Dziedziczenie nieruchomości krok po kroku – część 2

Wojciech Sowiński28 czerwca 20176 komentarzy

W poprzednim wpisie z tego cyklu omówiłem dwa pierwsze etapy typowych działań związanych ze spadkobraniem nieruchomości, to jest stwierdzenie nabycia spadku lub notarialne poświadczenie dziedziczenia oraz konieczność rozliczenia podatku od spadków i darowizn.

Dziś ciąg dalszy, w którym dowiesz się, między innymi, czym jest dział spadku i czy zawsze jest on potrzebny.

Dział spadku

Przeprowadzenie działu spadku będzie konieczne właściwie tylko w wypadku, jeśli wskutek dziedziczenia doszło do rozdrobnienia majątku spadkodawcy na części ułamkowe.

To znaczy, że jeżeli jesteś jedynym spadkobiercą, to możesz od razu przewinąć tą stronę niżej do następnego podtytułu.

Jeśli natomiast spadkobierców jest więcej to należy przeprowadzić tzw. dział spadku.

Podobnie jak w przypadku urzędowego poświadczenia faktu dziedziczenia, również w tym wypadku sprawę możesz równie dobrze załatwić w sądzie, jak również u notariusza.

Logika jest dokładnie ta sama, co w tamtym wypadku: w sądzie zajmie to zwykle trochę więcej czasu, zaś u notariusza będzie szybciej, lecz zasadniczo wszyscy zainteresowani sprawą powinni stawić się w jednym czasie i miejscu, żeby wziąć udział w czynności.

Skutkiem działu spadku powinno być kompleksowe rozliczenie miedzy spadkobiercami wszystkich skutków majątkowych spadkobrania: w tym długów i korzyści, a także uzgodnienie sposobu podzielenia się majątkiem.

Zwykle, co naturalne, spadkobiercy dążą do osiągnięcia takiego stanu, w którym żaden ze składników majątku nie będzie już przedmiotem współwłasności.

W praktyce oznacza to spłaty lub dopłaty mające na celu wyrównanie finansowe sposobu podzielenia się majątkiem.

Bywa też i tak, że dziedziczący decydują się na podział nieruchomości (np. z udziałem geodety wytyczającego mniejsze działki).

W ostateczności, zawsze pozostaje jeszcze wyjście awaryjne ze współwłasności, którym jest… sprzedaż nieruchomości i podział uzyskanej kwoty.

Ostatni krok w dziedziczeniu nieruchomości czyli postępowanie wieczystoksięgowe

Potocznie, w kontekście regulowania stanu prawnego nieruchomości, często słyszę o tym, że trzeba „zapisać nieruchomość” albo „przepisać nieruchomość”.

W istocie rzeczy chodzi jednak o wpis.

Wpis prawa własności do księgi wieczystej,  to właściwie ostatni etap całego schematu zadań związanych ze spadkobraniem.

Jeśli poprawnie przeszedłeś przez wcześniejsze kroki, to nasz system prawny nie pozwoli Ci zapomnieć o księdze wieczystej Twojej nieruchomości.

Wkrótce po zakończeniu działu spadku, dostaniesz wezwanie z Wydziału Ksiąg Wieczystych zobowiązujące Cię do ujawnienia w dziale II księgi nowego stanu właścicielskiego.

Możliwe jest też, że tego etapu właściwie nie zauważysz. Będzie tak, jeśli zdecydowałeś się na załatwienie sprawy działu spadku u notariusza. Wówczas to notariusz w sporządzonym akcie notarialnym dopilnuje spraw wieczystoksięgowych.

Będzie tak również wówczas, jeśli… w spadku nie było żadnej nieruchomości.

Ale na tym blogu, to sytuacja całkowicie niegodna uwagi.

Zainteresował Cię ten wpis? Jeśli tak, to poleć go swoim znajomym. Możesz np. udostępnić go w mediach społecznościowych, np. LinkedIn albo Facebook.

***

Potrzebujesz pomocy prawnika w sprawie spadkowej dotyczącej nieruchomości?

Koniecznie zajrzyj do podstrony Kontakt.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 880 68 39 20e-mail: wsowinski@gmail.com

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

NT&F 28 czerwca, 2017 o 15:12

Szanowny Panie Mecenasie nawet gdy jest kilku spadkobierców dziedziczących nieruchomość czy ruchomość to dział spadku nie jest niezbędny. W takim przypadku spadkobiercy pozostaną współwłaścicielami w częściach ułamkowych. Dział spadku nie musi się odbyć bespośrednio po stwierdzeniu lub akcie, może nawet nie odbyć się wcale.

Odpowiedz

Wojciech Sowiński 28 czerwca, 2017 o 22:18

Zgadzam się z tym, że dział spadku nie jest obowiązkowy. Niemniej celem wpisu było przedstawienie typowego schematu podejmowanych działań, a moje doświadczenie wskazuje, że właśnie typowe, tj. bardzo częste, jest prowadzenie regulacji spadku do tzw. końca.
Pozdrawiam i zapraszam do subskrypcji bloga.

Odpowiedz

ania 14 marca, 2018 o 16:51

Mam do wypełnienia druk KW wpis. po nabyciu spadku domu i działki. jak to teraz wypełnić ? na zmianę właściciela ?

Odpowiedz

Wojciech Sowiński 14 marca, 2018 o 23:19

Pani Aniu, jeżeli udostępnione przeze mnie na blogu wzory wniosków wieczystoksięgowych nie są wystarczające w Pani sprawie, to pomoc w sprawach indywidualnych oferuję poza forum, zapraszam do rubryki Kontakt.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Gosc 28 kwietnia, 2018 o 09:44

Chcialam zapytac o dosc skomplikowana przynajmniej moim zdaniem sprawe. Moja zmarala ponad rok temu babcia jeszcze za zycia podzielila jedna dzialke na kilka mniejszych i przeznaczyla je dzieciom ktorych miala 4. Dwoje z nich nabylo te dzialki na drodze darowizny a pozostalych dwoje w tym moj ojciec nic z nimi nie zrobili wobec czego wciaz naleza do zmarlej babci. Na dzialce przeznaczonej do mojego ojca stoi dom ktory on wybudowal okolo 30 lat temu i w ktorym mieszkamy. Babcia podobno pisala wtedy pismo ze nie rosci zadnych pretensji i ze moze ten dom postawic na jej dzialce. Podatki za dom placa moi rodzice za dzialke zas oplacala babcia. Ojciec z rodzenstwem nie chca nabyc spadku poniewaz boja sie duzych kosztow, tymczasem dowiedzialam sie ze nie placi sie podatku od wzbogacenia po matce jesli zglosi sie fakt nabycia w ciagu 6 miesiecy. Moje pytanie brzmi czy w razie smierci ojca bede dziedziczyc w ulamku milionowym dom i dzialke na ktorej mieszkam cale zycie? Dodam ze rodzenstwo ojca nie chce w zadnym wypadku naszej dzialki ani domu zagarnac (Nie wiem jak ich dzieci)jednakze nie chca rownie niczegi zalatwic…
wiem ze mozna to zalatwic tez przez zasiedzenie ale to te ogromny koszt. A czy mozna zasiedziec dzialke i dom po smierci rodzicow tak jakby w ich imieniu?

Odpowiedz

Wojciech Sowiński 16 maja, 2018 o 22:26

Pani Klaudio, jeśli interesuje Panią pomoc w tak konkretnych okolicznościach, to proszę o kontakt np. na adres email.
Pomoc prawna świadczona w sprawach indywidualnych jest płatną usługą. Po więcej szczegółów na temat możliwości pomocy – zapraszam poza forum. Pozdrawiam!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Sowiński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Sowiński z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem wsowinski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: