Podział fizyczny nieruchomości zabudowanej

Wojciech Sowiński27 lipca 2017Komentarze (0)

Jednym ze sposobów zniesienia współwłasności nieruchomości jest tzw. podział fizyczny.

Podział fizyczny to nic innego jak podzielenie jednej większej nieruchomości na kilka mniejszych.

Na pewno bez trudu jesteś w stanie wyobrazić sobie podział fizyczny, np. pola uprawnego.

Na przykład, o tak (kliknij w obrazek):

Logiczne i jasne, prawda?

Każdy, kto wyniósł cokolwiek z geometrii w podstawówce bez trudu zrozumie o co chodzi 🙂

Dodam tylko, że wytyczenie granic podziału nieruchomości gruntowej w rzeczywistości nie jest aż tak proste, jakby się wydawało z powyższej ilustracji (zwłaszcza, że trochę mi nie wyszła i część pola po podziale „weszła w miedzę”). Przede wszystkim, konieczne jest zaangażowanie geodety, przeprowadzenie postępowania administracyjnego a potem wieczystoksięgowego.

Podział fizyczny nieruchomości zabudowanej

O wiele bardziej skomplikowany jest podział nieruchomości zabudowanej lub budynku.

Jeśli chodzi o nieruchomość zabudowaną, to przy podziale przebiegającym przez budynek (często tak jest przy różnych sytuacjach osobistych współwłaścicieli, np. byłych małżonków albo spadkobierców) konieczne jest przeprowadzenie tego podziału prawnego wzdłuż technicznie istniejących tzw. pionowych płaszczyzn.

Te zagadkowe pionowe płaszczyzny to oczywiście nic innego jak… ściany.

Pamiętasz może jak w Alternatywach 4 bohaterowie stawiają w mieszkaniu mur, aby dokonać trwałego fizycznego podziału lokalu? 🙂

Serio, to problem polega jednak na tym, że nie zawsze projektant budynku przewiduje, że w przyszłości jego dzieło będzie musiało jeszcze spełnić wymagania stawiane przez ustawodawcę dla zniesienia współwłasności przez podział fizyczny.

Czy to uniemożliwia dokonanie takiego podziału nieruchomości?

Prace adaptacyjne

Odpowiedź możesz znaleźć w jednym z ostatnich orzeczeń Sądu Najwyższego.

Mianowicie w uchwale z 22 czerwca 2017 r., Sąd Najwyższy potwierdził znaną mi dotychczasową praktykę, że nieistnienie trwałych pionowych płaszczyzn zgodnych z wymaganiami dla podziału nieruchomości, nie jest przeszkodą dla wydania rozstrzygnięcia wychodzącego naprzeciw oczekiwaniom uczestników postępowania.

W takim wypadku, zgodnie z rozstrzygnięciem wydanym w sprawie III CZP 23/17, zadośćuczynienie wymaganiom technicznym dla przeprowadzenia podziału fizycznego budynku:

może nastąpić przez zobowiązanie współwłaścicieli do wykonania prac adaptacyjnych i nałożenia na nich stosownych zakazów lub nakazów w postanowieniu znoszącym współwłasność nieruchomości.

Krótko mówiąc: jeśli okaże się, że stan budynku jest przeszkodą dla dokonania fizycznego podziału nieruchomości, to wszystkie braki w tym zakresie mogą znaleźć przeciwwagę w treści rozstrzygnięcia sądu znoszącego współwłasność. Sąd może konkretnie wskazać co jest potrzebne, dla podzielenia budynku.

***

Potrzebujesz pomocy prawnika w sprawie zniesienia współwłasności nieruchomości?

Zapraszam do podstrony Kontakt.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 880 68 39 20e-mail: wsowinski@gmail.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Sowiński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Sowiński z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem wsowinski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: