Badanie stanu prawnego nieruchomości i wszystko co związane jest z jego zmianą zawsze będą rozpoczynać się i kończyć na księdze wieczystej. Na początek koniecznie trzeba się dowiedzieć co zapisano w księdze i na jakiej podstawie. Szczęśliwym zakończeniem pracy prawnika nad zmianą stanu prawnego nieruchomości, będzie natomiast wniosek o wpis nowego stanu do księgi. W dzisiejszym wpisie chcę Ci krótko pokazać czym właściwie księga wieczysta jest i czego można się z niej dowiedzieć.
Ustawa o księgach wieczystych i hipotece stawia sprawę jasno: księgi wieczyste prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości. Prowadzeniem ksiąg jest tak naprawdę dokonywanie w niej – w określonych prawnie warunkach – tzw. wpisów.Robi to sąd rejonowy – ten, w którego rejonie znajduje się nieruchomość. W praktyce w sądach rejonowych znajdują się wyspecjalizowane wydziały ksiąg wieczystych, które zajmują się zarówno całokształtem prac archiwizacyjnych związanych z „wieczystą”, a więc wieczną mocą wpisów w księdze jak i samym wpisywaniem. Jeśli nie masz na co dzień do czynienia z problematyką stanu prawnego nieruchomości, może być dla Ciebie zaskoczeniem, że księgi wieczyste nie są już zapisywanymi gęsim piórem przez pokolenia rejentów, baśniowo zmurszałymi i zakurzonymi tomiskami papieru w twardej oprawie z miedzianą klamrą. Zapoznawanie się ze stanem prawnym nieruchomości raczej nie przysporzy Ci już emocji, które towarzyszyły Wilhelmowi z Baskerville w świetnej powieści Umberto Eco „Imię Róży”, gdy błądził po średniowiecznej bibliotece klasztornej, wśród zapomnianych dzieł antyku.
Jak zatem dziś wygląda księga wieczysta?
System ksiąg wieczystych to dziś elektroniczna baza danych, w dodatku dostępna bezpłatnie dla każdego Internauty. Jeśli znasz numer księgi wieczystej nieruchomości, która Cię interesuje, to z jej aktualnym stanem prawnym możesz zapoznać się w serwisie prowadzonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości tutaj.
Mając podstawową wiedzę o tym, jak księgę wieczystą czytać, możesz bez trudu ustalić odzwierciedlone w księdze informacje: identyfikujące nieruchomość (która to konkretnie działka ewidencyjna, gdzie jest położona, jaki to konkretnie lokal, jaka jest powierzchnia nieruchomości itp.), jaki jest status właścicielski nieruchomości, jakie prawne ograniczenia wpływają na zakres uprawnień związanych z własnością (lub użytkowaniem wieczystym) nieruchomości, a wreszcie jakie jest hipoteczne zadłużenie nieruchomości.
Jeżeli zatem potrzebujesz pomocy prawnika w związku ze stanem prawnym nieruchomości albo z jakiegoś powodu interesujesz się tym zagadnieniem (rozważasz inwestycję w nieruchomość) w pierwszej kolejności ustal numer księgi wieczystej i sprawdź jej wpisy w każdym z jej działów. Ile działów ma księga wieczysta i czym one się różnią? To już temat na kolejny wpis.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }