Ile kosztuje wpis do księgi wieczystej?

Wojciech Sowiński14 lutego 201836 komentarzy

To, co z pewnością ma dla Ciebie znaczenie, jeśli chcesz sam zająć się aktualizacją stanu prawnego Twojej nieruchomości, to opłaty w postępowaniu wieczystoksięgowym.

Opłaty sądowe

Musisz wiedzieć, że opłaty sądowe, to koszty które uiścisz przy wpisach i innych czynnościach związanych z zawartością księgi wieczystej, bez względu na to, czy zdecydujesz się na sporządzenie i złożenie wniosku samemu, czy z pomocą prawnika.

Skorzystanie z pomocy radcy prawnego pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu. Otrzymasz gotowy do podpisu projekt wniosku, dzięki czemu nie będziesz musiał sam rozgryzać sposobu poprawnego przekreślania rubryk formularza :). Wniosek od razu będzie wypełniony poprawnie, więc sąd zajmie się jego rozpoznaniem, a nie prowadzeniem z Tobą korespondencji w sprawie braków formalnych. Natomiast decydując się na zastępstwo procesowe nie będziesz musiał przejmować się terminami, adresami i podpisami, a nawet odbieraniem sądowego awizo na poczcie. Wszystkim tym zajmie się Twój pełnomocnik.

Tak czy inaczej, z pomocą fachowca będziesz miał pewność, że postępowanie będzie cały czas pod kontrolą.

A co jeśli nie stać Cię na opłaty sądowe?

Regulacja opłat sądowych zawiera pewne możliwości ubiegania się o ich zmniejszenie, nawet do 0. Jeżeli jesteś np. osobą ubogą i nie stać Cię na uiszczenie opłaty od wniosku w postępowaniu wieczystoksięgowym, to o ile należycie udokumentujesz swoją sytuację i złożysz wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych jeszcze przed wnioskiem wieczystoksięgowym, to uzyskasz zwolnienie od obowiązku uiszczenia opłaty.

Jak zapłacić za wniosek do Wydziału Ksiąg Wieczystych?

Dawniej, niezwykle popularne były znaki opłaty sądowej. Były to takie znaczki “pocztowe”, ale wydawane przez Ministrerstwo Sprawiedliwości w celu łatwego płacenia za wszelkie czynności sądowe podlegające opłacie.

Zawsze starałem się mieć zapas znaczków, bo opłacenie wniosku poprzez zwykłe naklejenie znaczka było po prostu bardzo wygodne i szybkie.

Te tradycyjne znaki opłaty przechodzą już do lamusa. Można z nich korzystać tylko do 30 czerwca 2018 r. Ja już ich nie mam i nie kupuję 🙂

Obecnie, nadal możesz uiścić opłatę sądową:

  • przelewem na rachunek sądu – bez trudnu znajdziesz dane do przelewu na stronie Twojego Sądu Rejonowego
  • gotówkowo w kasie Sądu – zwróć jednak uwagę, że zwykle kasa pracuje krócej niż Sąd. Informacje na temat godzin pracy kasy również znajdziesz na stronie internetowej sądu
  • przez serwis oparty na systemie szybkich płatności internetowych – działa na takiej samej zasadzie jak usługi płatności z pewnością znane Ci ze sklepów internetowych. Po więcej szczegółów – zapraszam tutaj.

Ile kosztuje wpis do księgi?

Długo zastanowiałem się jak te informacje przystępnie przedstawić na blogu.

Przepisywanie ustawy nie ma przecież sensu. Jej przepisy możesz znaleźć dzięki google.

Doszedłem do wniosku, że najbardziej rozsądne będzie sporządzenie tabelki wraz z przykładami prawdziwych sytuacji z życia. Zwróć uwagę, że zawsze obowiązuje Cię przykład bardziej szczegółowy od ogólnego, np. jeśli wpisujesz prawo własności nieruchomości, ale opierasz je na postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku, to zapłacisz 150 zł, bo to bardziej szczegółowa sytuacja, od ogólnej zasady wpisywania własności za 200 zł.

Tabelka jest oparta na pewnym uproszczeniu, ale obejmuje niemal wszystko, co w praktyce będzie Ci potrzebne.

Żeby była bardziej czytelna, wystarczy w nią kliknąć. Możesz też ją wydrukować.


***

Jeśli szukasz pomocy w zakresie prawa nieruchomości, np. prawnika, który pomoże Ci skompletować wymagane załączniki, a następnie przygotuje Ci wniosek o wpis do księgi wieczystej to zajrzyj do podstrony Kontakt.

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 880 68 39 20e-mail: wsowinski@gmail.com

{ 36 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Michał 14 lutego, 2018 o 09:45

W pierwszym wierszu tabeli pojawia się sformułowanie “ograniczonego prawa wieczystego” – czy nie chodziło o prawo rzeczowe?

Odpowiedz

Wojciech Sowiński 15 lutego, 2018 o 11:56

Dziękuję za zwrócenie uwagi na ten lapsus.Już poprawiłem.

Odpowiedz

Mateusz 3 kwietnia, 2018 o 19:47

Witam. Jeżeli wydzierżawiam 7 działek (każda ma osobną umowę) od właściciela, wszystkie mają jedną księgę wieczystą, to mogę dokonać tych 7 wpisów jednym wnioskiem? Jeżeli tak to co z opłatą, też wynosi 150 zł czy 7 x 150 zł?
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Wojciech Sowiński 4 kwietnia, 2018 o 05:36

Panie Mateuszu, skoro jest 1 księga, to znaczy, że jest to jedna nieruchomość składająca się z większej ilości działek (działka to z punktu widzenia prawa powiedzmy kwestia jedynie “pomocnicza” wobec księgi). Wpisu do działu III dokona Pan jednym wnioskiem i za jedną opłatą. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Paweł Jarczak 18 kwietnia, 2018 o 11:27

Jest to opłata stała, może ulec zmianie wyłącznie w przypadku, gdy przepis szczególny mówi co innego. Mniej zapłacimy, jeśli wpis dotyczy udziału w prawie. Wówczas pobierana jest proporcjonalna do wysokości udziału część opłaty stałej.

Odpowiedz

Wojciech Sowiński 18 kwietnia, 2018 o 23:38

Panie Pawle, nie do końca się z tym zgodzę – trzeba pamiętać, że przy wpisie udziałów obowiązują “widełki” od 100 zł do 200 zł.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Krzysztof 27 czerwca, 2018 o 12:50

Dzień dobry,

Ponad 10 lat temu miasto zmieniło nazwę ulicy przy której znajduje się nieruchomość. Niestety w księdze wieczystej nazwa ulicy nie została zaktualizowana. Czy gdybym chciał to sprostować będę ponosił jakieś koszty?

Odpowiedz

Wojciech Sowiński 27 czerwca, 2018 o 22:47

Panie Krzysztofie,
czynność, którą powinien Pan przeprowadzić, to “sprostowanie działu I-O” czyli koszt 60 zł.
Proszę pamiętać, by zasadność wniosku udokumentować.
Pozdrawiam!

Odpowiedz

Monika 22 lipca, 2018 o 13:02

Mam w KW hipotekę zwykłą i kaucyjną do jednego kredytu. Chcę dokonać wpisu/ wykreślenia. Opłatę robię jedną czy dwie?

Odpowiedz

Wojciech Sowiński 23 lipca, 2018 o 23:14

Pani Moniko – są to 2 hipoteki, a zatem i 2 opłaty. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Monika 15 sierpnia, 2018 o 19:40

Co istotne, to opłata jest w połowie. Za 2 hipoteki zapłaciłam 200 zł.
Dziękuję za informację powyższą.

Odpowiedz

Wojciech Sowiński 1 września, 2018 o 00:28

Co kraj to obyczaj 😉

Odpowiedz

Wojciech Stolarski 26 września, 2018 o 11:51

Szanowny Panie!
Mam taki problem.
1. Na dzień dzisiejszy jest dziewięciu współwłaścicieli.
2. W wyniku porządkowania spraw spadkowych został wydany akt poświadczenia dziedziczenia dla 8 z tych dziewięciu osób. W związku z tym jest potrzebna aktualizacja Księgi Wieczystej co do aktualnej listy właścicieli i ich udziałów.
2. Jednocześnie istnieje konieczność zamiany dziewiątego współwłaściciela, ze względu na jego zgon, na nowego, na podstawie postanowienia sądowego o dziedziczeniu, przy czym w tym przypadku nie ulega zmianie wielkość udziału.
3. w związku z tym pytanie ile należy zapłacić i jakich opłat wieczystoksięgowych?
Z poważaniem
Wojciech Stolarski

Odpowiedz

Wojciech Sowiński 1 października, 2018 o 22:15

Panie Wojciechu, dziękuję za komentarz.
Proszę do tego podejść czysto praktycznie – ujawnia Pan własność na podstawie dziedziczenia, więc proponuję uiścić 1 opłatę 150 zł.
W tym wypadku nie powinno to nastąpić, ale w razie gdyby sąd przyjął inny punkt widzenia, to zostanie Pan o tym poinformowany stosownym wezwaniem z 7-dniowym terminem na realizację.
pozdrawiam

Odpowiedz

Wojciech Stolarski 31 października, 2018 o 12:39

Dziękuję bardzo za przekazane informację.

Odpowiedz

Tomek 15 listopada, 2018 o 21:03

Dzień dobry! Mam pewne pytanie. Nieruchomość, stanowiąca współwłasność 3 osób, na drodze postepowania sądowego została podzielona w następujący sposób: 3 działki będące osobną własnością, działka będąca drogą dojazdową (każdy z współwłaściciel ma 1/3 udziału) oraz działka zabudowana budynkiem mieszkalnym stanowiąca nadal współwłasność. Powstanie 5 działek. W związku z tym, CHYBA, należy założyć 5 nowych ksiąg wieczystych??? Chyba, bo nie jestem pewnu. I co dzieję się z wcześniejszą księgą wieczystą? Jakie mogą być koszty wprowadzenia tych zmian? Geodeta ma dokonać podziału według projektu sporządzonego przez biegłego sądowego. Czy to wówczas on (geodeta) załatwia sprawę ksiąg? Mam nadzieję, że w miarę jasno opisałem sprawę. Czekam na odpowiedź. Pozdrawiam

Odpowiedz

Wojciech Sowiński 19 grudnia, 2018 o 22:00

Panie Tomku, rzeczywiście, skoro każda z działek będzie miała inny stan właścicielski, to konieczne jest prowadzenie dla nich aż 5 ksiąg. Domyślam się, że dziś wszystkie są w jednej księdze, zatem założyć trzeba 4.
Geodeta nie zajmie się założeniem ksiąg wieczystych – to nie jest jego zadanie w tej sprawie.
Jeżeli jest Pan zainteresowany indywidualną pomocą – proszę o kontakt ze wskazaniem na jakim etapie jest wspomniane przez Pana postępowanie sądowe.

Odpowiedz

Daniel 17 grudnia, 2018 o 17:59

Witam,

w listopadzie br. odebrałem lokal (rynek pierwotny), wydawało mi się, że załatwiłem wszelkie formalności – m.in. złożyłem w sądzie wniosek o wpis hipoteki (opłata 200 zł). Przez przypadek natknąłem się w internecie na informację, że muszę jeszcze zgłosić to w Urzędzie Skarbowym i w ciągu 14 dni od momentu podpisania aktu notarialnego (termin ten mija w środę) uiścić opłatę 19 zł (podatek PCC3). Ani w banku, ani przy podpisywaniu aktu nikt mi tej informacji nie przekazał. Czy rzeczywiście muszę to jeszcze zgłaszać, czy zostało to już uwzględnione przy opłacie za ww. wniosek o wpis hipoteki? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Wojciech Sowiński 19 grudnia, 2018 o 21:56

Panie Danielu, to prawda, ustanowienie hipoteki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Proszę dokładnie sprawdzić w treści aktu notarialnego – zasadniczo notariusz jako płatnik powinien pobrać ten podatek.

Odpowiedz

BRUNON 14 stycznia, 2019 o 16:08

Szanowny Panie.
Mam dwie hipoteki kaucyjną i zwykłą. Zmieniłem w banku termin płatności raty kredytu. Jaka jest opłata za wpis do KW, 2 x 60 zł czy 2 x 150 zł?

pozdrawiam

Odpowiedz

Wojciech Sowiński 14 stycznia, 2019 o 22:03

Dzień dobry, moim zdaniem 2×150 zł jak zmiana ograniczonego prawa rzeczowego. Niemniej, zawsze można spróbować taniej (o ile ma Pan czas) – jeśli Sąd będzie innego zdania, to po prostu wezwie Pana do uiszczenia brakującej kwoty w terminie 7 dni. Pozdrawiam

Odpowiedz

BRUNON 18 stycznia, 2019 o 13:43

Dziękuję uprzejmie i pozdrawiam!!!

Odpowiedz

Artur 15 stycznia, 2019 o 14:08

Dzień dobry. W spadku (3 osoby) otrzymaliśmy 4 działki rolne w tym jedna zabudowana. Czy można założyć tylko jedną KW dla nich a później działkę zabudowaną przepisać na jedną osobą (pozostałe pozostawiąjąc dla wszystkich). Czy lepiej od razu przepisać na 1 osobę (działkę zabudowaną), pozostałe rolne na 3 osoby i założyć 2 KW. Co będzie korzystniejszym rozwiązaniem?

Odpowiedz

Wojciech Sowiński 15 stycznia, 2019 o 22:15

A czy rzeczywiście -jak wynika z komentarza-żadna z działek nie ma dotad urządzonej księgi wieczystej?
Z punktu widzenia samych opłaty wieczystoksięgowych ,to chyba wychodzi na jedno…

Odpowiedz

Sylwia 28 lutego, 2019 o 22:05

Jako zabezpieczenie kredytu ustalona z bankiem została hipoteka umowna łączna. Hipoteka wpisana będzie na 3 księgach wieczystych. 2 księgi prowadzone są przez SR w Siedlcach i 1 KW przez SR w Wegrowie. W SR w Siedlcach otrzymałam informację że opłata za wpis hipoteki łącznej wynisi 200 zł (nizaleznie od ilości ksiąg wieczystych i ilości sądów przez które są one prowadzone.). Uiścilam opłatę w SR w Siedlcach i otrzymałam pokwitowanie którym miałam okazać się w SR w Wegrowie podczas składania dokumentów. Ale pracownik SR w Wegrowie zarządzał kolejnych 200 zł, za przyjęcie wniosku nie uznając już uiszczonej opłaty. Czy zrobił to zgodnie z przepisami? czy jest szansa na ewentualne odzyskiwanie tych 200 zł?

Odpowiedz

Wojciech Sowiński 5 marca, 2019 o 22:44

Rozumiem, że ta opłata w Węgrowie została już uiszczona “dla przyspieszenia załatwienia sprawy”?

Odpowiedz

Sylwia 6 marca, 2019 o 12:16

Tak, zapłaciłam bo zależało mi na czsie.

Odpowiedz

Wojciech Sowiński 14 marca, 2019 o 23:55

Proszę złożyć do sądu krótki pisemny wniosek o zwrot nienależnie pobranej opłaty. Zgodnie z art. 80 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, Sąd z urzędu zwraca stronie różnicę między opłatą pobraną od strony a opłatą należną.
Powinno zatem “zadziałać”.

Odpowiedz

Martinesss 14 maja, 2019 o 12:06

Witam, planuje zakup dzialki budowlanej za kwote 160tys zl. Kupujacy to ja, narzeczona oraz siostra z mezem. Nieruchomosc jest duza i chcemy ja kupic teraz i pozniej podzielic na dwie pary. Prosze o podpowiedz jak spisac u notariusza taka umowe, by wyszlo jak najtaniej. Nigdy nie kupowalem nieruchomosci i nie mam pojecia czy u roznych notariuszy sa rozne ceny czy sa one jakos ujednolicone w calej pl?

Odpowiedz

Wojciech Sowiński 15 maja, 2019 o 22:27

Panie Marcinie, u notariuszy obowiązują tzw. stawki maksymalne taksy. To znaczy, że w ramach konkurencji, można negocjować cenę obsługi “w dół”. Powodzenia.

Odpowiedz

dawidek 26 czerwca, 2019 o 22:46

Przepraszam mam pytanie chce sprzedać mieszkanie własnościowe spółdzielcze mieszkanie zostało wykupione w Ponad pięć lat temu ….czyli podatku od sprzedaży nie muszę zapłacić bo się dowiedziałem .ale jak będę sprzedawał to muszę udać się do notariusza tak i przepisać to bezpośrednio na osobę kupując tak ? I kto ponosi z tego tytułu opłatę i ile to kosztuje dodam że od wykupu nie wpisałem się u notariusza …jak to ma wszystko wyglądać proszę o opis łącznie kiedy muszę dostać pieniądze i jaki czas opuszczenia lokalu jak to wygląda dziękuję bardzo
Nieruchomość

Odpowiedz

Wojciech Sowiński 27 czerwca, 2019 o 22:14

Dzień dobry. Pomoc prawna w sprawach indywidualnych, np. dotyczących porad i zabezpieczenia prawnego konkretnych transakcji, jest udzielana poza forum jako odpłatna usługa. Jeśli jest Pan zainteresowany, proszę o przesłanie konkretnych danych dotyczących planowanej transakcji. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Anna 15 października, 2020 o 18:39

Dzień dobry,

Zwracam się z zapytaniem i prośbą o informację. Czy w sytuacji, w której występuję o kredyt pod zastaw nieruchomości:
1. dla której prowadzone są dwie kw (osobna na lokal i osobna na garaż)
2. obie nieruchomości zostały wzięte pod uwagę przy jednym operacie szacunkowym (ale kwoty zostały wyróżnione odpowiednio dla każdej z nieruchomości),

musze zapłacić jedną kwotę za wpis hipoteki w obu kw, też czy płacę ją x 2 z uwagi na 2 kw ?
Dziękuję i pozdrawiam,
Anna Ostrowska

Odpowiedz

Wojciech Sowiński 17 października, 2020 o 23:07

Pani Anno: jeśli są 2 hipoteki o różnych wartościach, to będą to dwie opłaty. Pozdrawiam

Odpowiedz

Wanda 17 lutego, 2021 o 13:29

Dzień dobry. Mam pytanie” w wyniku postanowienia Sadu mam przyznane 2 działki na własność a 2 do współwłasności . Działkite powstały z 1 działki którą odziedziczyło 5 spadkobierców. Jakie muszę złożyć dokumenty aby Sąd wpisał te działki do księgi wieczystej.Chodzi mi o nazwy druków.

Odpowiedz

Wojciech Sowiński 18 lutego, 2021 o 22:29

Pani Wando, dziękuję za komentarz, ale z tego typu wątpliwościami, to raczej polecam skorzystanie z zakładki Kontakt. Mam wrażenie, że przed odpowiedzią powinniśmy wyjaśnić więcej szczegółów.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Sowiński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Sowiński z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem wsowinski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: