Teresa jest moją znajomą od niepamiętnych czasów.
Należy też do grona Czytelników bloga.
Pewnie dlatego, zwróciła się ostatnio do mnie z prośbą o pomoc w wypełnieniu wniosku o wpis hipoteki. Okazało się, że kilka tygodni temu, odebrała od dewelopera klucze do wymarzonego mieszkania. Jak to w życiu wielu z nas bywa, przeprowadzka pod nowy adres wiązała się z kredytem hipotecznym na znaczną część transakcji.
Naprawdę zaskoczyło mnie, że bank sam sobie nie dopilnował kwestii ujawnienia hipoteki w księdze wieczystej. Doradca finansowy, pouczył Teresę, że po tym gdy ujawni wpis hipoteczny w księdze, wysokość miesięcznej raty będzie zmniejszona o kilkadziesiąt złotych. To jasne, bo w pewnym stopniu tzw. ryzyko kredytowe banku zmaleje po wpisie.
Z tego co wiem, wiele banków, wraz z kompletem dokumentów związanych z zaciągnięciem kredytu hipotecznego, wręcza również swoim klientom gotowy do podpisu wniosek o wpis hipoteki.
Co zrobić jeśli Twój bank, tak jak bank Teresy, tego nie zrobił?
Proponuję skorzystać z przygotowanego specjalnie dla Czytelników bloga stanprawnynieruchomosci.pl wzoru wniosku.
6 ważnych wskazówek dotyczących wpisu hipoteki do księgi wieczystej
- Wpisu hipoteki do księgi wieczystej dokona Sąd Rejonowy – Wydział Ksiąg Wieczystych, w którego rejonie znajduje się nieruchomość.
- Tak jak zwykle w sprawach wieczystoksięgowych – załatwienie sprawy polega na wymianie korespondencji między Sądem a uczestnikami postępowania.
- Formularz wniosku o wpisanie hipoteki ma oznaczenie KW-WPIS. Możesz go pobrać z internetu:
wersja do edycji – format rtf
wersja do wypisania długopisem – format pdf - Musisz załączyć oświadczenie w sprawie zgody na wpis hipoteki. Powinno być sporządzone wobec banku albo przed notariuszem w formie dokumentu z notarialnie poświadczonym podpisem.
- Wniosek o wpis hipoteki trzeba opłacić. Ta czynność kosztuje 200 zł. Zapłacić możesz przelewem na rachunek sądu przeznaczony do wpłat opłat sądowych lub w kasie sądu.
- Postanowienie o wpisie hipoteki Sąd przyśle Ci pocztą.
Tak samo jak przy poprzednio opracowanym przeze mnie wzorze wieczystoksięgowym, wszystko co uzupełniłem w formularzu jest w kolorze czerwonym. Nie zapomnij o przekreśleniach i „X” w polach wyboru.
Wzór wniosku o wpis krok po kroku
Jeśli wpis Ci pomógł, to proszę o komentarz. Nawet jeśli jesteś Bankiem 😉
A gdy już spłacisz kredyt i dostaniesz od wierzyciela list mazalny, to nie zapomnij zajrzeć tutaj.
***
Mogę pomóc Ci w Twojej sprawie dotyczącej nieruchomości, np. w sprawach wieczystoksięgowych. Jeśli potrzebujesz takiej pomocy – skorzystaj z informacji lub formularza w zakładce Kontakt.
{ 64 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Witam.
W artykule napisał Pan że wpisu hipoteki do księgi wieczystej dokona Sąd Rejonowy – Wydział Ksiąg Wieczystych, w którego rejonie znajduje się nieruchomość. Słyszałem że rejonizacja już w tym zakresie nie obowiązuje i zarówno wpis do ksiąg jak i wypis z ksiąg można uzyskać w dowolnym sądzie, nie koniecznie odpowiadającym rejonem lokalizacji działki. Zastanawia mnie jaka jest prawda.
Pozdrawiam
Michał
Panie Michale, informacja we wpisie jest poprawna.
Dla usystematyzowania tej kwestii, wyjaśniam że:
1. Aktualnie nie ma żadnego problemu, by odpis księgi wieczystej otrzymać w dowolnym sądzie, a nawet online.
2. Natomiast, z uwagi na to, że akta księgi wieczystej przechowywane są w sądzie rejonowym właściwym dla położenia nieruchomości to wpisy – czyli zmiany treści zapisanych w księdze – dokonywane są właśnie przez sąd miejscowy.
Pozdrawiam!
Dzień dobry,
Mam 3 pytania 🙂
1. Księga wieczysta mojego mieszkania zostanie dopiero wydzielona ze wspólnej księgi wieczystej osiedla. Jestem świeżo po podpisaniu aktu notarialnego. Bank przygotował dla oświadczenia (swoje i za nas) i tam powołuje sie na „nowo wyodrębniona KW”.
Co w takim przypadku powinienem wpisać w polu 3 na str 1?
2. Czy wystarczy tylko moj podpis na wniosku czy musi być tez banku i żony, skoro wymieniam ich we wniosku?
3. Czy żonę muszę wpisywać jako drugi wnioskodawca jesli ja sam złoże wniosek do sądu? (Kredyt jest na nas obojga )
Dzień dobry Panie Piotrze:
Ad. 1 ja w takim wypadku wpisuję „nowowyodrębniona księga wieczysta z księgi wieczystej nr BY1B…” i wpisuję księgę osiedla
Ad. 2 wystarczy tylko Pana podpis, proszę zwrócić uwagę na przekreślenia słów „wnioskodawca” i „uczestnik” w odniesieniu do kolejnych osób wymienionych w moim wzorze na s. 3 i s. 4. Uczestnicy nie muszą podpisywać wniosku, oni tylko biorą udział w postępowaniu, np. poprzez otrzymanie informacji z sądu o dokonaniu wpisu
Ad. 3 zakładam, że nabywacie Państwo mieszkanie w ramach wspólności małżeńskiej – jeśli tak, to wystarczy że tylko Pan podpisze wniosek
Pozdrawiam i gratuluję nowego mieszkania 🙂
Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie
Kłaniam się 🙂
Ciekawie i jasno napisany artykuł. Pozdrawiam
Również pozdrawiam
Witam,
mam pytanie co w sytuacji kiedy jest współwłascicielstwo nieruchomości. We wniosku wprawadzamy 2 razy dane wnioskodawcy?
Pozdrawiam
Panie Krystianie, w przypadku współwłasności proponuję, by tylko jednego ze współwłaścicieli „uczynić” wnioskodawcą. Drugi niech będzie uczestnikiem. Tak będzie prościej z punktu widzenia… konstrukcji formularza, a zarazem będzie w pełni skutecznie. Powodzenia.
Dziękuję za poradę.
Dzień dobry,
Artykuł bardzo ciekawy i poruszający mój problem związany z wpisem hipoteki. Jako laik w sprawach kredytu mialam spore wątpliwosci czy poradzę sobie z kredytem. Dlatego w dużej mierze opierałam się na poradach doradców kredytowych. i to był błąd.
Kupowałam mieszkanie na rynku pierwotnym. Ostateczny akt notarialny podpisałam w sierpniu. Nastepnego dnia po wykupieniu ubezpieczenia zjawiłam sie z aktem i ubezpieczeniem w banku. Doradca obsługujący mnie odebrał ode mnie dokumenty. Pytałam czy jest coś jeszcze co muszę zrobic. Choćby z wpisem do ksiegi wieczystej. Uslyszałam, że muszę czekac na ten wpis z sądu. Gdy w październiku dostałam zawiadomienie o wpisie do ksiegi wieczystej nieruchomości, udałam się do banku z tymi dokumentami. Przekazalam pracownicy banku upewniając się czy to aby na pewno te dokumenty i czy coś jeszcze powinnam dostarczyć. W odpowiedzi uslyszałam, źe to wszystko i od przyszłego miesiąca będe miała juź kredyt pomniejszony o marżę. Ale nadal nic sie nie działo. Wiec kolejny raz monitowałam i przesyłałam skanem te dokumenty i prosiłam o potwierdzenie, że złożyłam komplet dokumentów. I takie też potwierdzenie otrzymałam. Po kolejnym miesiącu w którym nic sie nie dzieje, monitowałam raz jeszcze. I dowiedziałam się, że to przez to, że nie złożyłam wniosku o wpis hipoteki. Nigdy nie dostałam od banku żadnych dokumentów w tej sprawie. Żadnych. Nigdy nikt do mnie nie zadzwonił/napisał bym uzupełniła brakującą dokumentację. Pani z którą dziś rozmawiałam była ewidentnie zdziwiona, że nie dostalam od nikogo z banku żadnych dokumentow. Postarała się jak najszybciej załatwić dokumenty które powinnam dostać od banku kilka miesiecy temu. Ja jestem świadoma, że popełniłam błąd, bo moim obowiązkiem było złożyć te dokumenty w sądzie. Ale uważam, że zostałam kilka razy przez praciwników banku wprowadzina w błąd. Udzielono mi złych informacji i potwierdzano, że złożyłam już wszystkie dokumenty i pozostaje mi czekać na nowy harmonogram z obniżoną o marżę ratą. Czy uważa Pan, że mam prawo składać reklamacje i oczekiwać od banku zwrotu płaconej przez ten czas marży? Czy pracownicy banku popełnili w tym przypadku błąd? Czy to tylko i wyłącznie błąd mojej nieświadomości?
Serdecznir pozdrawiam
Przykro się czyta takie historie Pani Diano. Marny poziom obsługi klienta…
Ja na Pani miejscu bym się nie wzbraniał przed złożeniem reklamacji – nie ma Pani nic do stracenia.
Życzę powodzenia, proszę dać znać jak bank podszedł do Pani sprawy.
Pozdrawiam.
Dzień dobry,
mam hipotekę łączną umowną na lokal mieszkalny (do którego nie ma jeszcze założonej księgi wieczystej) i miejsce w hali garażowej, która ma już księgę wieczystą. Czy mam złożyć 1 wniosek o wpis czy 2 wnioski – oddzielny na mieszkanie i na garaż? Jeśli wystarczy 1 wniosek to co wpisać w polu 3?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za informację
Sylwia
Pani Sylwio, jeżeli ten garaż znajduje się w częściach wspólnych dla tego wkrótce wyodrębnionego lokalu to wystarczy 1 wniosek.
Jeśli nie chce Pani czekać na założenie księgi dla lokalu, to rubrykę nr 3 trzeba potraktować opisowo. Spodziewam się, że wskazówkę do tego ma Pani w oświadczeniu o ustanowieniu hipoteki.
Jeśli chce Pani indywidualnej pomocy – sporządzenia gotowego wniosku, to proszę o bezpośredni kontakt.
Witam, będąc w związku małżeńskim otrzymaliśmy kredyt na nieruchomość w 2016 roku. W roku 2017 nastąpił rozwód i z podziału majątku wynika, że jedynym właścicielem jestem ja, a kredytobiorcami oboje. Chciałabym ustanowić hipotekę na w/w nieruchomość jednakże bank prosi o pisemna zgodę byłej małżonki, która nie chce jej wyrazić. Co mogę zrobić żeby bank nie wypowiedział mi kredytu ??
Panie Stefanie, odezwę się do Pana indywidualnie.
Witam, jestesmy z mężem w trakcie kupowania mieszkania z rynku wtórnego. Dostaliśmy pozytywna decyzje kredytowa i czeka nas teraz podpisanie aktu notarialnego. Nie mialam nigdy potrzeby korzystać z usług notariusza, dlatego nie orientuje sie w temacie. Moje pytanie brzmi: czy wpis o hipotece w akcie notarialnym równa sie wpis do księgi wieczystej?
Pani Moniko, proszę zerknąć do jednego z ostatnich paragrafów aktu notarialnego (prawdopodobnie przedostatniego) – czy notariusz wyraził tam wniosek o wpisanie hipoteki w dziale IV księgi wieczystej? Jeśli tak, to musi Pani jeszcze poczekać na postanowienie Sądu, ale – o ile nie zaszło nic nadzwyczajnego – nic nie musi Pani robić, tylko odebrać potwierdzenie wpisu hipoteki. Korespondencja w tej sprawie przyjdzie listem poleconym.
Pozdrawiam!
A co zrobić jeśli bank (BGZ BNP PARIBAS) przeciąga już drugi miesiąc wydanie dokumentów potrzebnych do złożenia wniosku o wpis do hipoteki? Nadal płacę raty z podwyższoną marżą i nie wygląda, żeby to się skończyło w najbliższym czasie. Czy jest jakiś standardowy dokument, który można im zanieść do wypełnienia (bank twierdzi, że oni jeszcze nie dostali takiego dokumentu z centrali)
Trudno powiedzieć, ale myślę, że bardzo efektywna może być skarga skierowana do banku – takie szczere wyznanie zawiedzionego klienta.
Dzień dobry!
Moja sytuacja nieco nie pasuje do tej przedstawionej w Pana wpisie. Sąd w postępowaniu o zapłatę, w toku procesu, gdzie współuczestnikami formalnymi jest 2 powodów, wydał postanowienie o zabezpieczeniu powództwa przez ustanowienie na ich rzecz hipoteki przymusowej na nieruchomości pozwanego. Sąd jednym postanowieniem udzielił zabezpieczenia w pkt 1 na rzecz powoda 1 a w pkt 2 na rzecz powoda 2 Zatem mam kilka pytań Czy jako wnioskodawców należy podać dwóch powodów ze sprawy cywilnej? (dysponujemy oczywiście jednym postanowieniem) Czy muszą być 2 wnioski? Opłata jedna czy 2? Czy należy dołączyć KW-ZAD jeżeli można to zrobić jednym wnioskiem? Czy pełnomocnik pozwanego w sprawie o zapłatę jest również pełnomocnikiem w tym postępowaniu o wpis hipoteki?
Panie Piotrze-nie ukrywam, że Pański komentarz zaskoczył mnie poziomem skomplikowania.
Uważam ze wnioski i opłaty powinny być 2.
Pełnomocnictwo w sprawie o zapłatę moim zdaniem moze być problemowe-najlepiej pozyskać odrębne.
Posiadanie tylko 1 egzemplarza postanowienia to akurat żaden problem:proszę zajrzeć tutaj.
Powodzenia,pozdrawiam.
Ps.przy zabezpieczeniach najważniejsze to SZYBKO je ujawnić.Wiem co mówię…
Dzien dobry,
Chcialabym zadac pytanie dotyczace danych uczestnika postepowania. Jestem w trakcie uzupelniania wniosku w celu wykreslenia hipoteki. W dokumentach, jakie otrzymalismy od banku po calkowitej splacie kredytu mamy pelnomocnictwo, ktorego fragment brzmi:
„Jako upowaznieni do reprezentowania ING Banku Slaskiego S.A. z siedziba w (…)
UDZIELAMY:
Jolanta G., PESEL nr ….
pelnomocnictwa do samodzielnego skladania w imieniu ING Banku Slaskiego S.A. oswiadczen w zakresie czynnosci prawnych wynikajacych z zawartej Umowy Outsourcingowej na druk masowy oraz inne zwiazane z nim uslugi dodatkowe z dnia 01 lipca 2010r. a dotyczacych:
– wykonywania przed sadami powszechnymi wszelkich czynnosci zwiazanych z ustanawianiem, zmianami I wykreslenieniami zabezpieczen splaty produktow kredytowych, (…) ”
Moje pytanie brzmi:
Czy pytanie „Czy wnioskodawca/uczestnik postepowania ma pelnomocnika/przedstawiciela ustawowego?” dotyczy powyzszego pelnomocnictwa – czy powinnam zaznaczyc „TAK”?
Jesli tak, to czy w rybryce „Nazwa lub firma/ Nazwisko lub pierwszy czlon nazwiska zlozonego” powinnam wpisac nazwe banku czy nazwisko Pani Jolanty?
Dodam, ze w instrukcji otrzymanej z banku mamy informacje, aby „Do wniosku dolaczyc otrzymane pelnomocnictwo, KRS I potwierdzenie dokonania oplaty skarbowej”.
Przy okazji zapytam jeszcze, czy wniosek ten musi byc zlozony osobiscie, czy mozna dokumenty wyslac poczta?
Z gory serdecznie dziekuje za odpowiedz.
Pozdrawiam
Jeszcze jedno pytanie:
Czy w powyzszej sytuacji w rybryce „KW-PP Pelnomocnik/przestawiciel ustawowy” powinnam wpisac „1” jako liczbe zalacznikow?
Nie.
Proszę nie załączać dla banku w Pani sytuacji formularza KW-PP.
Pani Diano, dziękuję za komentarz.
Na gruncie prawa rozróżniamy dwa rodzaje pełnomocnictw, a Pani pytanie właśnie „dotyka” różnic między nimi.
Żeby zatem zbędnie nie mieszać, spróbuję krótko i konkretnie:
1. proszę zaznaczyć, że bank NIE ma pełnomocnika
2. proszę w rubryce nazwa podać dane banku, dane pani Jolanty, nie będą nigdzie potrzebne w formularzu
3. wniosek nie musi być złożony osobiście, może go Pani wysłać pocztą, w przypadku Poczty Polskiej zdecydowanie polecam poleconym 🙂
Pozdrawiam!
Panie Wojciechu,
Serdecznie dziekuje za szybka i bardzo pomocna odpowiedz.
Pozdrawiam,
Diana
Również pozdrawiam!
Dzień dobry,
Mam następujące pytanie. Zamierzam złożyć wniosek o ustanowienie hipoteki w księdze wieczystej lokalu wyodrębnionego (mam moje oświadczenie i oświadczenie banku o udzieleniu kredytu), a także wniosek o wykreślenie z księgi wieczystej całej inwestycji (której właścicielem jest developer) roszczenia banku o ustanowienie hipoteki umownej (mam zgodę banku na wykreślenie roszczenia).
Czy oba żądania mogę zawrzeć w jednym wniosku KW-WPIS, mimo że dotyczą dwóch różnych ksiąg wieczystych?
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam
Jakub
Panie Jakubie – dwie księgi, to dwie nieruchomości, a zatem i dwa odrębne formularze.
Powodzenia!
Dzień dobry!
Mam pewne obawy co do dalszego postępowania w sprawie wpisu hipoteki do księgi wieczystej i wolę dopytać. Czy można prosić o rozpisanie krok po kroku działań w tym temacie? Jesteśmy już razem z mężem właścicielami mieszkania, mamy podpisany akt notarialny. Mamy też dokument z banku, który należy przedstawić w sądzie. Teraz z sądu otrzymaliśmy zawiadomienie o wyodrębnieniu lokalu i założeniu nowej księgi wieczystej aczkolwiek nie jest to odpis księgi wieczystej. Czy to zatem z tymi dokumentami mamy udać się do sądu czy mamy jeszcze czekać na „odpis”? W którym momencie trzeba wysłać ten wniosek o którym Pan pisze? Czy wpis hipoteki można załatwić np. mailowo czy trzeba się stawić w sądzie osobiście? Jeśli mieszkanie i kredyt jest na nas oboje to czy do sądu też musimy jechać razem czy wystarczy tylko jedna osoba?
Będę bardzo wdzięczna za informacje.
Pozdrawiam gorąco!
Pani Oliwio,
dziękuję za bardzo ciekawy komentarz.
Myślę, że pomocny w Pani wątpliwościach powinien być ten wpis 🙂
Pozdrawiam!
Dzień dobry,
wpis bardzo pomocny,a odpowiedzi w komentarzach prawdopodobnie jeszcze bardziej. 🙂 Mimo tak wyczerpującego opisu zrodziło się jedno pytanie, czy do wniosku o wpis hipoteki powinno załączyć się oryginał umowy o kredyt czy też dopuszczalna jest kopia albo też kopia poświadczona (przez notariusza?)?
Pozdrawiam
Zwykle wystarczy jeden z dokumentów – załączników do umowy kredytowej, który jest oświadczeniem właściciela – zgodą na obciążenie nieruchomości hipoteką (najczęściej to jedna strona).
Pozdrawiam!
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Dokładnie przeczytałam swoją umowę o kredyt i takiego załącznika w niej nie ma, natomiast w samej umowie znajduje się zapis, który według mnie wypełnia znamiona oświadczenia, o którym Pan pisze. Dopytam w banku, być może widać w tym przypadku przyjęto mniej oczywistą formę.:) Pozdrawiam
Życzę wszystkiego dobrego!
Dzień dobry,
Bardzo fajny artykuł. 6.08. podpisuje akt o przeniesieniu własności mieszkania. Rozumiem, że nie muszę czekać na wyodrębnienie księgi dla lokalu tylko od razu np. 7.08 mogę iść do sądu i złożyć wniosek o wpisanie hipoteki? Co należy wpisać w rubrykę skoro nie mam jeszcze znaku księgi dla mojego konkretnego mieszkania?
Jeżeli jest dwóch kredytobiorców ale mieszkanie tylko na jedną osobę, we wniosku o hipotekę należy wpisać tylko właściciela?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pani Barbaro,
najprościej: proszę porozmawiać z notariuszem, czy zgodzi się wyrazić w akcie żądanie wpisu hipoteki. Jeśli ten wariant nie będzie dla Pani skuteczny – proszę o kontakt indywidualny.
Co do osób biorących udział w postępowaniu wieczystoksięgowym, to jego uczestnikiem będzie tylko kredytobiorca-właściciel, a drugi nie.
Pozdrawiam!
Dzień dobry,
otrzymałem właśnie z banku list mazalny (w jednym egzemplarzu), w którym zwolnione zostają dwie różne hipoteki dotyczące dwóch różnych ksiąg wieczystych. Kredyt był jeden, ale zabezpieczeniem były dwie różne hipoteki (dwa różne mieszkania). Nie była to jednak hipoteka łączna (każda hipoteka miała różną kwotę). Czy mogę złożyć jeden wniosek KW-WPIS dla dwóch różnych ksiąg wieczystych (wpisując ich numery w pozycji 3 formularza KW-WPIS) załączając ten list mazalny, czy muszę jednak wypełnić dwa formularze KW-WPIS (dla każdej księgi oddzielnie) i załączyć do jednego oryginał listu mazalnego z banku, a do drugiego kopię listu poświadczoną notarialnie?
Z góry dziękuję za wskazówki i pomoc
Panie Dawidzie,dziekuje za komentarz.prosze zwrócić uwagę ze formularz przewiduje na stronie 2 nawet 2 zadania(wnioski) co do zapisów w dziale III lub IV.pozdrawiam.
Witam,
podpisujemy z deweloperem umowę przeniesienia własności nowego lokalu (dla którego będziemy zakładać nowa KW) i w późniejszym terminie umowę przeniesienia wlasnosci udziału w hali garażowej. Bank do wypłaty środków żąda od nas założenia hipoteki łącznej. Uruchamiając środki nie będziemy mieli jeszcze podpisanej umowy przeniesienia własności udziału w hali garażowej. Czy w takim wypadku razem z wnioskiem o założenie księgi dla nowego lokalu będziemy mogli złożyć dla tego lokalu wpis o ustanowieniu hipoteki łącznej skoro druga księga jeszcze w ogóle nie będzie istnieć ani my nie będziemy mieli prawa do udziału w hali? Wydaje mi się to dość absurdalne.
Pozdrawiam
Pani Kamilo, moim zdaniem powinna Pani tą sytuację wyjaśnić z bankiem. Jeśli na poziomie przypisanego Pani doradcy nie jest Pani nic w stanie wskórać, proszę domagać się rozmowy z jego przełożonym. Powodzenia.
Panie Wojciechu, Raz jeszcze dziekuje bardzo za rozmowe i rozwiazanie mojego problemu zwiazanego z przygotowaniem odpowiedniego wniosku o wpis w ksiedze wieczystej w momencie gdy ksiega dla nowo wyodrebnionego lokalu nie zostala jeszcze zalozona a zgoda na bezobciazeniowe wyodrebnienie nastapila po kilku tygodniach od pierwotnego wniosku wyslanego przez notariusza. Jest Pan Mistrzem – wielkie dzieki raz jeszcze. Pozdrawiam.
Dziękuję i pozdrawiam!
Dzień dobry,
moja sprawa jest trochę innego rodzaju. Chcę złożyć wniosek o tzw hipotekę przymusową na nieruchomości dłużnika na podstawie prawomocnego postanowienia Sądu (z klauzulą wykonalności). Czy na str 3 w rubryce dane wnioskodawcy/uczestnika postępowania wpisuję tylko swoje dane jako wnioskodawcy (pola 9 do 25) czy również dane dłużnika (pola 33 do 49) ale nie znam adresu zamieszkania dłużnika. Czy do KW-WPIS dołączam druk KW-ZAD?
Małgorzata
Pani Małgorzato – dziękuję za komentarz.
Jeśli chodzi o dane dłużnika, to w wypadku hipoteki przymusowej powinny być one uzupełnione właśnie jako uczestnika postępowania. Nie ma przecież wątpliwości, że wpis „dotyka” jego praw. Czy nie ma Pani jego adresu z wcześniejszego etapu sporu, tj. z postępowania o zapłatę?
KW-ZAD nie jest obowiązkowym załącznikiem do KW-WPIS o ile wszystkie żądania wniosku zmieszczą się na stronie 2. W zakresie hipotek, ma Pani na s. 2 KW-WPIS aż dwa pola.
Pozdrawiam!
Dzień dobry,
Wypełniony wniosek o wpis hipoteki otrzymaliśmy od banku i złożyliśmy 3 miesiące temu. Niedawno dostaliśmy odpowiedź od sądu, że wniosek nie został pozytywnie rozpatrzony – błędny numer księgi wieczystej we wniosku. Czy w tej sytuacji składamy korektę wniosku – jeśli tak, to w jaki sposób należy to zaznaczyć? Jeśli jednak składamy wniosek od nowa, to czy zasadne będzie złożenie również prośby o przyspieszenie rozpatrzenia wniosku? W tej sytuacji będziemy musieli czekać kolejne miesiące na rozpatrzenie…
Z góry uprzejmie dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Pani Mario – jak konkretnie brzmi odmowa z Sądu? „Oddala”? „Wzywa do usunięcia braków”? Najlepiej, proszę o kontakt indywidualny. Pozdrawiam.
Dzień dobry,
Zakupiliśmy z Mężem mieszkanie i garaż od Dewelopera. W akcie notarialnym zakupu jest wniosek o założenie odrębnej księgi wieczystej dla mieszkania i odrębnej dla garażu (jednak jest to jeden budynek, który wcześniej miał jedną księgę wieczystą) – numery ksiąg jeszcze nie zostały nadane. Po przeczytaniu Pana artykułu wiele kwestii się wyjaśniło, natomiast pozostało jeszcze pare pytań:
1) Jeśli Bank żąda od nas hipoteki łącznej do kwoty X zł na tych dwóch nieruchomościach to czy powinnam złożyć dwa odrębne wnioski KW-WPIS (i wpłacić dwie opłaty 200 zł) czy na jednym wniosku umieścić razem treść żądania wpisania hipoteki na tych dwóch nieruchomościach (i wpłacić jedną opłatę 200 zł)?
2) Jak powinna wyglądać treść takiego żądania jeśli nie ma numerów ksiąg wieczystych? Czy wpisywać w nich adresy: mieszkania i garażu?
3) Pytanie może trochę z innego tematu, ale związane z hipoteką. Jeśli chodzi o deklarację PCC-3 z tytułu hipoteki to za datę dokonania czynności (od której liczone jest 14 dni na wpłatę) mam uważać złożenie wniosku o wpis hipoteki do Sądu.
Z góry dziękuję i pozdrawiam
Pani Małgorzato,
dziękuję za komentarz.
Wniosek o wpis hipoteki łącznej podlega jednej opłacie.
Co do treści żądania, gdy nie ma jeszcze numeru KW, proszę dokładnie przejrzeć pozostałe komentarze – ten wątek często powraca ;), a także zwrócić uwagę na treść pouczenia w formularzu KW-WPIS nad rubryką 3 i nad rubryką 7.
Natomiast jeśli chodzi o PCC, to ustawa wprost wskazuje, że obowiązek podatkowy – czyli bieg terminu 14-dniowego – rozpoczyna się „z chwilą złożenia oświadczenia o ustanowieniu hipoteki lub zawarcia umowy ustanowienia hipoteki”. Chwila złożenia wniosku do sądu, nie ma zatem żadnego znaczenia.
Pozdrawiam.
Witam,
Bardzo dziekuje za swietnie napisany artykul. Mam jedno pytanie w nastepujacej sprawie: chce zlozyc listownie wniosek w wpis hipoteki i zastanawiam sie jak moge uzyskac potwierdzenie z Sadu Rejonowego, ze moj wniosek zostal zlozony. Takie potwierdzenie jest wymagane przez bank, niestety bank nie bedzie honorowal potwierdzenia odbioru mojego listu przez Sad. W rozmowie tel, sekretariat Sadu Rejonowego poinformowal mnie, ze mozliwe jest wyslanie mi uwierzytelnionej kopi wniosku jako potwierdzenia jego zlozenia. W tym celu musze zlozyc specjalny dodatkowy wniosek i uiscic oplate. Niestety nie moge znalezc odpowiedniego formulaza na internecie (word/pdf). Czy ma Pan moze link do takiego formulaza?
Podzrawiam serdecznie,
Lukasz
Panie Łukaszu,
na taką czynność nie jest przewidziany wniosek. Może go Pan sporządzić własnymi słowami, ważne, by zawierał: Pański adres, oznaczenie sądu, nr księgi wieczystej, prośbę o przesłanie kopii formularza oraz własnoręczny podpis. Opłata w tym wypadku – skoro potrzebuje Pan uwierzytelnionej kopii – wyniesie 6 zł od strony.
Witam ponownie,
Wszystko jasne, dziekuje za szybka odpowiedz.
Pozdrawiam serdecznie
Witam, bardzo pomogły mi Pana wskazówki. Mam jednak dwa pytania, gdy wniosek składa spółka to czy wystarczy w danych wnioskodawcy podać tylko spółkę, czy także przedstawiciela i załączyć pełnomocnictwa? Czy wpisując hipotekę na więcej niż jedną księgę wieczystą, należy składać osobne wnioski do każdej księgi? Pozdrawiam
Dziękuję za komentarz.
Ja wpisuję nazwę spółki, załączam tylko wydruk informacji z KRS (jeśli podpisy będą zgodnie z reprezentacją).
Jeżeli ma to być hipoteka łączna, to w polu 7 należy wymienić wszystkie księgi.
Pozdrawiam
Witam czu wpisana kwota ma.rownac sie kredytowi powiedzmy 300tys czy kredytowie razem z odsetkami powoedzmy 500 tys?
Dzień dobry. Kwota powinna być wskazana w treści oświadczenia o ustanowieniu hipoteki, zwykle sporządzonego „pod dyktando” banku i właśnie wartość tam wskazaną powinna powielać. Zwykle będzie to kredyt + odsetki + potencjalne dodatkowe opłaty na rzecz banku. Pozdrawiam.
Dzień dobry,
przyznam, że przed zakupem mieszkania nie sądziłam, że wiąże się to z taką ilością formalności i przyznam, że trochę się w tym zgubiłam… W dniu 14 lutego br. odebrałam akt notarialny zakupionego (na kredyt) mieszkania na rynku pierwotnym. Tego samego dnia udałam się do banku, gdzie zrobiono kopię moich dokumentów i kazano czekać na kontakt ze strony banku. Jest 22 marca i nadal nic. Jeśli dobrze rozumiem powinnam teraz otrzymać z banku dokumenty nięzbędne do złożenia wniosku o wpis hipoteki do księgi wieczystej. Czy na wizytę w sądzie mam określony czas od uzyskania aktu notarialnego? Jakie dokumenty powinnam uzyskać z banku i czy jest jeszcze coś co samodzielnie powinnam przygotować?
Z góry serdecznie dziękuję za pomoc.
Pani Klaudio, proszę dokładnie przejrzeć dokumenty z banku. Zwykle wśród nich powinno być (podpisane przez Panią) oświadczenie o wyrażeniu zgody na obciążenie nieruchomości hipoteką. Niektóre banki, dają też klientom gotowy, wypełniony formularz KW-WPIS.
Witam, czy we wniosku o wpis hipoteki do KW w rubryce dane uczestnika postępowania (Bank) wpisujemy adres siedziby głównej np w Warszawie czy oddziału w którym bierzemy kredyt czyli EŁK?
Proszę wpisać adres siedziby głównej (taki jak w Krajowym Rejestrze Sądowym i, z reguły, na głównej stronie banku).
Witam, czytając wpis i komentarze niestety nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie.
złożyłem wniosek o wpis hipoteki do księgi wieczystej. niestety okazało się że pracownicy banku wpisali zły numer KW. jakie teraz musie wypełnić wnioski z nowymi oświadczeniami od banku? Czy mam wypełnić nowy wniosek o wpis i uiścić kolejną opłatę do sądu?
Dzień dobry,
jeśli doszło już do oddalenia wniosku – to niestety tak.