Zasiedzenie, to nabycie własności nieruchomości (lub udziałów w niej, np. udziałów spadkowych) na skutek udowodnienia tzw. samoistnego posiadania tej nieruchomości.
Samoistne posiadanie, to inaczej takie samo władztwo nad nieruchomością, jakie zwykle wynika z własności.
Posiadacz samoistny musi wykazać ciągłość swojej władzy nad nieruchomością przez 30 lub 20 lat.
Długość wymaganego okresu, wynika z tzw. dobrej lub złej wiary posiadacza. W praktyce, prawie zawsze będzie to tzw. zła wiara, czyli dłuższy, trzydziestoletni okres.
Tyle tytułem krótkiego wstępu. Więcej o samym toku postępowania zasiedzeniowego wkrótce. Zainteresowanych, zachęcam do subskrypcji bloga (możesz to zrobić np. w okienku po lewej, poniżej mojego zdjęcia).
Tymczasem, chciałbym się skupić na samym finale tego typu spraw, tj. na czynnościach, które należy przeprowadzić, gdy masz już w ręku prawomocne postanowienie Sądu.
W wypadku wygranego postępowania w sprawie o stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości masz jeszcze przed sobą dwa formalne wyzwania.
Podatek od zasiedzenia
Pierwszym z nich jest ustanowiony ustawą o podatku od spadków i darowizn podatek od zasiedzenia.
Biorąc pod uwagę wciąż wysokie ceny rynkowe nieruchomości, jest to podatek dość dotkliwy, bo aż 7-procentowy. Warto mieć to na uwadze już w toku sprawy, bo na taki wydatek, trzeba się po prostu życiowo przygotować.
Szczegóły na ten temat znajdziesz w moim wcześniejszym wpisie.
Na szczęście, na skutek zasiedzenia, zasadniczo nie musisz zakładać prowadzenia innych rozliczeń.
Wpis własności
Prawomocne postanowienie Sądu o stwierdzeniu nabycia własności nieruchomości przez zasiedzenie zwykle stanowi podstawę wpisu własności do działu II księgi wieczystej.
Nie zawsze jednak uda Ci się tylko na podstawie tego postanowienia skutecznie przeprowadzić postępowanie wieczystoksięgowe.
Kiedy natrafisz na problemy?
- gdy Sąd stwierdził, że do zasiedzenia doszło na rzecz Twojego poprzednika prawnego (np. wcześniejszego posiadacza samoistnego, po którym dziedziczysz)
- gdy przedmiotem zasiedzenia była nieruchomość, dla której dotąd nie urządzono księgi wieczystej
Dodatkowe tytuły własności
W pierwszym przypadku, oprócz samego postanowienia o zasiedzeniu, aby móc ujawnić nowy stan prawny nieruchomości w księdze wieczystej, będziesz musiał powołać się również na inne dokumenty. Chodzi po prostu o wykazanie całego ciągu zdarzeń, które nastąpiły od chwili, którą Sąd wskazał w postanowieniu jako chwilę zasiedzenia do dnia składania wniosku wieczystoksięgowego.
Najczęściej, będzie to wymagało przedłożenia np. prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia.
Jeżeli nabywałeś spadek lub udziały spadkowe – będziesz musiał przedłożyć również akt notarialny dotyczący tych czynności.
W bardziej skomplikowanych sytuacjach, możliwe, że konieczne będzie przeprowadzenie działu spadku uwzględniającego nabytą przez zasiedzenie na rzecz spadkodawcy nieruchomość.
Wszystkie wspomniane dokumenty stanowią tytuły własności, które będziesz musiał skompletować jako załączniki do formularza KW-WPIS.
Zasiedzenie nieruchomości bez księgi wieczystej
W przypadku nieruchomości, dla której dotąd nie prowadzono księgi wieczystej, aby móc ujawnić tytuł własności wynikający z zasiedzenia, będziesz musiał również złożyć do Sądu wniosek o założenie księgi wieczystej.
Oprócz dokumentów na potrzeby zapełnienia treścią działu II, będziesz w tym wypadku potrzebował również tzw. pełnej dokumentacji geodezyjnej nieruchomości.
W przypadku, gdy dla nieruchomości istniała historyczna księga wieczysta, np. pruska lub austriacka, wówczas powinieneś również zdobyć z Wydziału Ksiąg Wieczystych zaświadczenie o jej treści.
Wszystkie skompletowane materiały musisz załączyć do formularza KW-ZAL.
***
Jeżeli potrzebujesz więcej informacji albo profesjonalnego wsparcia w sprawie zasiedzenia nieruchomości lub zmian własnościowych wynikających z dziedziczenia, to zapraszam do skorzystania z zakładki Kontakt.
Wojciech Sowiński
radca prawny
***
Wykreślenie hipoteki wbrew woli wierzyciela
Jeśli śledzisz bloga, to wiesz, że uwolnienie nieruchomości spod obciążeń wymaga niekiedy trochę zachodu.
Oczywiście, statystycznie najczęściej bywa po prostu tak, że po spłacie kredytu, otrzymujesz z banku list mazalny. Następnie, przy jednej dobrej kawie wypełniasz formularz KW-WPIS i w zasadzie jesteś już o krok od czystej księgi wieczystej [Czytaj dalej…]
{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Jestem samoistnym posiadczem nieruchomości od ponad 20 lat,Mieszkam od 67 lat w tej nieruchomości tj od dnia narodzin,I jestem stałe zameldowany w tej nieruchomości,Byli właścicieli umarlii ich zastępnik też nie żyją,Ogłoszenie w pasie,Jak zadać wpisanie do KW siebie jako nowego właściciela nieruchomosci
Dziękuję za komentarz.
Niestety nie jest to problem wyłącznie wieczystoksięgowy, ale konieczne jest przeprowadzenie całego postępowania cywilnego.
Jeśli jest Pan zainteresowany konkretnym wsparciem zindywidualizowanym do sytuacji – proszę o kontakt.
Sprawa o zasiedlenie załatwiona wygrana w sądzie. Teraz tylko podatek i wpis do księgi wieczystej.Po jakim czasie można to wszystko przepisac na córkę lub syna? I w jaki sposób żeby nie ponosić ogromnych kosztów? (DAROWIZNA)
Pani Dagmaro, bez wejścia w szczegóły niestety nie jestem w stanie zapewnić Pani rzetelnej i użytecznej informacji. Zapraszam indywidualnie, np. przez Kontakt