5 rzeczy, które musisz wiedzieć o wpisywaniu hipoteki przy zakupie nowego lokalu

Wojciech Sowiński07 czerwca 20186 komentarzy

Jedna z Czytelniczek bloga – Pani Oliwia – pozostawiła pod wpisem zawierającym wzór wniosku o wpis hipoteki, następujący komentarz:

Dzień dobry!

Mam pewne obawy co do dalszego postępowania w sprawie wpisu hipoteki do księgi wieczystej i wolę dopytać. Czy można prosić o rozpisanie krok po kroku działań w tym temacie? Jesteśmy już razem z mężem właścicielami mieszkania, mamy podpisany akt notarialny. Mamy też dokument z banku, który należy przedstawić w sądzie. Teraz z sądu otrzymaliśmy zawiadomienie o wyodrębnieniu lokalu i założeniu nowej księgi wieczystej aczkolwiek nie jest to odpis księgi wieczystej. Czy to zatem z tymi dokumentami mamy udać się do sądu czy mamy jeszcze czekać na „odpis”? W którym momencie trzeba wysłać ten wniosek o którym Pan pisze? Czy wpis hipoteki można załatwić np. mailowo czy trzeba się stawić w sądzie osobiście? Jeśli mieszkanie i kredyt jest na nas oboje to czy do sądu też musimy jechać razem czy wystarczy tylko jedna osoba?
Będę bardzo wdzięczna za informacje.
Pozdrawiam gorąco!

Pomyślałem, że seria tak konkretnych pytań, to świetny punkt wyjścia do dzisiejszego wpisu, który właściwie będzie stanowił uzupełnienie opracowanej przeze mnie instrukcji wypełniania formularza KW-WPIS.

1. Czym się różni zawiadomienie o wpisie od odpisu księgi wieczystej?

Zawiadomienie o wpisie do księgi wieczystej to korespondencja, którą każdy z uczestników postępowania wieczystoksięgowego otrzymuje z sądu po dokonaniu wpisu. Treść tego zawiadomienia odzwierciedla wyłącznie zmiany we wpisach – nie można z niego wyczytać całości aktualnej inforamcji o stanie prawnym nieruchomości.

Niemniej, zawiadomienie o wpisie zawiera w swej treści informację o numerze księgi wieczystej.

W wypadku Pani Oliwii, właśnie z zawiadomienia może ona po raz pierwszy dowiedzieć się jaki ten numer nadano dla nowowyodrębnionego lokalu.

Znając numer, można również przejrzeć stan wszystkich wpisów w księdze online lub zamówić odpis.

2. Czy żeby wpisać hiptekę potrzebuję odpis księgi wieczystej?

Nie.

Wystarczy znajomość numeru księgi wieczystej, czyli informacja, która wprost wynika z treści zawiadomienia.

3. W którym momencie mogę złożyć wniosek o wpis hipoteki do nowowyodrębnionego lokalu?

W zasadzie nie ma przeszkód, by złożyć taki wniosek nie mając jeszcze numeru księgi i powołać się w treści formularza na treść aktu notarialnego, w którym opisano wyodrębnienie i sprzedaż lokalu. Należy w takim wypadku powołać numer księgi wieczystej, z której nastąpi wyodrębnienie i oczywiście wskazać na to, że wniosek dotyczy księgi nowoutworzonej.

Jeśli  otrzymałeś już zawiadomienie o wpisie to nie ma przeszkód, żebyś wpisał w rubrykę 3 formularza KW-WPIS znany Ci już z zawiadomienia numer księgi wieczystej.

4. Czy wpis hipoteki można załatwić np. mailowo czy trzeba się stawić w sądzie osobiście?

Formularz KW-WPIS wraz z załącznikiem – w tym wypadku dokumentem z banku opisującym tworzoną hipotekę należy złożyć osobiście w sądzie lub wysłać listem poleconym.

Należy również pamiętać, że ten wniosek podlega opłacie, którą możesz uiścić w kasie sądu lub na jego rachunek – dane do przelewu znajdziesz bez trudu na stronie internetowej sądu.

Niestety, tej sprawy – póki co – nie można załatwić przez internet.

5. Jeśli mieszkanie i kredyt jest na nas oboje to czy do sądu też musimy jechać razem czy wystarczy tylko jedna osoba?

W przypadku małżonków (lub współwłaścicieli z innego tytułu) nabywających mieszkanie, nie ma potrzeby przyjmowania przez wszystkich z nich „czynnej” roli w postępowaniu wieczystoksięgowym.

Formularz KW-WPIS przewiduje 2 typy osób zaangażowanych w postępowanie: wnioskodawcę i uczestnika (proszę pamiętać o skreśleniu niewłaściwego z tych słów na 3 i 4 stronie!).

W takiej sytuacji, wystarcza, by jedno z małżonków było wnioskodawcą podpisującym wniosek, a drugie oraz bank – uczestnikami postępowania. Uczestnicy nie muszą podpisywać wniosku, w typowej sytuacji ich rola ograniczy się do tego, że zostaną powiadomieni przez sąd o dokonanym wpisie.

Tak jak pisałem już wcześniej, ani wnioskodawca ani uczestnik nie muszą nawet iść do sądu – postępowanie wieczystoksięgowe może być w całości przeprowadzone korespondencyjnie.

***

Jeśli poszukujesz w swojej sprawie profejsonalnej pomocy w sprawach wieczystoksięgowych lub w problemach własności i obciążeń nieruchomości – zapraszam do skorzystania z możliwości kontaktu.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 880 68 39 20e-mail: wsowinski@gmail.com

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wniosek o wpis do kw 3 września, 2019 o 13:48

Nic nie rozumiem, ja rowniez zlozylam do sadu 4 miesiece temu wniosek o wpis do ksiegi wieczystej a otrzymalam jedynie zawiadomienie o zalozeniu nowej ksiegi. Bank do mnie dzwoni a ja nie wiem co robic. Ten wniosek kw wps wypelnilam, zlozylam, zaplacilam, dlaczego nie dostaje wlasciwego zawiadomienia??

Odpowiedz

Wojciech Sowiński 3 września, 2019 o 22:27

Niestety termin 6-miesięczny na rozpoznanie wniosku jest traktowany jako nieprzewlekły.

Odpowiedz

ola 28 marca, 2020 o 13:11

ciekawa jestem czy bank jeśli ma hipotek wpisana w księdze ale na rzecz mojego męża po którym sama dziedziczę to może wnosić o wpisanie mnie w księdze jako właściciela bez mojej wiedzy ? czy musi mieć tytuł na mnie ?

Odpowiedz

Wojciech Sowiński 30 lipca, 2020 o 21:57

Bank, a ściśle każdy wierzyciel może dość szeroko ingerować w regulację spraw spadkowych po swoim dłużniku. W żadnym razie jednak nie odbędzie się to bez Pani wiedzy.
Pozdrawiam!

Odpowiedz

Konrad 26 kwietnia, 2021 o 22:41

Czy w przypadku wpisu o wypisanie z księgi wieczystej roszczenia banku, wymagane jest wpisanie małżonki jako uczestnika bądź wnioskodawcy? trochę się zagalopowałem i zastanawiam się, czy sąd przyjmie takie pismo.

Odpowiedz

Wojciech Sowiński 26 kwietnia, 2021 o 23:03

Teoretycznie tak. Natomiast jeśli już Pan tak złożył, to proszę spokojnie poczekać – w praktyce istnieje spora szansa, że „się uda”. A jeśli nie, to ten błąd nie będzie skutkował oddaleniem wniosku, lecz koniecznością jego uzupełnienia – na pisemne wezwanie sądu w terminie 7 dni.
pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Sowiński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Sowiński z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem wsowinski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: