Zasiedzenie nieruchomości Lasów Państwowych

Wojciech Sowiński29 stycznia 2024Komentarze (0)

Zasiedzenie, to nabycie prawa własności nieruchomości, wskutek wieloletniego faktycznego władztwa nad nią. W zależności od szczegółów, wymagany jest upływ 20 lub 30 lat takiego władztwa (w pewnych bardzo szczególnych okolicznościach możliwe jest również uzyskanie prawa własności po krótszym czasie – ale to dotyczy tylko nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego).

Oznacza to zatem pozyskanie własności zwykle wbrew woli jej dotychczasowego właściciela (a często nie tyle wbrew, co po prostu niezależnie od jego woli).

Takie władztwo może dotyczyć dowolnej nieruchomości, w tym również objętej szczególną ochroną prawną jeśli chodzi o możliwości jej obrotu.

Najbardziej znane ograniczenia co do możliwości nabywania nieruchomości dotyczą oczywiście nieruchomości rolnych.

Istnieją jednak jeszcze inne regulacje w tym zakresie, np. dotyczące lasów wchodzących w skład Lasów Państwowych.

Lasy państwowe to strategiczne zasoby naturalne, których w zwykłym trybie nie można tak po prostu nabyć.

Czy można zasiedzieć las

Czy można zasiedzieć las?

W połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, pewna rodzina z Pomorza zagospodarowała znajdujący się nieopodal lasu kawałek ziemi.

Aby móc efektywnie z niego korzystać – ogrodzili go, tak by funkcjonował jako jedna całość z ich działką.

Po latach, wystąpili do sądu z wnioskiem o stwierdzenie zasiedzenia.

Ponieważ nieruchomość, której dotyczyło postępowanie należała do Lasów Państwowych – powstały wątpliwości – czy wniosek można uwzględnić.

>>> Sprawdź jakie formalne wyzwania czekają Cię w wypadku wygranego postępowania w sprawie o stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości: Zasiedzenie – i co dalej?

Inaczej mówiąc, czy zasiedzenie jest „silniejsze” od ustawowych ograniczeń w obrocie państwowymi nieruchomościami leśnymi.

Konkluzja była prosta – i bardzo istotna dla wszystkich korzystających z gruntów leśnych „jak właściciel”.

Otóż, w uchwale III CZP 94/22 Sąd Najwyższy potwierdził, że zasiedzeniem można skutecznie nabyć również nieruchomość wchodzącą w skład zasobów Lasów Państwowych.

***

Jeżeli szukasz innych informacji albo profesjonalnego wsparcia w sprawie zasiedzenia nieruchomości lub zmian własnościowych, to zapraszam do skorzystania z zakładki Kontakt.

Wojciech Sowiński
radca prawny

***

Masz problem ze sprzedażą nieruchomości?

Czy Ty także masz problem ze sprzedażą nieruchomości?

Epidemia niewątpliwie dała się we znaki właścicielom nieruchomości.

Zwłaszcza tym, którzy zainwestowali w mieszkania na wynajem dla studentów. Stosunkowo pewni i wierni najemcy nieoczekiwanie zniknęli w połowie minionego sezonu [Czytaj dalej…]

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 880 68 39 20e-mail: wsowinski@gmail.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Sowiński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Sowiński z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem wsowinski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis: