Co to jest i jak zdobyć list mazalny?

Wojciech Sowiński09 lutego 201725 komentarzy

W ostatnich wpisach sporo miejsca na blogu zajmują hipoteki.

Statystycznie dość spore zainteresowanie wzbudził pierwszy wpis dotyczący działu IV księgi wieczystej. Później, zainspirowany wątpliwościami pani Heleny, zmierzyłem się na blogu z problemem hipotek obciążających udziały we współwłasności nieruchomości.

Dziś postanowiłem kontynuować wątek hipotek.

Nie znam nikogo, kto będąc właścicielem nieruchomości, nie byłby żywotnie zainteresowany w pozbyciu się przypisanych do niej prawnie hipotek. Z doświadczenia wiem, że wykreślanie hipotek, to jedna z usług z dziedziny stanu prawnego nieruchomości, która sprawia Klientom wiele przyjemności (więcej poczucia sukcesu daje chyba tylko nabycie nieruchomości przez zasiedzenie, ale to zdecydowanie temat na oddzielny wpis).

Każdy dłużnik hipoteczny przez długie lata wyczekuje tego szczęśliwego dnia, gdy będzie mógł zapomnieć o hipotece.

Tymczasem, nie zawsze jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Aby wykreślić hipotekę nie wystarczy samo spłacenie zabezpieczonej przez nią należności, zwykle konieczne jest pozyskanie od wierzyciela specjalnego oświadczenia zezwalającego na wykreślenie hipoteki. Wśród pracowników banków, dokument ten określa się jako „list mazalny” albo „kwit mazalny”.

Żadna sztuka zdobyć kwit, jeśli Twój wierzyciel hipoteczny istnieje i prowadzi swoją działalność od zawsze pod tym samym adresem w centrum Twojego miasta. Wiele, zwłaszcza większych i bardziej popularnych banków istnieje jeszcze od czasu reform sektora bankowego u progu przemian gospodarczych po 1989 r. Niektórych banków, w których Polacy zaciągali kredyty w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku już wprawdzie nie ma, ale nietrudno dzięki google ustalić jaki bank jest ich aktualnym następcą.

Gorzej, jeśli zobowiązanie zaciągał Twój dziadek. Albo pradziadek. Albo niemieckojęzyczny Żyd, który był właścicielem Twojej kamienicy przed I wojną światową.

Na szczęście, dla wielu typowych sytuacji tego rodzaju, ustawodawca przewidział bardzo rozsądne rozwiązanie upraszczające sposób pozyskania dokumentu zezwalającego na wykreślenie historycznego wpisu hipotecznego. Uprawnienia wielu nieistniejących od lat instytucji sektora bankowego i finansowego wykonuje z mocy ustawy Bank Gospodarstwa Krajowego. Podstawowe informacje o uprawnieniach tego banku znajdziesz tutaj.

Jeśli już zdobyłeś list mazalny, to teraz wystarczy ściągnąć ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości formularz KW-WPIS, wypełnić go i opłacić, złożyć w Wydziale Ksiąg Wieczystych i cierpliwie poczekać na postanowienie o wykreśleniu hipoteki.

I życie staje się piękniejsze. Równie piękne, jak księga wieczysta z pustym działem IV.

{ 25 comments… read them below or add one }

Katarzyna Skowrońska Luty 15, 2017 o 12:02

A co w sytuacji, gdy w dziale IV księgi wieczystej wpisana jest spółka z o.o.,
która od dawna nie istnieje i brak jest następców prawnych takiego podmiotu?

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Luty 15, 2017 o 21:28

Pani Katarzyno, dziękuję za komentarz.
Czy wie Pani kiedy wpisano hipotekę i w jakiej kwocie?

Odpowiedz

Natalia Cekiera Czerwiec 27, 2017 o 09:38

Witam serdecznie,
kilka lat temu kupiłam mieszkanie od osoby fizycznej, na które to mieszkanie została założona hipoteka (kwotę przelewałam wierzycielowi w ratach – stą zabezpieczenie hipoteką). Po spłacie zadłużenia o całej sprawie zapomniałam – do teraz, ponieważ chcę wziąć kredyt, a moje obecne mieszkanie ustanowić zabezpieczeniem.
Niestety nie mam kontaktu z wierzycielem, nie odbiera moich telefonów, nie odpisuje na wiadomości. Ponieważ zależy mi na czasie – jak można rozwiązać tę sytuację?

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Czerwiec 27, 2017 o 22:20

Pani Natalio, Pani problem wymaga przede wszystkim zapoznania się z dokumentami. To zdecydowanie nie jest kwestia na bloga – jeśli jest Pani zainteresowana moją pomocą, proszę o kontakt na email lub telefonicznie. Pozdrawiam!

Odpowiedz

Tomi Lipiec 18, 2017 o 13:11

Witam serdecznie,

minęło pięć lat odkąd wykupiłem mieszkanie w Warszawie z bonifikatą 90% od miasta. Został mi wpis w KW dotyczący hipoteki na to mieszkanie, gdzie wierzycielem jest Miasto. Po pięciu pełnych latach mogę już sprzedać mieszkanie.

Pytanie co muszę i gdzie załatwić aby pozbyć się tego wpisu w księdze wieczystej? Udać się do urzędu gminy etc.? Jakie dokumenty przygotować? Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Lipiec 19, 2017 o 00:20

Proszę się udać do wierzyciela – jeśli należność jest spłacona i jest nim Miasto, nie powinno być problemu ze zdobyciem listu mazalnego.
W oparciu o ten dokument będzie Pan mógł wykreślić hipotekę w Sądzie.
Pozdrawiam!

Odpowiedz

Patrycja Sierpień 31, 2017 o 11:09

Witam. Proszę o poradę. Moje dzieci w wieku 10 i 15 lat odziedziczyły po 1/6 udziału w mieszkaniu. Mieszkanie posiada hipotekę w bardzo dużej wysokości dla Skarbu Państwa ZUS. Jak sprawdzić czy hipoteka nadal ciąży, jak można ją wykreślić?

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Wrzesień 1, 2017 o 08:40

Pani Patrycjo, proszę o kontakt indywidualny np. poprzez stronę kontakt lub przez email.
Na początek, proszę przesłać nr księgi wieczystej. Znacznie ułatwi i przyspieszy to dalszą pracę.
Pozdrawiam!

Odpowiedz

Tomek Wrzesień 4, 2017 o 10:39

Witam,
Kupiłem mieszkanie na kredyt, które było obiciążone hipoteką. Poprzedni kredyt został spłacony przez nowy i otrzymałem potwierdzenie z spłaty z banku od sprzedającego. Niestety teraz nie mam kontaktu ze sprzedającym, który nie odbiera wezwań do przekazania mi listu mazalnego z jego banku (do czego jest zobowiazany w akcie). Teraz nie wiem co robić?
Pozdrawiam,

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Wrzesień 5, 2017 o 20:59

Panie Tomku, a czy próbował Pan po najmniejszej linii oporu, tj. w banku, który kredytował sprzedającego? Proponuję udać się tam z odpisem księgi wieczystej jako kluczowym argumentem.

Odpowiedz

Tomek Wrzesień 7, 2017 o 12:29

Dziękuję za propozycję. Spóbuję w ten sposób i dam znać z jakim rezultatem. Pozdrawiam,

Odpowiedz

Maria Wrzesień 5, 2017 o 10:01

Dzień dobry.
Panie Mecenasie, brawo ! artykuł i odpowiedzi jasne, czytelne i bardzo pomocne.
Dziękuję i nie omieszkam zaglądać na Pana blog częściej – choćby po to, aby wiedzieć więcej.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Wrzesień 5, 2017 o 20:55

Dziękuję za miłe słowa i pozdrawiam!

Odpowiedz

Mariusz Wrzesień 19, 2017 o 11:37

Witam, proszę o poradę, toczyła się sprawa o zachowek z powództwa Państwa X przeciwko mnie, jest wyrok, zaspokoiłem roszczenia powoda, ale istnieje przymusowa hipoteka na mojej nieruchomości. Czy adwokat powoda, na mój wniosek jest zobowiązany wystawić list mazalny? Jakie ewentualne dokumenty mam przedstawić we wniosku o wykreślenie hipoteki,
z poważaniem
Mariusz

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Wrzesień 19, 2017 o 20:57

Panie Mariuszu, tego typu konkretna sprawa to raczej nie materiał na bloga. Jeżeli jest Pan zainteresowany pomocą indywidualną w rozwiązaniu problemu, proszę o kontakt.
Ze względów organizacyjnych, polecam również mój wpis nt. poradnictwa prawnego w sprawie nieruchomości.

Odpowiedz

Anna Październik 31, 2017 o 08:21

Bardzo pomocny artykuł, jasno i czytelnie wyjaśnione kwestie istotne dla sprawy. Dziękuję i pozdrawiam.

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Październik 31, 2017 o 20:56

Dziękuję. Polecam również świeżywpis w tym temacie. A już wkrótce znacznie więcej 🙂

Odpowiedz

Kamil Kwiecień 11, 2018 o 12:22

Jeżeli chcę, aby w akcie notarialnym był wniosek o wykreślenie hipoteki z KW to notariusz również takiego pozwolenia banku potrzebuje czy dostarczam go, gdy taki dokument otrzymam?

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Kwiecień 16, 2018 o 08:49

Panie Kamilu, proszę porozmawiać z notariuszem, ale żeby ten wniosek miał sens to powinien Pan mieć zgodę na wykreślenie hipoteki jako załącznik podpięty do aktu notarialnego.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Maj 28, 2018 o 13:33

Witam,

Jestem zainteresowana zakupem nieruchomości od dewelopera natomiast hipoteka jest obciążona kredytem.
Deweloper poinformował mnie, że po przelaniu środków otrzymam kwit mazalany w ciągu trzech dni. Proszę o informację jaka powinna być kolejność podpisywania dokumentów w takiej sytuacji ? Czy deweloper nie powinien dostarczyć mi dokumentów z sądu o wypisaniu hipoteki ? Czy można zlecić ewentualnie wszystkie czynności związane z Sądem notariuszowi aby wykonał je za mnie aby uniknąć pomyłek czy też jakiegoś niedopełnienia formalności ?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Czerwiec 5, 2018 o 12:09

Pani Karolino, dziękuję za zainicjowany przez Panią kontakt indywidualny na email. Jeśli potrzebuje Pani jeszcze jakiejś pomocy – jestem do dyspozycji.

Odpowiedz

Monika Sierpień 9, 2018 o 21:34

Bardzo przydatne informacje, ale co zrobić w sytuacji, gdy kupiło się nieruchomość, która została wydzielona z działki obciążonej hipoteką (była wystawiona promesa ze zgodą na bez obciążeniową sprzedaż przy spłacie hipoteki), hipoteka została spłacona, kwit mazalny został wystawiony, ale w tak zwanym międzyczasie sąd nadał nowy numer KW i odrzuca wniosek, twierdząc, że kwit mazalny nie dotyczy wydzielonej (nowej) działki?

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Sierpień 9, 2018 o 23:10

Pani Moniko, proszę o kontakt poza forum, np. email lub telefon.

Odpowiedz

Ola Styczeń 8, 2019 o 21:26

Czy zaświadczenie (z banku) o całkowitej spłacie kredytu to to samo co list mazalny?

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Styczeń 8, 2019 o 22:20

Pani Olu, w sytuacji, gdy nie widzę dokumentu to trudno mi się generalnie wypowiadać, natomiast najprawdopodobniej nie.
List mazalny czyli zgoda na wykreślenie hipoteki, powinien wyraźnie wskazywać, której hipoteki w której księdze wieczystej dotyczy. Zwykle dokumentowi tym towarzyszy pełnomocnictwo (lub jego notarialna kopia) dla pracownika banku od zarządu.

Odpowiedz

Leave a Comment

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Sowiński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Sowiński z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem wsowinski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Previous post:

Next post: