W poprzednim wpisie wspomniałem o internetowym serwisie prowadzonym przez Ministra Sprawiedliwości, w którym możesz zapoznać się z treścią księgi wieczystej. W każdej chwili możesz sprawdzić aktualny (a częściowo również historyczny) stan prawny nieruchomości, o ile znasz numer jej księgi wieczystej.
Numer księgi wieczystej to tzw. oznaczenie hipoteczne nieruchomości. Dawniej, przed cyfryzacją ksiąg wieczystych każdy z Wydziałów Ksiąg Wieczystych prowadził własną numerację ksiąg i tak np. księga numer 5122016 istniała zarówno w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy jak i w Sądzie Rejonowym w Katowicach. Obecnie funkcjonujące elektroniczne księgi wieczyste mają już jednolite w całej Polsce oznaczenia według następującego schematu:
4-znakowe Oznaczenie Wydziału / 8-cyfrowy numer porządkowy/cyfra kontrolna
No tak, ale co jeśli numer księgi wieczystej, który znam (mam w wypisie z rejestru gruntów, w akcie notarialnym, w testamencie itd.) jest inny – to po prostu liczba? Nie pasuje do obowiązującego schematu! Jak to przeliczyć?
Jeśli starym numerem jest przykładowy 5122016, to aby ustalić nowy numer muszę:
- wyszukać w serwisie Elektronicznych Ksiąg Wieczystych właściwe 4-znakowe Oznaczenie Wydziału – chodzi po prostu o Sąd Rejonowy, w którego rejonie znajduje się nieruchomość. Rozwijane menu pozwala na szczęście na wyszukiwanie według miejscowości, nie jest to zatem nic trudnego. Na przykład dla Bydgoszczy będzie to – BY1B
- uzupełnić liczbę porządkową do 8-cyfrowej dodając z przodu same zera, w moim przykładzie mieści się tylko jedno – 05122016
- uzupełnić oznaczenie o tą tajemniczą cyfrę kontrolną. Jak to zrobić? Najszybsza i najpewniejsza metoda to… chybił-trafił 🙂 Serwis Ministerstwa Sprawiedliwości krótkim komunikatem poinformuje o błędzie w cyfrze kontrolnej, a Tobie pozostaje jeszcze 9 wariantów (wszystkie możliwości wyczerpują się od 0 do 9), jeśli masz pecha to trafisz za 9 razem.
Nowy numer księgi wieczystej przykładowej nieruchomości to BY1B/05122016/8.
Ciekawostka: jeśli jesteś dociekliwy, to już wiesz, że dzisiaj nieruchomość o takim oznaczeniu jeszcze nie istnieje. Ale na pewno powstanie, cierpliwości. Choć nie na co dzień wyłaniają się nowe lądy, to nieruchomości na szczęście stale przybywa.
A co jeśli znane Ci oznaczenie hipoteczne to nie jest liczba, tylko coś bardziej kłopotliwego w stylu „Fordon – karta 1” albo „Bydgoszcz – karta 2”, a do tego informacja o tym jest na pożółkłym dokumencie zadrukowanym po niemiecku i to znaną z filmów o drugiej wojnie światowej niemiecką czcionką gotycką?
Z tym będę się mierzył już w innym wpisie. Wkrótce 🙂
{ 12 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
A jak nie mamy starego numeru KW, ale mamy numer ewidencyjny działki, to co zrobić?
Proszę iść do Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miasta (w miastach na prawach powiatu) i z Wydziału Ewidencji Gruntów i Budynków zamówić wypis z rejestru gruntów.
Pozdrawiam!
Witam, czy mógłby mnie Pan pokierować do drugiej części wpisu dotyczącego identyfikacji nowego numeru KW na podstawie tych jeszcze starszych oznaczeń? Przyznam szczerze ze jest to dokładnie taki przypadek z którym sama się zmagam- posiadam jedynie informacje ze starej pisanej gotykiem umowy (tom II karta 38) Czy jest szansa by w jakiś sposób wydedukować aktualny numer?
Z góry dziękuje na odpowiedz i pozdrawiam
Pani Karolino, dziękuję za komentarz.
W pierwszej kolejności proszę sprawdzić jak oznaczona jest nieruchomość na aktualnym wypisie z rejestru gruntów (o ile zna Pani numer działki).
Jeśli ta ścieżka nie rozwiąże problemu, to nie pozostaje nic innego jak wyjaśniać sprawę osobiście w sekretariacie właściwego Wydziału Ksiąg Wieczystych. W praktyce, jest możliwe, że nadal nie ma urządzonej innej księgi niż ta tzw. dawna.
A co w przypadku gdy w dziale 3 księgi obciążonej jest zapisana służebność drogowa na rzecz mojej nieruchomości i chciałabym ją ujawnić w moim dziale 1? Służebność niestety jest zapisana na „rzecz właściciela nieruchomości wykaz L.183, wpisano dnia 16 marca 1895 r.” Dość stary wpis, ale cały czas służebność jest wykonywana w ten sam sposób. Jak udowodnić urzędnikowi, że „wykaz L.183” to moja obecna działka już o innym numerze?
W pierwszej kolejności, proszę sprawdzić czy ma Pani w swoich zasobach dokumentów lub wystarać się w Wydziale Geodezji o dokument: wyciąg z wykazu zmian gruntowych
Witam,
mam podobny problem. Staram się ustalić nowy numer księgi wieczystej posiadając jedynie numer LWH. CO mogę zrobić?
Pozdrawiam
Dzień dobry – a czy zna Pan aktualne oznaczenie geodezyjne? Może uda się Panu „wypatrzeć” nieruchomość na geoportalu?
Witam,
Mam stare oznaczenie działki tzn kw i nowy nr działki.
Nie mogę odnaleźć tej księgi w archiwach ma Pan jakiś pomysł co moge zrobic dalej?
Proszę udać się z tymi danymi do Starostwa Powiatowego / Urzędu Miasta do wydziału odpowiedzialnego za geodezję.
Mam bardzo specyficzną sytuacje. Nieruchomość gruntowa zabudowana. Pierwotnym właścicielem był podmiot X, który został przejęty przez podmiot Y, który aktualnie reprezentuje. W aktualnym wypisie z rejestru gruntów (po przedstawieniu dokumentu o przejęciu) wpisano jako właściciela mój podmiot Y. Chciałbym sprzedać grunt ale 1. brak aktu własności oraz 2. brak KW. Wystąpiłem do Urzędu Gminy, Starostwa oraz Archiwum Państwowego w celu uzyskania aktu własności lub innego dokumentu na podstawie którego wpisano do rejestru gruntu pierwotnie jako właściciela podmiot X. W każdej z powyższych instytucji brak info! Jest stara księga LWH – po przetłumaczeniu II działu stwierdzono, że właścicielem od 1914 roku była osoba fizyczna (niezwiązana z podmiotem X – przywłaszczenie). Mając takie inf. zdecydowałem się wystąpić z wnioskiem o założenie nowej KW. SR odmówił oddalił wniosek – ponieważ mapa i wypis nie jest wystarczający do założenia Księgi – brakuje aktu własności pierwotnego właściciela podmiotu X. CO MOŻNA W TAKIEJ SYTUACJI JEZCZE ZROBIĆ, ABY ZUSYKAĆ AKT WŁASNOŚCI LUB ZAŁOŻYĆ KW? Czy powództwo z art 189 kpc wchodzi w grę?
Dziękuję za poruszający szereg wątków komentarz. Niewykluczone, że właściwą ścieżką działań będzie wniosek o zasiedzenie. Pozdrawiam