Dziś trochę o kosztach i możliwych oszczędnościach (tzw. bonifikatach) związanych z następującym po 1 sycznia 2019 r. ustawowym przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność.
Pierwszy pomysł na tytuł tego wpisu to była totalna prowokacja. Brzmiał:
Idą wybory – na kogo głosować?
Trochę się jednak pohamowałem.
W końcu stanprawnynieruchomosci.pl to nie wiec wyborczy.
I nawet przez myśl mi nie przeszło, któregokolwiek z kandydatów tutaj promować. Jak widać na osiedlach, plaktach i skrzynkach pocztowych – oni sami świetnie potrafią zadbać o to, byśmu o nich przypadkiem nie zapomnieli.
Bo wpis miał być przede wszystkim kolejnym, teraz już bardziej w szczegółach, spojrzeniem na ustawę o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Poprzedni wpis, w którym znajdziesz kilka najważniejszych kwestii dotyczących tej ustawy, jest tutaj.
Bonifikata opłaty za przekształcenie
Ustawa przewiduje bonifikatę opłaty za przekształcenie w przypadku jeśli zostanie ona wniesiona jednorazowo z góry w pierszych latach jej uiszczania.
Jeżeli zatem Twój dom lub mieszkanie, znajduje się na gruncie będącym własnością Skarbu Państwa, to warto żebyś pomyślał o rozliczeniu się po 1 stycznia 2019 r. z opłaty przekształceniowej możliwie szybko, gdyż przysługujący Ci „rabat” wyniesie:
- 60 % – w roku przekształcenia
- 50 % – w drugim roku po przekształceniu
- 40 % – w trzecim roku po przekształceniu
- 30 % – w czwartym roku po przekształceniu
- 20 % – w piątym roku po przekształceniu
- 10 % – w szóstym roku po przekształceniu
Bonifikata na gruncie gminy – zależy od uchwały rady
Natomiast na gruntach pozostających własnością jednostek samorządu terytorialnego, ustawodawca pozostawił decyzję co do wprowadzenia bonifikat radzie lub sejmikowi. Uchwała w takim wypadku określi zasady przyznawania bonifikat.
Z drugiej strony, nie ma przeszkód, by taka uchwała w ogóle nie została podjęta, jeśli w danej gminie czy powiecie nie będzie takiej tzw. woli politycznej.
Dziś, w pierwszych dniach po wejściu w życie ustawy chyba jeszcze żaden samorząd nie zmierzył się z tym tematem. Ale w przyszłości, uchwałę w sprawie bonifikaty obowiązującą w Twoim wypadku znajdziesz we właściwym dla Twojego zamieszkania Dzienniku Urzędowym Województwa. Są tam wszystkie akty prawa lokalnego zarówno z samorządu województwa, jak i z powiatów i gmin.
Wracając zatem do wywołanego na wstępie wątku wyborczego: jeśli dotąd nie wiesz, na kogo zagłosować w wyborach samorządowych, a jesteś użytkownikiem gruntu będącego własnością gminy, powiatu lub województwa to… głosuj na tego kandydata, który ma w programie najwyższą bonifikatę 😉
Szczerze… nie sądzę by którykolwiek z kandydatów zaprzątał sobie głowę takimi konkretnymi problemami. Ale, może właśnie teraz, warto zwróicić im na to uwagę. Jak znam życie, już po 21 października będą znacznie gorszymi słuchaczami niż w tej chwili.
***
Jeżeli poszukujesz porady lub profesjonalnego wsparcia w sprawie dotyczącej prawa nieruchomości – zapraszam do zakładki Kontakt.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }