać się może tylko mój mąż? W sumie list mazalny z banku też przyszedł na jego nazwisko, bo to jego konto było „podłączone” pod kredyt.
Jeszcze raz dziękuję za ten pomocny wpis i liczę na odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie!

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Lipiec 5, 2017 o 23:22

Pani Karolino, drugi współwłaściciel może wystąpić jako uczestnik postępowania. Proszę zwrócić uwagę w jaki sposób przekreślono w moim wzorze wniosku oznaczenia poszczególnych osób „DANE WNIOSKODAWCY/UCZESTNIKA POSTĘPOWANIA”.
Serdecznie pozdrawiam!

Odpowiedz

Renata Lipiec 6, 2017 o 22:10

Witam,
wypełniam właśnie wniosek o wykreślenie z Księgi wieczystej spłaconego długu ze spadku po moim wujku, który nie opłacał składek na ubezpieczenie społeczne w Kasie Rolniczego ubezpieczenia Społecznego, spłaciliśmy ten dług a KRUS wystawiła nam zaświadczenie – zezwolenie na wykreślenie wierzytelności z księgi wieczystej w 4 pozycjach, tak jak jest to wpisane w KW. Jak mam to wpisać we wniosku, czy każdą pozycję hipoteczną w osobnej rubryce, czy mogę wpisać 4 (cztery) pozycje hipoteczne w rubryce 7. Wniosłam już opłatę za każdy wpis po 100 zł, razem 400 zł.
Z góry dziękuję za wyjaśnienie.

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Lipiec 10, 2017 o 00:08

Pani Renato – żądań jest tyle samo co praw do wykreślenia. Zatem, powinna Pani dodatkowo posłużyć się jeszcze formularzem KW-ZAD.
Zapraszam do subskrypcji bloga!

Odpowiedz

Renata Lipiec 12, 2017 o 16:52

Witam,
dziękuję za pomocna informację. Nie myślałam, że KW ZAD może również służyć wykreśleniu z Księgi Wieczystej.
Pozdrawiam
Renata

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Lipiec 12, 2017 o 21:52

Pani Renato, nie tyle nawet „może”, co musi, bo nie przewidziano odrębnego formularza.
Proszę jednak pamiętać, że KW ZAD nigdy nie jest „samodzielnym” formularzem – zawsze występuje jako załącznik.

Odpowiedz

Beata Lipiec 7, 2017 o 21:08

Witam,mam taki problem, chcemy z mężem zaciągnąć kredyt hipoteczny ,bank dopatrzył się w dziale III ksiągi wieczystej zapis następującej treści :wszczęto postępowanie scaleniowo-wymienne na podstawie ustawy z dnia 1968-01-24, i żąda wykreślenia tego zapisu . Ja nie wiem o co chodzi w tym zapisie ,mama mówiła ,że robiono zmianę w granicach działek bo zabrali sąsiadce część działki pod drogę i na nowo tyczono działki i z tąd może być ten zapis ,ale jak podpisywałm umowę kupna notariusz powiedział ,że księgi są czyste i nie ma problemu. Teraz nie wiem jak mam zrobić to wykreślenie i co mam z tym fantem zrobić. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam Beata Górna.

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Lipiec 10, 2017 o 00:10

Pani Beato – Pani sprawa wymaga bardziej pogłębionej analizy, uprzejmie proszę o kontakt poprzez formularz na stronie lub na email.
Postaram się Pani pomóc, ale najpierw musimy wyjaśnić kilka szczegółów.

Odpowiedz

Marta Lipiec 11, 2017 o 11:00

Witam,
Pana wzór dotyczący wypełnienia wniosku był dla mnie bardzo pomocy.
Bardzo dziękuje.
Pozdrawiam.
Marta

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Lipiec 11, 2017 o 16:14

Pozdrawiam i zapraszam do śledzenia bloga – wkrótce będzie więcej podobnie wartościowych informacji.

Odpowiedz

Katarzyna Lipiec 14, 2017 o 09:39

Dzien dobry Panie Wojciechu,

Natrafilam na Pana blog, probujac znalezc informacje nt ksiag wieczystych. Chcialam o cos zapytac, bo nie do konca rozumiem kwestie hipotek. Wlasnie kupilismy z Mezem mieszkanie, na ktore byla ustanowiona hipoteka (poprzedni wlasciciel mial kredyt hipoteczny), teraz otrzymalismy od poprzedniego wlasciciela dokument z Jego banku potwierdzajacy calkowita splate kredytu. Nasz bank (tez wzielismy kredyt) chce, abysmy wykreslili tamten bank z ksiag a nastepnie wpisali Ich w ksiegi. Czy do tego tez mam uzyc wniosku, o ktorym Pan mowi w tym poscie? Bede wdzieczna za wskazowki. Pozdrawiam

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Lipiec 16, 2017 o 14:32

Dzień dobry Pani Katarzyno.
Jeśli chodzi o wykreślenie hipoteki – to właśnie tak, proponuję bazować na opracowanym przeze mnie wzorze.
Co do wpisu nowej hipoteki, to powinna Pani posłużyć się takim samym formularzem, ale rubryka z treścią do wpisu w księdze powinna wyrażać żądanie wpisu. Zdarza się, że bank w dokumentach związanych z kredytem daje już gotowy formularz – proszę sprawdzić.
Pozdrawiam!

Odpowiedz

ALicja Lipiec 16, 2017 o 23:52

WItam. Zakupiliśmy z mężem mieszkanie, a dokładniej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Spłaciliśmy kredyt i teraz chcemy napisać wniosek o wykreślenie hipoteki w KW. Mam jednak problem- gdy wyszukuję KW po numerze, któy jest zawarty w akcie notarialnym to rzeczywiście wyskakuje mi dane mieszkanie ale nie tylko….. jest tam cały wielki blok……( wszystkie mieszkania na gruncie , który jest własnoscią spółdzielni). ie dziwi mnie to tak bardzo jak fakt, że w dziel IV owej KW nie ma nic o naszej hipotece. I teraz pytanie czy jak napisze wniosek o wykreślenie hipoteki z KW o danym numerze ( tylko taki posiadam) to Sąd bez problemu zdejmie hipotekę? CZy mogą pojawić się problemy? Dlaczego nie widzę naszej hipoteki w ww. dziale?

Odpowiedz

ALicja Lipiec 17, 2017 o 23:10

WItam. Zakupiliśmy z mężem mieszkanie, a dokładniej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Spłaciliśmy kredyt i teraz chcemy napisać wniosek o wykreślenie hipoteki w KW. Mam jednak problem- gdy wyszukuję KW po numerze, któy jest zawarty w akcie notarialnym to rzeczywiście wyskakuje mi dane mieszkanie ale nie tylko….. jest tam cały wielki blok……( wszystkie mieszkania na gruncie , który jest własnoscią spółdzielni). ie dziwi mnie to tak bardzo jak fakt, że w dziel IV owej KW nie ma nic o naszej hipotece. I teraz pytanie czy jak napisze wniosek o wykreślenie hipoteki z KW o danym numerze ( tylko taki posiadam) to Sąd bez problemu zdejmie hipotekę? CZy mogą pojawić się problemy? Dlaczego nie widzę naszej hipoteki w ww. dziale?

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Lipiec 19, 2017 o 00:21

Pani Alicjo – proszę sprawdzić skrzynkę email 🙂

Odpowiedz

Artur Lipiec 25, 2017 o 19:18

Dzien dobry, chcialem zapytac czy mam jakis termin na wykreslenie hipoteki po splacie kredytu? Chodzi mi o to czy musze to zrobic w ciagu np. miesiaca czy tez moge zostawic wpis tak jak jest i wykreslic go za rok na przyklad?

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Lipiec 25, 2017 o 23:01

Panie Arturze – odpowiedź na Pańskie pytanie jest dość prosta: nie obowiązują żadne terminy, które by Panu ograniczały lub utrudniały wykreślenie spłaconej hipoteki.
Z drugiej jednak strony, z czasem sytuacja może się komplikować, np. bank, w którym miał Pan kredyt zniknie z rynku itp. O tego rodzaju sytuacjach pisałem już trochę tutaj.

Odpowiedz

Artur Lipiec 26, 2017 o 20:42

Dziekuje i pozdrawiam.

Odpowiedz

Damian Sierpień 1, 2017 o 13:53

Dziekuje

Odpowiedz

Dorota Sierpień 1, 2017 o 15:29

Serdecznie Panu dziękuję za instrukcję obsługi formularzy. Zabierałam się za wykreślenie hipoteki już kilkakrotnie. Z bezradności wobec tajemnych opisów rubryk formularza odpuszczałam. Dwa fakultety nie pomogły 🙂 Mam nadzieję, że wreszcie to załatwię – wnioski są już gotowe do wysłania. Aby prawo zbliżyło się do człowieka trzeba by zacząć od języka…
Miłego dnia!

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Sierpień 1, 2017 o 18:36

Pani Doroto – mam nadzieję, że wszystko pójdzie bez problemu. Pozdrawiam!

Odpowiedz

Ela Listopad 20, 2017 o 19:19

Również dziękuję za instruktaż wypełnienia druku KW-WPIS. Kiedy czytałam poszczególne rubryki – włos mi się jeżył. Po Pana uwagach okazało się to bardzo łatwe. Robi Pan wspaniałą rzecz. Dziękuję w imieniu nas wszystkich.
Elżbieta

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Listopad 21, 2017 o 01:28

Dziękuję, życzę wszystkiego dobrego!

Odpowiedz

MAREK Sierpień 2, 2017 o 14:15

Doprecyzowując zagadnienie – gdy wniosek o wykreślenie hipoteki dotyczy nieruchomości, która jest współwłasnością małżeńską, to jeden z małżonków może być uczestnikiem postępowania. Wtedy jego podpis nie jest konieczny. A mogą oboje być wnioskodawcami i wtedy wspólnie podpisać wniosek? Czy któreś z postępowań jest bardziej prawidłowe? Pozdrawiam, Marek

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Sierpień 3, 2017 o 22:46

Oba są prawidłowe, natomiast zdecydowanie wygodniejszy (ze względu na kształt formularza) jest wariant z oznaczeniem małżonka jako uczestnika i jednym podpisem pod wnioskiem. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Marek Sierpień 4, 2017 o 13:44

Dziękuję za odpowiedź. Marek

Odpowiedz

Michał Sierpień 3, 2017 o 18:13

Konkretny poradnik, dzięki! 🙂

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Sierpień 3, 2017 o 22:58

Polecam się, zapraszam do subskrypcji.

Odpowiedz

Kaja Sierpień 4, 2017 o 10:21

Witam,
Bardzo dziękuję za ten wpis. Okazał mi się BARDZO pomocny.
Pozdrawiam,
Kaja

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Sierpień 4, 2017 o 23:15

Również pozdrawiam!

Odpowiedz

Alicja Sierpień 4, 2017 o 12:12

Mój problem jest taki: osoba, na rzecz której był wpis w hipotece zmarła. Mam oświadczenie spadkobierców o spłaconej wierzytelności. Kogo mam wpisać jako uczestnika postępowania.
Pozdrawiam
Alicja

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Sierpień 5, 2017 o 14:18

Pani Alicjo, a skąd Pani pewność, że to spadkobiercy podpisali oświadczenie?
Uczestnikami powinni być wszyscy spadkobiercy, tj. wierzyciele, kluczowe jest jednak poprawne udokumentowanie ich sytuacji.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Alicja Sierpień 6, 2017 o 21:56

Mój problem wymaga jednak spotkania z prawnikiem, a już myślałam, że sama wypełnię ten wniosek. Dziękuję Panu za odpowiedź i pozdrawiam.

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Sierpień 7, 2017 o 16:01

Możliwe, że będę w stanie Pani pomóc- jeśli jest Pani zainteresowana, proszę o kontakt np. przez formularz na stronie. Pozdrawiam!

Odpowiedz

Maciek Sierpień 4, 2017 o 14:58

Dzień dobry, bardzo pomocny poradnik. Dziękuję.
Mam jeszcze pytanie, co zrobić z działem III w księdze wieczystej. Kupiliśmy domek z licytacji komorniczej, wpisujemy wniosek o wykreślenie 2 hipotek z działu IV (tak jak w podanym przykładzie), ale w dziale III mamy jeszcze 6 wpisów dotyczących egzekucji. Czy o ich wykreślenie również trzeba występować i czy każdy wpis trzeba wykreślać wtedy oddzielnie?
Pozdrawiam
Maciek

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Sierpień 5, 2017 o 14:16

Panie Macieju, proszę o kontakt indywidualny np. poprzez formularz na podstronie Kontakt. Proszę o przesłanie nr księgi wieczystej. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Marek Sierpień 6, 2017 o 17:39

Dziękuję za bardzo pomocny artykuł. Zawsze w sądzie czepiają się szczegółów ale Pana artykuł wyjaśnił krok po kroku jak wypełnić wniosek Dziękuję i pozdrawiam.

Odpowiedz

Grzegorz Sierpień 7, 2017 o 12:02

Witam serdecznie. Spłaciłem właśnie dwa kredyty hipoteczne w tym samym banku ( jeden we frankach a drugi w złotówkach. I tu pytanie. Czy składam dwa osobne wnioski o wykreślenie czy można na jednym. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Sierpień 7, 2017 o 16:05

Panie Grzegorzu – to zależy od tego, ile było hipotek w księdze, przyjmując, że dwie, to żądanie dotyczące drugiej hipoteki zmieści się w poz. 8 formularza. Powinno brzmieć analogicznie, to tego w poz. 7. Opłata od wniosku będzie w takim wypadku podwójna. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Radek Sierpień 24, 2017 o 08:30

Dzień dobry,

Na wstępie dziękuję za ową stronę – jest niezwykle pomocna i czytelna. Prosiłbym o wyjaśnienie następującej kwestii: spłaciliśmy kredyt na mieszkanie (ja i rodzicie) – mieszkanie jest zapisane na mnie – czy w tej sytuacji składając wniosek o wykreślenie banku z hipoteki – we wniosku mam jako wnioskodawców umieszczać również rodziców – i jeśli tak czy oni również muszą sygnować wniosek? Ponadto nie starczy wtedy rubryk i muszę dołączyć jak mniemam KW-WU?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Sierpień 24, 2017 o 18:44

Panie Radku, jeśli tylko Pan jest właścicielem, a rodzice byli tylko kredytobiorcami, to oni nie będą brali udziału w postępowaniu wieczystoksięgowym w sprawie wykreślenia hipoteki. Wpis w księdze nie dotyczy ich sytuacji. Nie trzeba zatem ich ujawniać w formularzu.
Pozdrawiam!

Odpowiedz

rudnicki Sierpień 30, 2017 o 13:25

Przejrzysty, solidnie prowadzony blog. Skorzystałem. Dziękuję.

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Sierpień 30, 2017 o 20:06

Dziękuję. Zapraszam do polubienia profilu bloga na facebooku.

Odpowiedz

Maria Wrzesień 5, 2017 o 10:18

Dzień dobry.
Panie Mecenasie, brawo ! artykuł i odpowiedzi jasne, czytelne i bardzo pomocne.
Dziękuję i nie omieszkam zaglądać na Pana blog częściej – choćby po to, aby wiedzieć więcej.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Wrzesień 13, 2017 o 15:41

Dziękuję i pozdrawiam serdecznie!

Odpowiedz

Wojciech Bauer Wrzesień 9, 2017 o 07:47

Dzień dobry,
nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzi na dość proste pytanie, może Pan mi pomoże: spłaciłem pożyczkę zabezpieczoną hipotecznie hipoteką łączną na dwóch nieruchomościach, „podlegających” pod różne sądy, w różnych częściach kraju. Gdzie mam złożyć wniosek o wykreślenie tej hipoteki (i gdzie wnieść opłatę)?

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Wrzesień 12, 2017 o 20:27

Panie Wojciechu, proszę o przesłanie nr ksiąg wieczystych na mój email albo poprzez formularz kontaktu.

Odpowiedz

Karolina Wrzesień 13, 2017 o 19:40

Szanowny Panie,
Konkretny komentarz, jasny i prosty.
Ale co zrobić w sytuacji gdy drugi współwłaściciel utrudnia dokonanie tej czynności
poprzez nie podpisanie wniosku o wypis banku z KW?
Czy wniosek muszą podpisać oboje współwłaściciele nieruchomości?

Z góry dziękuję za informację.
Z wyrazami szacunku
Karolina Kozak

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Wrzesień 13, 2017 o 22:47

W mojej ocenie, nie ma żadnego uzasadnienia dla wymagania, by wszyscy współwłaściciele występowali z wnioskiem o list mazalny.
Wystarczy poparcie wniosku przez choćby jednego.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Karolina Wrzesień 13, 2017 o 23:17

Bardzo dziękuję za błyskawiczną odpowiedz. Zobaczymy jak do tego podejdzie Sąd.
Pozdrawiam serdecznie
Karolina Kozak

Odpowiedz

Dawid Wrzesień 19, 2017 o 19:45

Dzień dobry.
Dziękuję za instrukcję jak wypełnić wniosek ale mam jeszcze jedno pytanie.
Kredyt został zaciągnięty tylko na mnie przed ślubem a chciałbym aby żona była aktualnie współwłaścicielem domu.
Aktualnie kredyt został splacony w całości
Czy trzeba sprawę załatwiać u notariusza czy można to zrobić przez ten wniosek ?
Pozdrawiam i dziękuję z góry za informację

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Wrzesień 19, 2017 o 20:52

Panie Dawidzie, musicie Państwo pójść do notariusza w celu zawarcia odpowiedniej umowy w formie aktu notarialnego (kwestia konkretnej czynności zależy od szczegółów Państwa sytuacji).
Pozdrawiam!

Odpowiedz

Dawid Wrzesień 19, 2017 o 21:09

Dziękuję za błyskawiczną informację

Odpowiedz

Magdalena Wrzesień 24, 2017 o 13:40

Bardzo dziękuję za wzór wniosku.
Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Teresa Październik 1, 2017 o 22:23

Witam.
W dzisiejszych czasach to ewenement, tak dla dobra szaraczka udostępnić instrukcję obsługi sądowej machiny .
Więcej takich postaw. Mam nadzieję, że pozostanie Pan nie zmanierowany . Z pozdrowieniami i życzeniami wszystkiego dobrego. Teresa

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Październik 2, 2017 o 21:23

Dziękuję i również pozdrawiam!

Odpowiedz

Agnieszka Październik 11, 2017 o 10:26

Dzień dobry:)
Bardzo dziękuję za super instrukcje!!! Pierwszy raz miałam do czynienia z wnioskiem o wykreślenie umownej hipoteki kaucyjnej a dzięki Pana instrukcji poszło bez problemu.
Mam jednak jedno pytanie: jak dobrze napisać prośbę o przyspieszenie wykreślenia?
W moim przypadku sytuacja wygląda tak: umowna hipoteka kaucyjna była ustanowiona na rzecz UM z tytułu wykupu mieszkania z bonifikatą. 5 lat minęło, UM wyraził zgodę na jej wykreślenie. Znalazłam kupca na mieszkanie, w między czasie kupiłam mieszkanie – umowa finalna z zapłatą części ceny. Terminy mnie gonią a w KW nic się nie dzieje. Kupiec czeka, osoba która sprzedała czeka… Nie wiem czy jeśli prośbę umotywuję zbliżającymi się terminami w umowie przedwstępnej oraz w akcie notarialnym będzie dobrze odebrane przez Sąd.
Proszę o pomoc.
Pozdrawiam serdecznie.
Agnieszka

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Październik 11, 2017 o 23:24

Pani Agnieszko, na taki monit nie ma oczywiście żadnego wzoru… może wystarczy grzeczna wizyta w sekretariacie i krótkie przedstawienie sytuacji?

Odpowiedz

Agnieszka Październik 12, 2017 o 09:14

Dzień dobry:) Dziękuję za szybką odpowiedź. Właśnie o tym myślę, ale boję się żeby nie odniosło to odwrotnego skutku.
Pozdrawiam serdecznie
Agnieszka

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Październik 16, 2017 o 22:34

Powodzenia Pani Agnieszko! Czekam na informację, czy się udało.

Odpowiedz

Ola Szymańska Październik 13, 2017 o 14:53

Dzień dobry Panu,
Bardzo Panu dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam i pozostaję z szacunkiem

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Październik 16, 2017 o 22:35

Również serdecznie pozdrawiam!

Odpowiedz

Katarzyna Październik 15, 2017 o 17:28

Proszę o pomoc. Wierzytelność zabezpieczona hipoteką wygasła , ponieważ spłaciłam swój dług w całości .
Wierzyciel , były mąż mieszkający na stale w USA , w rozmowie telefonicznej odmawia wydania dla mnie (dłużnika) oświadczenia o całkowitej spłacie długu. W związku z powyższym jedynie w postępowaniu sadowym
na podstawie art 10 ustawy o księgach wieczystych i hipotece mogę uzyskać wykreślenie wpisu z hipoteki.
Mam pytania czy:treść pozwu ma dotyczyć -,, o uzgodnienie treści księgi wieczystej ze rzeczywistym stanem prawnym ” oraz z jakimi kosztami muszę się liczyć. Dziękuję .

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Październik 16, 2017 o 22:47

Pani Katarzyno, proszę o kontakt indywidualny np. na email albo przez formularz kontakt.
W wiadomości proszę przesłać nr księgi wieczystej, której dotyczy sprawa.

Odpowiedz

Paulina Październik 15, 2017 o 22:49

bardzo fajny blog. Mam jednak pytanie. Obydwoje z mężem planujemy kupić mieszkanie, w księgach wieczystych jest wpisana hipoteka, która jest w całości już spłacona. Zbywca mieszkania złożył wniosek do sądu o wykreślenie hipoteki (zgoda wspólnoty na wykreślenie), jednak dostał wezwanie do przedłożenia zgody na wykreślenie hipoteki wydanej przez wspólnotę, poświadczonej notarialnie. Niebawem mamy podpisać ze zbywcą umowę przedwstępną i zapłacić zaliczkę- jaki zapis powinien znaleźć się w umowie by w razie gdyby zbywca nie dostarczył wymaganych przez sąd dokumentów nasza umowa straciła ważność.? Bardzo proszę o pomoc.

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Październik 16, 2017 o 22:42

Polecam mój krótki cykl wpisów na temat umowy przedwstępnej.
Kolejne części są tutaj oraz tutaj.

Jeżeli informacje tam zawarte nie będą wystarczające żeby Pani pomóc, to zapraszam do możliwości skorzystania z indywidualnej konsultacji, np. przez formularz kontakt.

Odpowiedz

Mirosław Kasprzak Październik 24, 2017 o 16:15

informacje na temat wykreślenia hipoteki były bardzo przydatne,dziękuję

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Październik 24, 2017 o 18:15

Dziękuję i pozdrawiam!

Odpowiedz

Ada Listopad 3, 2017 o 12:30

Panie Mecenasie,
sprawa skomplikowana. Bliźniak, dwie księgi wieczyste, pomylone (odwrócone nr działek). Jesteśmy po wyroku o ustalenie treści KW z rzeczywistym stanem prawnym, staliśmy się właścicielami KW sąsiadów i odwrotnie. Problem w tym, że sąsiedzi mieli na swojej KW hipotekę. Po wyroku poszli do banku, podpisali aneks do umowy kredytu i wpisali hipotekę do swojej nowej KW. Stara hipoteka cały czas wisi na naszej KW… Czy Bank lub też sąsiedzi nie powinni, składając wni0sek o wpis nowej hipoteki, złożyć też wniosku o wykreślenie starej z naszej KW? Co powinniśmy zrobić?
Z góry dziękuję za pomoc

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Listopad 5, 2017 o 20:36

Pani Ado, wygląda na to, że sprawa naprawdę jest dość skomplikowana i tym samym nie nadaje się na takie forum. Jeśli chce Pani wsparcia, proszę o przesłanie skanu wyroku, najlepiej z uzasadnieniem na mój e-mail.

Odpowiedz

Miroslaw Listopad 5, 2017 o 09:53

Witam mam takie pytanie czy z KRUS-u musi buc dokument potwierdzony notarialnie o wykreslenie hipoteki z ksiag wieczystych? Pozdrawiam Miroslaw Warecha

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Listopad 5, 2017 o 20:53

Uważam, że jeśli tym dokumentem nie jest decyzja administracyjna, tylko wydawany przez KRUS zwykły list mazalny, to obowiązuje wymóg z art. 31 ust. 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, tzn. podpis powinien być notarialnie poświadczony. Pozdrawiam!

Odpowiedz

tomasz Listopad 5, 2017 o 14:54

witam serdecznie .Mam pytanie odnosnie wypelniania rubryk w formularzu kw-wpis a mianowicie jesli chce wypelnic dane zamieszkania a obecnie nie mam stalego meldunku ani tymczasowego w polsce poniewaz mieszkam za granica czy mam wpisac adres zagraniczny ?Oraz w rubryce z danymi do kontaktu korospondencji czy moge wpisac imie I nazwisko siostry poniewaz soad pewnie bedzie chcial wyslac dokumenty po zakonczeniu pracy ? Dziekuje pozdrawiam

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Listopad 5, 2017 o 20:33

Panie Tomaszu, ogólnie należy posłużyć się takim adresem, pod jakim odbiera Pan korespondencję. Może to być również adres zagraniczny, proszę zwrócić uwagę, że rubryki formularza wprost przewidują taką sytuację.
Alternatywnie, Pańska siostra może wystąpić jako Pański pełnomocnik i na tej podstawie odebrać korespondencję, albo nawet wnieść za Pana wniosek. Jeśli chciałby Pan szczegółowej pomocy w przygotowaniu dokumentów pod taki scenariusz działania – wówczas proszę o kontakt indywidualny.

Odpowiedz

Marek Listopad 6, 2017 o 16:21

Dzień dobry
Bardzo dziękuję za informacje, są niezmiernie pomocne.
Szczęśliwie, siostra i ja, spłaciliśmy swoje kredyty hipoteczne. Pojawiły się dwa problemy:
1. Siostra ma zabezpieczenie na dwóch księgach wieczystych (mieszkanie + hala garażowa). W zgodzie na wykreślenie hipoteki są oba numery ksiąg. Czy oba numery należy wpisać w rubryce 3 KW-WPIS? Czy muszę rozbić treść żądania na rubryki 7 i 8, czy też wpisać obie księgi w rubryce 7? I wreszcie czy opłata w tym wypadku wynosi 100 czy 200zł?
2. U mnie sytuacja jest prostsza. Mam hipotekę łączną i kaucyjną na jednej księdze. Czy muszę rozbić treść żądania na rubryki 7 i 8, czy też wpisać obie hipoteki w rubryce 7?
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Listopad 6, 2017 o 22:52

Panie Marku, co do pierwszej kwestii to zwracam uwagę, że formularz nie przewiduje uzupełniania pola nr 3 większą ilością numerów ksiąg niż 1.
W drugiej sytuacji wystarczy 1 formularz i rzeczywiście właściwe będzie wyrażenie dwóch oddzielnych żądań w osobnych rubrykach.
Pozdrawiam!

Odpowiedz

EWA Listopad 27, 2017 o 10:46

Dzień dobry,
proszę o pomoc. Jeśli zakupiłam dom na licytacji komorniczej, na dniach otrzymam pismo o uprawomocnieniu się przysądzenia i czy odrazu z tym mogę składać wniosek o wykreślenie hipoteki, i wpisanie mnie do kw?
I jeśli mam 4 hipoteki to koszt wynosi 400zł ? i czy muszę wypisywać dwa wnioski?
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Listopad 27, 2017 o 23:54

Pani Ewo, prawomocne postanowienie o przysądzeniu jest podstawą do wpisu do KW, zasadniczo nic innego nie powinno być potrzebne do załatwienia sprawy.
Wykreślenie każdej hipoteki kosztuje 100 zł za sztukę.
Jeśli potrzebuje Pani pomocy polegającej na przygotowaniu wniosku – proszę o kontakt na email lub poprzez stronę Kontakt. Najlepiej, proszę powołać się na ten komentarz i przesłać numer księgi wieczystej.

Odpowiedz

Ela Listopad 29, 2017 o 12:13

Dzień dobry,

Ile osób tyle przypadków… U mnie sytuacja wygląda następująco – mieszkanie zakupione u dewelopera, księga obciążona hipoteką. Wyodrębnienie lokalu i przeniesienie własności odbyło się sądownie, wobec braku woli wywiązania się z umowy przez dewelopera. Wniosek o wyodrębnienie lokalu i założenie dla niego nowej KW jest już wpisany, jednak dopiero teraz otrzymałam zgodę banku dewelopera na przeniesienie własności bez obciążenia. Czy potrzebny jest do tego osobny wniosek, czy mogę dołączyć to pismo do złożonego już wniosku?

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Listopad 30, 2017 o 20:42

Pani Elu, najprościej będzie zrobić nowy wniosek,opłatę itd.pozdrawiam.

Odpowiedz

Adam Styczeń 2, 2018 o 20:39

Szanowny Panie Mecenasie
Byłbym bardzo wdzięczny, gdyby podał Pan wzór wypełnienia wniosku o ustanowienie hipoteki łącznej dla wierzytelności pieniężnych. Mam sześć różnych wierzytelności wobec dłużnika, który jest właścicielem dwóch nieruchomości. Czy we wniosku w poz. „Wpis prawa, ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością, roszczenia lub hipoteki” należy ująć wszystkie wierzytelności razem odnosząc je każdej księgi wieczystej, jak również czy należy użyć odrębnej, czystej kartki, aby ujawnić treść żądań, wobec tego, że w poz. tej są tylko dwie kolumny oznaczone numerami 7 i 8, czy też należy sporządzić odrębne wnioski.

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Styczeń 4, 2018 o 22:12

Panie Adamie, trochę za mało wiem o Pana sprawie, by móc realnie pomóc. Ogólnie w sprawach indywidualnych istnieje możliwość skorzystania z mojej pomocy w formie odpłatnej usługi.
Z samego Pana komentarza, to co mogę na pewno w tym miejscu wyjaśnić, to że kolejnych żądań w KW-WPIS ponad punkt 7 i 8 formularza nie umieszczamy na dodatkowej kartce ale w formularzu KW-ZAD.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Odpowiedz

sklep elektroniczny Styczeń 6, 2018 o 15:08

Lubie Twoj tekst!

Odpowiedz

Iwona Styczeń 9, 2018 o 21:16

Bardzo dziękuję, Pana tłumaczenia i pomoc nam zwykły śmiertelnikom jest bardzo potrzebne

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Styczeń 9, 2018 o 21:22

Pozdrawiam i zapraszam do subskrypcji bloga.

Odpowiedz

Leave a Comment

Previous post:

Next post: