Kto spłaci hipotekę po rozwodzie i podziale majątku?

Wojciech Sowiński17 października 2019Komentarze (0)

Siadam do tego wpisu i od razu przypomina mi się znajoma, która mówiąc o chwili zawierania w pierwszych dniach po ślubie umowy kredytu hipotecznego, po latach stwierdziła, że “taka byłam zakochana, że wszystko bym podpisała”.

Jasne, no czegoż się nie robi w takich chwilach 😉

Wspólna nieruchomość i wspólna hipoteka

Sytuacja może niezbyt szczęśliwa, ale jakże powszechna – rozwód. Po mniej lub bardziej czasochłonnym procesie, byli małżonkowie stają przed problemem rozliczenia się ze wspólnej nieruchomości.

Zwykle jest to mieszkanie, które kupili wspólnie na kredyt na początku małżeństwa, albo nawet jeszcze przed jego zawarciem.

Co zawsze w takiej sprawie polecam? O ile małżonkowie mają jeszcze w sobie determinację i rozsądek do współpracy, to najbardziej korzystnym rozwiązaniem, jest po prostu zbycie takiej nieruchomości. Po znalezieniu kupującego i sprzedaży, pozostaje już tylko podzielenie się pieniędzmi.

Nie zawsze jednak byli małżonkowie będą gotowi do kompromisu.

Zwłaszcza, że atmosferę ewentualnych rozmów w sprawie sprzedaży, czy innych możliwych sposobów zniesienia współwłasności, będzie psuła konieczność spłaty hipoteki.

Skoro nie masz możliwości sprzedaży nieruchomości z zaangażowaniem byłego małżonka, to nie ma innego rozwiązania jak przeprowadzenie podziału majątku .

Czy hipoteka uniemożliwia podział majątku?

Pewnie, że nie.

Możesz znieść współwłasność nieruchomości zadłużonej hipotecznie.

Hipoteka a wartość wspólnej nieruchomości

W pierwszej połowie tego roku, dwie ciekawe sprawy dotyczące rozliczania wartości nieruchomości z hipoteką trafiły do Sądu Najwyższego. W uchwale w sprawie III CZP 14/19 z dnia 25 lipca 2019 r. wyjaśniono:

W sprawie o podział majątku wspólnego małżonków, obejmującego nieruchomość obciążoną hipoteką zabezpieczającą udzielony małżonkom kredyt bankowy, sąd – przyznając tę nieruchomość na własność jednego z nich – ustala jej wartość z pominięciem wartości obciążenia hipotecznego, chyba że zachodzą istotne powody przemawiające za jego uwzględnieniem.

Jak to rozumieć?

Wyobraźmy sobie mieszkanie o wartości 200 tys. zł, z hipoteką do kwoty 250 tys. zł. Hipoteka przysługuje bankowi, który 10 lat temu udzielił kredytu na zakup tego mieszkania. W chwili podziału majątku do spłaty pozostało jeszcze 90 tys. zł.

Małżonkom standardowo przysługują równe udziały w majątku wspólnym.

W najprostszym scenariuszu, sąd przyzna mieszkanie na wyłączną własność męża, zobowiązując go do spłaty żony w kwocie 100 tys. zł (połowy wartości mieszkania).

Obciążenie w takiej typowej sytuacji, nie będzie jednak brane pod uwagę przy podziale majątku i rozliczeniu małżonków. Żona otrzyma od męża 100 tys. zł, ale bank nadal będzie mógł domagać się reszty kredytu zarówno od żony jak i od męża. Nie ma znaczenia, kto w tym mieszkaniu zostanie. Tzn., że nawet jeśli tylko jeden z dotychczasowych współwłaścicieli otrzyma nieruchomość na wyłączną własność, to w żadnym razie nie oznacza to, że drugi z nich uwalnia się od zobowiązań zaciągniętych wobec banku.

Co ważne, rozliczenie zostanie dokonane w taki sposób również wtedy, gdy wartość hipoteki przewyższa wartość nieruchomości. Ten punkt widzenia, Sąd Najwyższy potwierdził w uchwale III CZP 41/18 z 28 marca 2019 r.

Kredyt silniejszy niż wspólność i małżeństwo

Przyczyną tego rozumowania Sądu, jest zasada nieingerowania w sprawach dotyczących współwłasności nieruchomości w kwestie umów kredytowych. Podział majątku będzie zawsze dotyczył własności nieruchomości, a nie związanych z nią zobowiązań.

Zmiany właścicielskie nie mają wpływu na treść umowy z bankiem.

Choć hipoteka nie kojarzy się chyba nikomu szczególnie romantycznie, to jak widać, bywa tak, że wiąże ze sobą ludzi bardziej niż małżeństwo.

***

Jeśli planujesz przejąć całą – dotąd wspólną – nieruchomość i wreszcie ostatecznie rozliczyć się z pozostałym współwłaścicielami, ale nie jesteś pewien jak się za to zabrać – zapraszam do zakładki Kontakt.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 880 68 39 20e-mail: wsowinski@gmail.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Sowiński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Sowiński z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem wsowinski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: