Co to jest i jak zdobyć list mazalny?

Wojciech Sowiński09 lutego 20176 komentarzy

W ostatnich wpisach sporo miejsca na blogu zajmują hipoteki.

Statystycznie dość spore zainteresowanie wzbudził pierwszy wpis dotyczący działu IV księgi wieczystej. Później, zainspirowany wątpliwościami pani Heleny, zmierzyłem się na blogu z problemem hipotek obciążających udziały we współwłasności nieruchomości.

Dziś postanowiłem kontynuować wątek hipotek.

Nie znam nikogo, kto będąc właścicielem nieruchomości, nie byłby żywotnie zainteresowany w pozbyciu się przypisanych do niej prawnie hipotek. Z doświadczenia wiem, że wykreślanie hipotek, to jedna z usług z dziedziny stanu prawnego nieruchomości, która sprawia Klientom wiele przyjemności (więcej poczucia sukcesu daje chyba tylko nabycie nieruchomości przez zasiedzenie, ale to zdecydowanie temat na oddzielny wpis).

Każdy dłużnik hipoteczny przez długie lata wyczekuje tego szczęśliwego dnia, gdy będzie mógł zapomnieć o hipotece.

Tymczasem, nie zawsze jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Aby wykreślić hipotekę nie wystarczy samo spłacenie zabezpieczonej przez nią należności, zwykle konieczne jest pozyskanie od wierzyciela specjalnego oświadczenia zezwalającego na wykreślenie hipoteki. Wśród pracowników banków, dokument ten określa się jako „list mazalny” albo „kwit mazalny”.

Żadna sztuka zdobyć kwit, jeśli Twój wierzyciel hipoteczny istnieje i prowadzi swoją działalność od zawsze pod tym samym adresem w centrum Twojego miasta. Wiele, zwłaszcza większych i bardziej popularnych banków istnieje jeszcze od czasu reform sektora bankowego u progu przemian gospodarczych po 1989 r. Niektórych banków, w których Polacy zaciągali kredyty w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku już wprawdzie nie ma, ale nietrudno dzięki google ustalić jaki bank jest ich aktualnym następcą.

Gorzej, jeśli zobowiązanie zaciągał Twój dziadek. Albo pradziadek. Albo niemieckojęzyczny Żyd, który był właścicielem Twojej kamienicy przed I wojną światową.

Na szczęście, dla wielu typowych sytuacji tego rodzaju, ustawodawca przewidział bardzo rozsądne rozwiązanie upraszczające sposób pozyskania dokumentu zezwalającego na wykreślenie historycznego wpisu hipotecznego. Uprawnienia wielu nieistniejących od lat instytucji sektora bankowego i finansowego wykonuje z mocy ustawy Bank Gospodarstwa Krajowego. Podstawowe informacje o uprawnieniach tego banku znajdziesz tutaj.

Jeśli już zdobyłeś list mazalny, to teraz wystarczy ściągnąć ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości formularz KW-WPIS, wypełnić go i opłacić, złożyć w Wydziale Ksiąg Wieczystych i cierpliwie poczekać na postanowienie o wykreśleniu hipoteki.

I życie staje się piękniejsze. Równie piękne, jak księga wieczysta z pustym działem IV.

{ 6 comments… read them below or add one }

Katarzyna Skowrońska Luty 15, 2017 o 12:02

A co w sytuacji, gdy w dziale IV księgi wieczystej wpisana jest spółka z o.o.,
która od dawna nie istnieje i brak jest następców prawnych takiego podmiotu?

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Luty 15, 2017 o 21:28

Pani Katarzyno, dziękuję za komentarz.
Czy wie Pani kiedy wpisano hipotekę i w jakiej kwocie?

Odpowiedz

Natalia Cekiera Czerwiec 27, 2017 o 09:38

Witam serdecznie,
kilka lat temu kupiłam mieszkanie od osoby fizycznej, na które to mieszkanie została założona hipoteka (kwotę przelewałam wierzycielowi w ratach – stą zabezpieczenie hipoteką). Po spłacie zadłużenia o całej sprawie zapomniałam – do teraz, ponieważ chcę wziąć kredyt, a moje obecne mieszkanie ustanowić zabezpieczeniem.
Niestety nie mam kontaktu z wierzycielem, nie odbiera moich telefonów, nie odpisuje na wiadomości. Ponieważ zależy mi na czasie – jak można rozwiązać tę sytuację?

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Czerwiec 27, 2017 o 22:20

Pani Natalio, Pani problem wymaga przede wszystkim zapoznania się z dokumentami. To zdecydowanie nie jest kwestia na bloga – jeśli jest Pani zainteresowana moją pomocą, proszę o kontakt na email lub telefonicznie. Pozdrawiam!

Odpowiedz

Tomi Lipiec 18, 2017 o 13:11

Witam serdecznie,

minęło pięć lat odkąd wykupiłem mieszkanie w Warszawie z bonifikatą 90% od miasta. Został mi wpis w KW dotyczący hipoteki na to mieszkanie, gdzie wierzycielem jest Miasto. Po pięciu pełnych latach mogę już sprzedać mieszkanie.

Pytanie co muszę i gdzie załatwić aby pozbyć się tego wpisu w księdze wieczystej? Udać się do urzędu gminy etc.? Jakie dokumenty przygotować? Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Lipiec 19, 2017 o 00:20

Proszę się udać do wierzyciela – jeśli należność jest spłacona i jest nim Miasto, nie powinno być problemu ze zdobyciem listu mazalnego.
W oparciu o ten dokument będzie Pan mógł wykreślić hipotekę w Sądzie.
Pozdrawiam!

Odpowiedz

Leave a Comment

Previous post:

Next post: