Wzór wniosku o wykreślenie hipoteki

Wojciech Sowiński26 lutego 20176 komentarzy

Jest! W końcu! Po latach wyrzeczeń, masz ją wreszcie w garści. Co? Zgodę banku na wykreślenie hipoteki.

Droga do wolności finansowej stoi przed Tobą otworem. Hipoteka spłacona, czas zatem ją wykreślić 🙂

Skoro już można, to nie ma na co czekać. Tylko jak to zrobić?

Na początek kilka praktycznych uwag, czyli:

8 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o wykreślaniu hipotek

 1. Postępowanie o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej toczy się przed Sądem Rejonowym właściwym dla miejsca położenia nieruchomości (tj. tym, który prowadzi księgę wieczystą).
 2. Postępowanie odbywa się pisemnie – chociaż praca sądu kojarzy się z czymś znacznie ciekawszym i widowiskowym (np. rozprawa z tłumem publiczności), to w tego typu sprawie, właściwie chodzi o wymianę pism między wnioskodawcą a sądem.
 3. Formularz wniosku o wykreślenie hipoteki ma symbol KW-WPIS. Znajdziesz go w każdym sądzie, a także na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości:
  wersja edytowalna – format rtf
  wersja do wypełnienia ręcznie – format pdf 
 4. Po punkcie 3, nietrudno się domyśleć, że formularz możesz wypełnić na komputerze albo ręcznie.
 5. Obowiązkowym załącznikiem do wniosku jest dokument potwierdzający możliwość wykreślenia hipoteki, zwykle pochodzący od wierzyciela. To tzw. list mazalny.
 6. Przy bardziej skomplikowanych stanach prawnych nieruchomości, konieczne będzie załączenie jeszcze innych formularzy postępowania wieczystoksięgowego, np. KW-WU w celu wskazania danych wszystkich współwłaścicieli.
 7. Wniosek o wykreślenie hipoteki podlega opłacie sądowej w kwocie 100 zł. Możesz ją uiścić w kasie sądu lub przelewem na rachunek sądu przeznaczony do wpłat opłat sądowych.
 8. O załatwieniu sprawy zostaniesz poinformowany przez sąd pisemnie listem poleconym. Jeśli wszytko pójdzie dobrze, dostaniesz postanowienie o wykreśleniu hipoteki.

Żeby ułatwić Ci korzystanie z tego wzoru, wszystko co dopisałem do formularza zaznaczyłem na czerwono. Zwróć przy tym uwagę na wszystkie przekreślenia i X w okienkach wyboru.

Wzór wniosku o wykreślenie hipoteki

Poniżej kolejne strony wniosku:

Pierwsza strona to dane sądu oraz księgi wieczystej, której dotyczy wniosek. Pole nr 4 przekreśl.

 

Górna połowa wniosku dotyczy stanu właścicielskiego – w tym wypadku nie ulega on zmianie, więc tylko przekreśl puste pola. Wzór żądania umieściłem w rubryce 7. Pamiętaj o „X” powyżej.

 

Na stronie 3 umieszczasz dane wnioskodawcy (to Ty :)) oraz uczestnika postępowania.

 

Na ostatniej stronie w tym wniosku trzeba tylko wymienić załączniki. Na koniec podpis – i gotowe!

 

Jeżeli wygodniej Ci korzystać ze wzoru wydrukowanego w całości – wersję nadającą się do tego znajdziesz tutaj.

Jeśli uważasz ten wpis za przydatny, to proszę o komentarz.

***

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnika w przeprowadzeniu postępowania wieczystoksięgowego w tego rodzaju lub w innej sprawie – zapraszam do podstrony Kontakt.

 

 

{ 6 comments… read them below or add one }

Anna Czerwiec 20, 2017 o 23:46

Dziękuję za podzielenie się wiedzą.

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Czerwiec 21, 2017 o 23:39

Wszystkiego dobrego życzę Pani Anno!

Odpowiedz

Józef Kubik Czerwiec 21, 2017 o 08:19

Witam!
Banki na ogół ustanawiają zabezpieczenie wielokrotnie przewyższające wartość długu, np. ustanawiając hipotekę na kilku nieruchomościach mających odrębne księgi wieczyste a do tego jeszcze weksle.
1) Czy w takim przypadku wystarczy jeden wspólny wniosek o wykreślenie hipoteki ze wszystkich ksiąg wieczystych, czy też należy złożyć oddzielne wnioski do każdej księgi i od każdego wniosku wnieść opłatę?
2) Jeśli mamy zgodę banku na wykreślenie hipoteki, to czy nadal obowiązkowym załącznikiem jest list mazalny, czy może zgoda banku jest tożsama z owym listem?
Pozdrawiam!

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Czerwiec 21, 2017 o 23:38

Panie Józefie, dziękuję za komentarz.
Jeśli chodzi o wykreślenie hipoteki z wielu ksiąg, to zależy czy jest to jedna hipoteka łączna czy kilka hipotek „samodzielnych”.
Najprościej rozróżnić to po treści wpisu w dziale IV 🙂
W przypadku hipoteki łącznej wystarczy jedna opłata, ale w tym wypadku będzie ona wynosiła 200 zł bez względu na liczbę ksiąg. Jeśli zaś chodzi o liczbę formularzy, to odpowiedź znajdzie Pan w pouczeniu w treści formularza (s. 2, rubryka dotycząca wpisu hipoteki). Proszę pamiętać, że wykreślenie też jest „wpisem”.
Natomiast list mazalny to przecież nic innego jak właśnie zgoda banku na wykreślenie hipoteki. Polecam mój wpis na ten temat.
Pozdrawiam i zapraszam do subskrypcji bloga!

Odpowiedz

Józef Kubik Czerwiec 22, 2017 o 08:32

Panie Wojciechu, bardzo dziękuję za pomoc i serdecznie pozdrawiam!

Odpowiedz

Stanisława Czerwiec 22, 2017 o 12:35

Dzień dobry,
Bardzo dziękuję za informacje na blogu, są pomocne! Mam wątpliwość w sprawie wypełnienia wniosku w przypadku współmałżonków, czy w tym przypadku mój mąż jest uczestnikiem postępowania, musi też się podpisać pod wnioskiem? z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Leave a Comment

Previous post:

Next post: