Wstrząs w najmie
Czy Ty także masz problem ze sprzedażą nieruchomości?
Epidemia niewątpliwie dała się we znaki właścicielom nieruchomości.
Zwłaszcza tym, którzy zainwestowali w mieszkania na wynajem dla studentów. Stosunkowo pewni i wierni najemcy nieoczekiwanie zniknęli w połowie minionego sezonu, a teraz poziom niepewności rynku ponownie – jak liczba zachorowań – szczytuje.
Jak wielu Wynajmujących, być może myślisz o sprzedaży mieszkania, bo kredyt przestał się „sam” spłacać.
Nie potrafię Ci doradzić, czy z punktu widzenia inwestycyjnego i finansowego jest to dobry pomysł.
To nie moja rola.
Ale jeśli już jesteś zdecydowany na zbycie – czy to mieszkania, czy domu, czy niezbudowanej działki, to dobrze żebyś wiedział, że nie zawsze będzie to możliwe.
Przygotowanie nieruchomości do sprzedaży
Czy wiedziałeś, że w niektórych sytuacjach nieruchomość powinna zostać przygotowana do sprzedaży nie tylko pod kątem jej prezentacji na zdjęciach na stronie agencji nieruchomości, ale również pod kątem prawnym?
Dotyczy to zwłaszcza:
- nieruchomości odziedziczonych
- nieruchomości objętych współwłasnością
- nieruchomości, które były przedmiotem małżeńskiej wspólności po ustaniu tej wspólności (np. po rozwodzie)
- nieruchomości gruntowych, co do których występują niezgodności w dziale I księgi wieczystej
- nieruchomości posiadających stare, prawdopodobnie nieaktualne obciążenia w dziale III lub w dziale IV księgi wieczystej.
Niestety, w wielu problemach blokujących możliwość transakcji zbycia nieruchomości, nie będzie Ci mógł pomóc ani agent nieruchomości, ani notariusz.
W takich sprawach musisz spotkać się z prawnikiem: np. radcą prawnym lub adwokatem, który pomoże Ci uporządkować stan prawny nieruchomości.
Zapewniam Cię, że im prędzej załatwisz tego typu sprawy formalne związane z możliwością zbycia na rynku nieruchomości, tym lepiej dla Ciebie jako sprzedającego. Ofert na rynku jest mnóstwo, a każda która generuje dla kupującego potencjalne problemy lub wątpliwości, będzie zawsze traktowana jako mniej atrakcyjna.
Trudno zaś sobie wyobrazić większy zawód dla sprzedającego, niż telefon od „prawie” klienta, który definitywnie wycofuje się z transakcji.
Być może trzeba będzie uporządkować niektóre problemy sięgające nawet dekad wstecz – sprostować oznaczenie lub powierzchnię działki, uaktualnić stan właścicielski, wykreślić stare i dawno spłacone hipoteki, wykreślić prawo do zamieszkiwania Twoich dawno zmarłych dziadków.
Jeśli nie masz pewności czy Twoja nieruchomość na pewno nadaje się do sprzedaży – zajrzyj do zakładki Kontakt.
Wojciech Sowiński
radca prawny
***
Czas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej
Wyszukiwarka Google to znakomite zwierciadło potrzeb ludzkich.
Wystarczy wpisać: „ile się czeka na w…” i wyszukiwarka już dobrze wie, że masz problem, z czasem oczekiwania na wpis do księgi wieczystej [Czytaj dalej…]
{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }
Dziękuję! Bardzo przydatny wpis, pozdrawiam!