Czy pamiętasz jak zachęcałem na blogu do kupna willi Jordana Belforta?
Było to oczywiście pół żartem-pół serio, ale przy tej okazji zwróciłem Ci uwagę, na atrakcyjność warunków inwestowania w nieruchomości w sytuacji, gdy sięgasz po nieruchomość z licytacji komorniczej.
Dla przypomnienia:
- nierchomość z licytacji komorniczej jest wystawiana na sprzedaż poniżej ceny rynkowej: na pierwszej licytacji jest to 3/4 wartości, a jeśli dojdzie do drugiej już tylko 2/3 wartości
- oprócz pewnych szczególnych sytuacji (np. prawo dożywocia) nieruchomość po licytacji komorniczej będzie automatycznie uwolniona od obciążeń, np. od hipotek, od wpisów związanych z postępowaniem egzekucyjnym itd.
Kulminacyjnym momentem komorniczej lictyacji nieruchomości jest wydanie przez sąd postanowienia o tzw. przybiciu. Przybicie to domknięcie licytacji, coś jak dobrze znane Ci z filmów solidne stuknięcie młotka towarzyszące zwycięstwu licytanta.
Przybicie to jednak również, jak wspomniałem, postanowienie sądowe. Jego uprawomocnienie się (nie wcześniej niż 7 dni od jego doręczenia) i późniejsze wezwanie przez Sąd zwycięzcy przetargu do zapłaty należności wyznaczają Twój termin na rozliczenie się z komornikiem.
Ile masz czasu żeby zapłacić komornikowi za nieruchomość z licytacji?
Gdy przybicie stanie się prawomocne, sąd prowadzący egzekucję z nieruchomości wezwie Cię do zapłaty należności w termienie 2 tygodni. Masz obowiązek wpłacić ją na tzw. rachunek depozytowy sądu.
Bez obaw, jego numer na pewno będzie w piśmie z sądu. Zresztą, bez trudu znajdziesz go na stronie internetowej sądu.
Jak pewnie wiesz, raczej trudno liczyć na otwarcie w banku w tym czasie kredytu hipotecznego.
Możesz jednak domagać się wydłużenia tego terminu do miesiąca.
To już trochę lepiej, prawda?
Szczerze?
Z tym miesiącem to też bym nie ryzykował z kredytem. Bo jeśli nie zdążysz, to:
- jak nietrudno się domyślić, perspektywa nabycia własności nieruchomości znacznie się oddali,
- co gorsza, „za karę” przepadnie Ci wpłacona przed licytacją tzw. rękojmia.
Zatem, jeśli przymierzasz się do inwestycji w nieruchomość z licytacji komorniczej – upewnij się jaką masz do dyspozycji gotówkę i mając tą kwotę w głowie… nie daj się ponieść emocjom na licytacji 🙂
A może masz doświadczenie skutecznego finansowania zakupu nieruchomości od komornika kredytem hipotecznym? Jeśli tak, to zapraszam do podzielenia się nim w komentarzu.
***
Jeśli potrzebujesz w swojej sprawie pomocy lub informacji prawnej na temat np. sytuacji lokalu nabytego z licytacji komorniczej, to zapraszam to podstrony Kontakt.
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
W lipcu 2017 r komornik sprzedal moja dzialke,o czym zostalam powiadomiona 30 maja 2018 r i do chwili obecnej place za wszystko podatek i ubezpieczenie,natomiast w marcu br sprzedal droge dojazdowa do mojej iwielu dalszych nieruchomosci,jako dzialke,pomimo ze na mapie jest wyraznie okreslone jako droga,na ktorej jest ustanowiona kazdoczesna sluzebnosc,o czym byl powiadomiony.Czy jest to zgodne z prawem i co tersz mam zrobic.
Pani Tereso – jeśli jest Pani zainteresowana pomocą w konkretnej indywidualnej sprawie, proszę o bezpośredni kontakt ze mną lub z radcą prawnym albo adwokatem w Pani okolicy. Powodzenia.