Zniesienie współwłasności na zgodny plan podziału (IV): współwłaściciel poza Polską

Wojciech Sowiński24 stycznia 2019Komentarze (0)

Dziś wracam do prowadzonego od pewnego czasu cyklu na temat sądowego postępowania o zniesienie współwłasności nieruchomości na zgodny plan podziału.

Ciekawe, że wpisy na ten temat, nie cieszą się ani szczególną popularnością jeśli chodzi o ilość odsłon, ani o ilość komentarzy. Mimo to, bardzo wielu Czytelników, nawiązuje do nich w bezpośrednich kontaktach ze mną.

W poprzednim wpisie, opisałem w jaki sposób należy przygotować i złożyć wniosek wszczynający postępowanie w tego rodzaju sprawie.

Ponieważ nie każdy ma na codzień blisko czy to do objętej współwłasnością nieruchomości, czy do właściwego dla niej sądu, chciałbym zwrócić Ci uwagę na pewne formalności związane z zaangażowaniem w sprawę osób z zagranicy.

Tak na marginesie, co do oddalenia (współ)właścicieli od nieruchomości, to z moich obserwacji wynika, iż zaskakująco duża ilość współwłaścicieli nigdy… nie widziała swojej własności na oczy. Zwłaszcza w przypadku nieruchomości nabytych w spadku.

Zasady dotyczące obiegu korespondencji opisane w dzisiejszym wpisie działają właściwie tak samo we wszelkich sprawach cywilnych, nie tylko tych dotyczących znoszenia współwłasności.

Pierwsze pismo z sądu

Jeśli wszystko poszło dobrze, to Ty oraz wskazani przez Ciebie uczestnicy postępowania, otrzymacie pismo z sądu z informacją o czasie i miejscu posiedzenia. Czas oczekiwania na tą korespondencję z sądu, zależy od bieżącego „obciążenia” sądu sprawami. Zwykle należy się go spodziewać od około 1,5-2 miesięcy od dnia złożenia wniosku, do nawet pół roku i (niestety) dłużej.

Pismo to zostanie Ci doręczone bez względu na to, czy mieszkasz w kraju czy za granicą.

Pełnomocnik do doręczeń

Uwaga – teraz bardzo ważna kwestia dotycząca uczestników postępowania (w tym również wnioskodawcy), którzy zamieszkują poza granicami Unii Europejskiej (choćby w USA, gdzie przecież mieszka wielu naszych Rodaków).

Jeśli mieszkasz poza Unią, to sąd prześle Ci tylko to jedno, pierwsze pismo w sprawie. Aby zapewnić sobie dalszy realny udział w postępowaniu, powinieneś wskazać sądowi pismenie tzw. pełnomocnika do doręczeń w kraju. Pełnomocnik do doręczeń w Polsce, to osoba, do której sąd będzie w dalszym toku postępowania kierował korespondencję. Może, ale nie musi to być radca prawny lub adwokat.

Co ważne, pełnomocnik do doręczeń, nie może za Ciebie składać nowych pism ani wypowiadać się w sądzie. To osoba, której rola sprowadza się tylko do ułatwienia obiegu korespondencji.

W praktyce, warto wybrać takiego pełnomocnika do doręczeń, do którego przede wszystkim masz zaufanie. Na pewno byłoby również wygodnie, gdyby pełnomocnik ustanowiony tylko do doręczeń, mógł na bieżąco przekazywać Ci do wiadomość treść korespondencji, np. elektronicznie w formie skanów.

Pełnomocnik do prowadzenia sprawy

Alternatywnie, bez względu na to czy jesteś uczestnikiem postępowania, czy wnioskodawcą, możesz również ustanowić pełnomocnika do poprowadzenia sprawy sądowej o zniesienie współwłasności.

Pełnomocnictwo sądowe (tzw. procesowe) nie musi być sporządzane przez notariusza, nawet jeśli dotyczy nieruchomości. Wystarczy sama jego treść i Twój zwykły, odręczny podpis.

Twoim pełnomocnikiem procesowym (czyli takim, który nie tylko odbierze korespondencję, ale również złoży w Twoim imieniu pismo w sądzie lub pójdzie na rozprawę) może być np. radca prawny albo adwokat, ale także członek najbliższej rodziny, np. Twój dorosły syn albo rodzic.

Na jakim etapie wnioskodawca powinien wskazać pełnomocnika do doręczeń?

Wnioskodawca zamieszkujący poza Unią Europejską, może wskazać pełnomocnika do doręczeń w Polsce już w treści samego wniosku. Jeśli jednak tego nie zrobił, to sąd i tak doręczy mu pierwsze pismo sądowe w sprawie wraz z pouczeniem o obowiązku ustanowienia odtąd takiego pełnomocnika. Niewskazanie go w treści wniosku o zniesienie współwłasności, nie jest zatem błędem.

***

Jeśli chcesz rzeczowo porozmawiać o zniesieniu współwłasności Twojej nieruchomości, to zajrzyj do zakładki Kontakt.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 880 68 39 20e-mail: wsowinski@gmail.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Sowiński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Sowiński z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem wsowinski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: