Likwidacja użytkowania wieczystego a… wybory, czyli na kogo głosować?

Wojciech Sowiński11 października 2018Komentarze (0)

Dziś trochę o kosztach i możliwych oszczędnościach (tzw. bonifikatach) związanych z następującym po 1 sycznia 2019 r. ustawowym przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność.

Pierwszy pomysł na tytuł tego wpisu to była totalna prowokacja. Brzmiał:

Idą wybory – na kogo głosować?

Trochę się jednak pohamowałem.

W końcu stanprawnynieruchomosci.pl to nie wiec wyborczy.

I nawet przez myśl mi nie przeszło, któregokolwiek z kandydatów tutaj promować. Jak widać na osiedlach, plaktach i skrzynkach pocztowych – oni sami świetnie potrafią zadbać o to, byśmu o nich przypadkiem nie zapomnieli.

Bo wpis miał być przede wszystkim kolejnym, teraz już bardziej w szczegółach, spojrzeniem na ustawę o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Poprzedni wpis, w którym znajdziesz kilka najważniejszych kwestii dotyczących tej ustawy, jest tutaj.

Bonifikata opłaty za przekształcenie

Ustawa przewiduje bonifikatę opłaty za przekształcenie w przypadku jeśli zostanie ona wniesiona jednorazowo z góry w pierszych latach jej uiszczania.

Jeżeli zatem Twój dom lub mieszkanie, znajduje się na gruncie będącym własnością Skarbu Państwa, to warto żebyś pomyślał o rozliczeniu się po 1 stycznia 2019 r. z opłaty przekształceniowej możliwie szybko, gdyż przysługujący Ci „rabat” wyniesie:

  • 60 % – w roku przekształcenia
  • 50 % – w drugim roku po przekształceniu
  • 40 % – w trzecim roku po przekształceniu
  • 30 % – w czwartym roku po przekształceniu
  • 20 % – w piątym roku po przekształceniu
  • 10 % – w szóstym roku po przekształceniu

Bonifikata na gruncie gminy – zależy od uchwały rady

Natomiast na gruntach pozostających własnością jednostek samorządu terytorialnego, ustawodawca pozostawił decyzję co do wprowadzenia bonifikat radzie lub sejmikowi. Uchwała w takim wypadku określi zasady przyznawania bonifikat.

Z drugiej strony, nie ma przeszkód, by taka uchwała w ogóle nie została podjęta, jeśli w danej gminie czy powiecie nie będzie takiej tzw. woli politycznej.

Dziś, w pierwszych dniach po wejściu w życie ustawy chyba jeszcze żaden samorząd nie zmierzył się z tym tematem. Ale w przyszłości, uchwałę w sprawie bonifikaty obowiązującą w Twoim wypadku znajdziesz we właściwym dla Twojego zamieszkania Dzienniku Urzędowym Województwa. Są tam wszystkie akty prawa lokalnego zarówno z samorządu województwa, jak i z powiatów i gmin.

Wracając zatem do wywołanego na wstępie wątku wyborczego: jeśli dotąd nie wiesz, na kogo zagłosować w wyborach samorządowych, a jesteś użytkownikiem gruntu będącego własnością gminy, powiatu lub województwa to… głosuj na tego kandydata, który ma w programie najwyższą bonifikatę 😉

Szczerze… nie sądzę by którykolwiek z kandydatów zaprzątał sobie głowę takimi konkretnymi problemami. Ale, może właśnie teraz, warto zwróicić im na to uwagę. Jak znam życie, już po 21 października będą znacznie gorszymi słuchaczami niż w tej chwili.

***

Jeżeli poszukujesz porady lub profesjonalnego wsparcia w sprawie dotyczącej prawa nieruchomości – zapraszam do zakładki Kontakt.

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 880 68 39 20e-mail: wsowinski@gmail.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Sowiński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Sowiński z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem wsowinski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: