Wzór wniosku o wykreślenie hipoteki

Wojciech Sowiński26 lutego 2017190 komentarzy

Jest! W końcu! Po latach wyrzeczeń, masz ją wreszcie w garści. Co? Zgodę banku na wykreślenie hipoteki.

Droga do wolności finansowej stoi przed Tobą otworem. Hipoteka spłacona, czas zatem ją wykreślić 🙂

Skoro już można, to nie ma na co czekać. Tylko jak to zrobić?

Na początek kilka praktycznych uwag, czyli:

8 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o wykreślaniu hipotek

 1. Postępowanie o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej toczy się przed Sądem Rejonowym właściwym dla miejsca położenia nieruchomości (tj. tym, który prowadzi księgę wieczystą).
 2. Postępowanie odbywa się pisemnie – chociaż praca sądu kojarzy się z czymś znacznie ciekawszym i widowiskowym (np. rozprawa z tłumem publiczności), to w tego typu sprawie, właściwie chodzi o wymianę pism między wnioskodawcą a sądem.
 3. Formularz wniosku o wykreślenie hipoteki ma symbol KW-WPIS. Znajdziesz go w każdym sądzie, a także na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości:
  wersja edytowalna – format rtf
  wersja do wypełnienia ręcznie – format pdf 
 4. Po punkcie 3, nietrudno się domyśleć, że formularz możesz wypełnić na komputerze albo ręcznie.
 5. Obowiązkowym załącznikiem do wniosku jest dokument potwierdzający możliwość wykreślenia hipoteki, zwykle pochodzący od wierzyciela. To tzw. list mazalny.
 6. Przy bardziej skomplikowanych stanach prawnych nieruchomości, konieczne będzie załączenie jeszcze innych formularzy postępowania wieczystoksięgowego, np. KW-WU w celu wskazania danych wszystkich współwłaścicieli.
 7. Wniosek o wykreślenie hipoteki podlega opłacie sądowej w kwocie 100 zł. Możesz ją uiścić w kasie sądu lub przelewem na rachunek sądu przeznaczony do wpłat opłat sądowych.
 8. O załatwieniu sprawy zostaniesz poinformowany przez sąd pisemnie listem poleconym. Jeśli wszytko pójdzie dobrze, dostaniesz postanowienie o wykreśleniu hipoteki.

Żeby ułatwić Ci korzystanie z tego wzoru, wszystko co dopisałem do formularza zaznaczyłem na czerwono. Zwróć przy tym uwagę na wszystkie przekreślenia i X w okienkach wyboru.

Wzór wniosku o wykreślenie hipoteki

Poniżej kolejne strony wniosku:

Pierwsza strona to dane sądu oraz księgi wieczystej, której dotyczy wniosek. Pole nr 4 przekreśl.

 

Górna połowa wniosku dotyczy stanu właścicielskiego – w tym wypadku nie ulega on zmianie, więc tylko przekreśl puste pola. Wzór żądania umieściłem w rubryce 7. Pamiętaj o „X” powyżej.

 

Na stronie 3 umieszczasz dane wnioskodawcy (to Ty :)) oraz uczestnika postępowania.

 

Na ostatniej stronie w tym wniosku trzeba tylko wymienić załączniki. Na koniec podpis – i gotowe!

 

Jeżeli wygodniej Ci korzystać ze wzoru wydrukowanego w całości – wersję nadającą się do tego znajdziesz tutaj.

Jeśli uważasz ten wpis za przydatny, to proszę o komentarz.

***

Jeżeli chcesz mieć całkowitą pewność, że wniosek będzie wypełniony poprawnie, a poza tym masz akurat coś dużo przyjemniejszego do zrobienia, niż przekreślanie rubryki nr 6, to zapraszam Cię do przesłania mi numeru księgi wieczystej oraz zdjęcia albo skanu listu mazalnego do bezpłatnej wyceny.

 

***

   

  Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

  tel.: +48 880 68 39 20e-mail: wsowinski@gmail.com

  { 190 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Anna 20 czerwca, 2017 o 23:46

  Dziękuję za podzielenie się wiedzą.

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 21 czerwca, 2017 o 23:39

  Wszystkiego dobrego życzę Pani Anno!

  Odpowiedz

  Józef Kubik 21 czerwca, 2017 o 08:19

  Witam!
  Banki na ogół ustanawiają zabezpieczenie wielokrotnie przewyższające wartość długu, np. ustanawiając hipotekę na kilku nieruchomościach mających odrębne księgi wieczyste a do tego jeszcze weksle.
  1) Czy w takim przypadku wystarczy jeden wspólny wniosek o wykreślenie hipoteki ze wszystkich ksiąg wieczystych, czy też należy złożyć oddzielne wnioski do każdej księgi i od każdego wniosku wnieść opłatę?
  2) Jeśli mamy zgodę banku na wykreślenie hipoteki, to czy nadal obowiązkowym załącznikiem jest list mazalny, czy może zgoda banku jest tożsama z owym listem?
  Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 21 czerwca, 2017 o 23:38

  Panie Józefie, dziękuję za komentarz.
  Jeśli chodzi o wykreślenie hipoteki z wielu ksiąg, to zależy czy jest to jedna hipoteka łączna czy kilka hipotek „samodzielnych”.
  Najprościej rozróżnić to po treści wpisu w dziale IV 🙂
  W przypadku hipoteki łącznej wystarczy jedna opłata, ale w tym wypadku będzie ona wynosiła 200 zł bez względu na liczbę ksiąg. Jeśli zaś chodzi o liczbę formularzy, to odpowiedź znajdzie Pan w pouczeniu w treści formularza (s. 2, rubryka dotycząca wpisu hipoteki). Proszę pamiętać, że wykreślenie też jest „wpisem”.
  Natomiast list mazalny to przecież nic innego jak właśnie zgoda banku na wykreślenie hipoteki. Polecam mój wpis na ten temat.
  Pozdrawiam i zapraszam do subskrypcji bloga!

  Odpowiedz

  Józef Kubik 22 czerwca, 2017 o 08:32

  Panie Wojciechu, bardzo dziękuję za pomoc i serdecznie pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Jan 19 kwietnia, 2018 o 08:45

  Panie Wojciechu a jak będzie wyglądać sytuacja w przypadku gdy hipoteka łączna obejmuje kilka nieruchomości w różnych sądach?

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 23 kwietnia, 2018 o 17:26

  Czy może Pan bardziej precyzyjnie wskazać czego dotyczą Pańskie wątpliwości?

  Odpowiedz

  Stanisława 22 czerwca, 2017 o 12:35

  Dzień dobry,
  Bardzo dziękuję za informacje na blogu, są pomocne! Mam wątpliwość w sprawie wypełnienia wniosku w przypadku współmałżonków, czy w tym przypadku mój mąż jest uczestnikiem postępowania, musi też się podpisać pod wnioskiem? z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 26 czerwca, 2017 o 18:04

  Pani Stanisławo – jeśli jesteście wraz z mężem współwłaścicielami na zasadzie wspólności małżeńskiej, to Pani mąż nie musi podpisywać wniosku, ale powinien być wskazany jako jeden z uczestników postępowania. Pozdrawiam Panią serdecznie!

  Odpowiedz

  Artur 24 kwietnia, 2018 o 11:10

  Dobry dzionek,
  Panie Wojtku czyli w sytuacji współwłasności małżeńskiej można podać dane małżonki jako uczestnika postępowania na str.3 zamiast danych Banku a dane Banku na str.4 jako również uczestnika postępowania ?

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 4 maja, 2018 o 17:08

  Kolejność wskazywania kolejnych uczestników nie ma znaczenia. Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Dorota 4 lipca, 2017 o 19:44

  Dziękuję za komentarze, które w przejrzysty sposób wyjaśniają zawiłości prawne. Osobiście skorzystałam z opisu dotyczącego wykreślenia hipoteki. Bardzo pomocne okazały się zamieszczone wzory wypełnionych formularzy wraz z polami do wykreślenia. Jeszcze raz dziękuję i życzę sukcesów w pracy.

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 4 lipca, 2017 o 21:45

  Pani Doroto, dziękuję za miłe słowa i zapraszam do subskrypcji bloga.

  Odpowiedz

  Karolina 5 lipca, 2017 o 10:02

  Bardzo dziękuję za tak ułatwiający życie wpis. Mam tylko jedną wątpliwość i byłabym niezmiernie wdzięczna za odpowiedź. Mieszkanie zostało kupione przed ślubem, więc jesteśmy oboje z mężem współwłaścicielami (po 50%). Czy dobrze zrozumiałam, że musimy być oboje wpisani jako wnioskodawcy, ale podpisać się może tylko mój mąż? W sumie list mazalny z banku też przyszedł na jego nazwisko, bo to jego konto było „podłączone” pod kredyt.
  Jeszcze raz dziękuję za ten pomocny wpis i liczę na odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie!

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 5 lipca, 2017 o 23:22

  Pani Karolino, drugi współwłaściciel może wystąpić jako uczestnik postępowania. Proszę zwrócić uwagę w jaki sposób przekreślono w moim wzorze wniosku oznaczenia poszczególnych osób „DANE WNIOSKODAWCY/UCZESTNIKA POSTĘPOWANIA”.
  Serdecznie pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Renata 6 lipca, 2017 o 22:10

  Witam,
  wypełniam właśnie wniosek o wykreślenie z Księgi wieczystej spłaconego długu ze spadku po moim wujku, który nie opłacał składek na ubezpieczenie społeczne w Kasie Rolniczego ubezpieczenia Społecznego, spłaciliśmy ten dług a KRUS wystawiła nam zaświadczenie – zezwolenie na wykreślenie wierzytelności z księgi wieczystej w 4 pozycjach, tak jak jest to wpisane w KW. Jak mam to wpisać we wniosku, czy każdą pozycję hipoteczną w osobnej rubryce, czy mogę wpisać 4 (cztery) pozycje hipoteczne w rubryce 7. Wniosłam już opłatę za każdy wpis po 100 zł, razem 400 zł.
  Z góry dziękuję za wyjaśnienie.

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 10 lipca, 2017 o 00:08

  Pani Renato – żądań jest tyle samo co praw do wykreślenia. Zatem, powinna Pani dodatkowo posłużyć się jeszcze formularzem KW-ZAD.
  Zapraszam do subskrypcji bloga!

  Odpowiedz

  Renata 12 lipca, 2017 o 16:52

  Witam,
  dziękuję za pomocna informację. Nie myślałam, że KW ZAD może również służyć wykreśleniu z Księgi Wieczystej.
  Pozdrawiam
  Renata

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 12 lipca, 2017 o 21:52

  Pani Renato, nie tyle nawet „może”, co musi, bo nie przewidziano odrębnego formularza.
  Proszę jednak pamiętać, że KW ZAD nigdy nie jest „samodzielnym” formularzem – zawsze występuje jako załącznik.

  Odpowiedz

  Beata 7 lipca, 2017 o 21:08

  Witam,mam taki problem, chcemy z mężem zaciągnąć kredyt hipoteczny ,bank dopatrzył się w dziale III ksiągi wieczystej zapis następującej treści :wszczęto postępowanie scaleniowo-wymienne na podstawie ustawy z dnia 1968-01-24, i żąda wykreślenia tego zapisu . Ja nie wiem o co chodzi w tym zapisie ,mama mówiła ,że robiono zmianę w granicach działek bo zabrali sąsiadce część działki pod drogę i na nowo tyczono działki i z tąd może być ten zapis ,ale jak podpisywałm umowę kupna notariusz powiedział ,że księgi są czyste i nie ma problemu. Teraz nie wiem jak mam zrobić to wykreślenie i co mam z tym fantem zrobić. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam Beata Górna.

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 10 lipca, 2017 o 00:10

  Pani Beato – Pani sprawa wymaga bardziej pogłębionej analizy, uprzejmie proszę o kontakt poprzez formularz na stronie lub na email.
  Postaram się Pani pomóc, ale najpierw musimy wyjaśnić kilka szczegółów.

  Odpowiedz

  Marta 11 lipca, 2017 o 11:00

  Witam,
  Pana wzór dotyczący wypełnienia wniosku był dla mnie bardzo pomocy.
  Bardzo dziękuje.
  Pozdrawiam.
  Marta

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 11 lipca, 2017 o 16:14

  Pozdrawiam i zapraszam do śledzenia bloga – wkrótce będzie więcej podobnie wartościowych informacji.

  Odpowiedz

  Katarzyna 14 lipca, 2017 o 09:39

  Dzien dobry Panie Wojciechu,

  Natrafilam na Pana blog, probujac znalezc informacje nt ksiag wieczystych. Chcialam o cos zapytac, bo nie do konca rozumiem kwestie hipotek. Wlasnie kupilismy z Mezem mieszkanie, na ktore byla ustanowiona hipoteka (poprzedni wlasciciel mial kredyt hipoteczny), teraz otrzymalismy od poprzedniego wlasciciela dokument z Jego banku potwierdzajacy calkowita splate kredytu. Nasz bank (tez wzielismy kredyt) chce, abysmy wykreslili tamten bank z ksiag a nastepnie wpisali Ich w ksiegi. Czy do tego tez mam uzyc wniosku, o ktorym Pan mowi w tym poscie? Bede wdzieczna za wskazowki. Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 16 lipca, 2017 o 14:32

  Dzień dobry Pani Katarzyno.
  Jeśli chodzi o wykreślenie hipoteki – to właśnie tak, proponuję bazować na opracowanym przeze mnie wzorze.
  Co do wpisu nowej hipoteki, to powinna Pani posłużyć się takim samym formularzem, ale rubryka z treścią do wpisu w księdze powinna wyrażać żądanie wpisu. Zdarza się, że bank w dokumentach związanych z kredytem daje już gotowy formularz – proszę sprawdzić.
  Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  ALicja 16 lipca, 2017 o 23:52

  WItam. Zakupiliśmy z mężem mieszkanie, a dokładniej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Spłaciliśmy kredyt i teraz chcemy napisać wniosek o wykreślenie hipoteki w KW. Mam jednak problem- gdy wyszukuję KW po numerze, któy jest zawarty w akcie notarialnym to rzeczywiście wyskakuje mi dane mieszkanie ale nie tylko….. jest tam cały wielki blok……( wszystkie mieszkania na gruncie , który jest własnoscią spółdzielni). ie dziwi mnie to tak bardzo jak fakt, że w dziel IV owej KW nie ma nic o naszej hipotece. I teraz pytanie czy jak napisze wniosek o wykreślenie hipoteki z KW o danym numerze ( tylko taki posiadam) to Sąd bez problemu zdejmie hipotekę? CZy mogą pojawić się problemy? Dlaczego nie widzę naszej hipoteki w ww. dziale?

  Odpowiedz

  ALicja 17 lipca, 2017 o 23:10

  WItam. Zakupiliśmy z mężem mieszkanie, a dokładniej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Spłaciliśmy kredyt i teraz chcemy napisać wniosek o wykreślenie hipoteki w KW. Mam jednak problem- gdy wyszukuję KW po numerze, któy jest zawarty w akcie notarialnym to rzeczywiście wyskakuje mi dane mieszkanie ale nie tylko….. jest tam cały wielki blok……( wszystkie mieszkania na gruncie , który jest własnoscią spółdzielni). ie dziwi mnie to tak bardzo jak fakt, że w dziel IV owej KW nie ma nic o naszej hipotece. I teraz pytanie czy jak napisze wniosek o wykreślenie hipoteki z KW o danym numerze ( tylko taki posiadam) to Sąd bez problemu zdejmie hipotekę? CZy mogą pojawić się problemy? Dlaczego nie widzę naszej hipoteki w ww. dziale?

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 19 lipca, 2017 o 00:21

  Pani Alicjo – proszę sprawdzić skrzynkę email 🙂

  Odpowiedz

  Artur 25 lipca, 2017 o 19:18

  Dzien dobry, chcialem zapytac czy mam jakis termin na wykreslenie hipoteki po splacie kredytu? Chodzi mi o to czy musze to zrobic w ciagu np. miesiaca czy tez moge zostawic wpis tak jak jest i wykreslic go za rok na przyklad?

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 25 lipca, 2017 o 23:01

  Panie Arturze – odpowiedź na Pańskie pytanie jest dość prosta: nie obowiązują żadne terminy, które by Panu ograniczały lub utrudniały wykreślenie spłaconej hipoteki.
  Z drugiej jednak strony, z czasem sytuacja może się komplikować, np. bank, w którym miał Pan kredyt zniknie z rynku itp. O tego rodzaju sytuacjach pisałem już trochę tutaj.

  Odpowiedz

  Artur 26 lipca, 2017 o 20:42

  Dziekuje i pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Damian 1 sierpnia, 2017 o 13:53

  Dziekuje

  Odpowiedz

  Dorota 1 sierpnia, 2017 o 15:29

  Serdecznie Panu dziękuję za instrukcję obsługi formularzy. Zabierałam się za wykreślenie hipoteki już kilkakrotnie. Z bezradności wobec tajemnych opisów rubryk formularza odpuszczałam. Dwa fakultety nie pomogły 🙂 Mam nadzieję, że wreszcie to załatwię – wnioski są już gotowe do wysłania. Aby prawo zbliżyło się do człowieka trzeba by zacząć od języka…
  Miłego dnia!

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 1 sierpnia, 2017 o 18:36

  Pani Doroto – mam nadzieję, że wszystko pójdzie bez problemu. Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Ela 20 listopada, 2017 o 19:19

  Również dziękuję za instruktaż wypełnienia druku KW-WPIS. Kiedy czytałam poszczególne rubryki – włos mi się jeżył. Po Pana uwagach okazało się to bardzo łatwe. Robi Pan wspaniałą rzecz. Dziękuję w imieniu nas wszystkich.
  Elżbieta

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 21 listopada, 2017 o 01:28

  Dziękuję, życzę wszystkiego dobrego!

  Odpowiedz

  MAREK 2 sierpnia, 2017 o 14:15

  Doprecyzowując zagadnienie – gdy wniosek o wykreślenie hipoteki dotyczy nieruchomości, która jest współwłasnością małżeńską, to jeden z małżonków może być uczestnikiem postępowania. Wtedy jego podpis nie jest konieczny. A mogą oboje być wnioskodawcami i wtedy wspólnie podpisać wniosek? Czy któreś z postępowań jest bardziej prawidłowe? Pozdrawiam, Marek

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 3 sierpnia, 2017 o 22:46

  Oba są prawidłowe, natomiast zdecydowanie wygodniejszy (ze względu na kształt formularza) jest wariant z oznaczeniem małżonka jako uczestnika i jednym podpisem pod wnioskiem. Pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Marek 4 sierpnia, 2017 o 13:44

  Dziękuję za odpowiedź. Marek

  Odpowiedz

  Michał 3 sierpnia, 2017 o 18:13

  Konkretny poradnik, dzięki! 🙂

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 3 sierpnia, 2017 o 22:58

  Polecam się, zapraszam do subskrypcji.

  Odpowiedz

  Kaja 4 sierpnia, 2017 o 10:21

  Witam,
  Bardzo dziękuję za ten wpis. Okazał mi się BARDZO pomocny.
  Pozdrawiam,
  Kaja

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 4 sierpnia, 2017 o 23:15

  Również pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Alicja 4 sierpnia, 2017 o 12:12

  Mój problem jest taki: osoba, na rzecz której był wpis w hipotece zmarła. Mam oświadczenie spadkobierców o spłaconej wierzytelności. Kogo mam wpisać jako uczestnika postępowania.
  Pozdrawiam
  Alicja

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 5 sierpnia, 2017 o 14:18

  Pani Alicjo, a skąd Pani pewność, że to spadkobiercy podpisali oświadczenie?
  Uczestnikami powinni być wszyscy spadkobiercy, tj. wierzyciele, kluczowe jest jednak poprawne udokumentowanie ich sytuacji.
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Alicja 6 sierpnia, 2017 o 21:56

  Mój problem wymaga jednak spotkania z prawnikiem, a już myślałam, że sama wypełnię ten wniosek. Dziękuję Panu za odpowiedź i pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 7 sierpnia, 2017 o 16:01

  Możliwe, że będę w stanie Pani pomóc- jeśli jest Pani zainteresowana, proszę o kontakt np. przez formularz na stronie. Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Maciek 4 sierpnia, 2017 o 14:58

  Dzień dobry, bardzo pomocny poradnik. Dziękuję.
  Mam jeszcze pytanie, co zrobić z działem III w księdze wieczystej. Kupiliśmy domek z licytacji komorniczej, wpisujemy wniosek o wykreślenie 2 hipotek z działu IV (tak jak w podanym przykładzie), ale w dziale III mamy jeszcze 6 wpisów dotyczących egzekucji. Czy o ich wykreślenie również trzeba występować i czy każdy wpis trzeba wykreślać wtedy oddzielnie?
  Pozdrawiam
  Maciek

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 5 sierpnia, 2017 o 14:16

  Panie Macieju, proszę o kontakt indywidualny np. poprzez formularz na podstronie Kontakt. Proszę o przesłanie nr księgi wieczystej. Pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Marek 6 sierpnia, 2017 o 17:39

  Dziękuję za bardzo pomocny artykuł. Zawsze w sądzie czepiają się szczegółów ale Pana artykuł wyjaśnił krok po kroku jak wypełnić wniosek Dziękuję i pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Grzegorz 7 sierpnia, 2017 o 12:02

  Witam serdecznie. Spłaciłem właśnie dwa kredyty hipoteczne w tym samym banku ( jeden we frankach a drugi w złotówkach. I tu pytanie. Czy składam dwa osobne wnioski o wykreślenie czy można na jednym. Pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 7 sierpnia, 2017 o 16:05

  Panie Grzegorzu – to zależy od tego, ile było hipotek w księdze, przyjmując, że dwie, to żądanie dotyczące drugiej hipoteki zmieści się w poz. 8 formularza. Powinno brzmieć analogicznie, to tego w poz. 7. Opłata od wniosku będzie w takim wypadku podwójna. Pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Radek 24 sierpnia, 2017 o 08:30

  Dzień dobry,

  Na wstępie dziękuję za ową stronę – jest niezwykle pomocna i czytelna. Prosiłbym o wyjaśnienie następującej kwestii: spłaciliśmy kredyt na mieszkanie (ja i rodzicie) – mieszkanie jest zapisane na mnie – czy w tej sytuacji składając wniosek o wykreślenie banku z hipoteki – we wniosku mam jako wnioskodawców umieszczać również rodziców – i jeśli tak czy oni również muszą sygnować wniosek? Ponadto nie starczy wtedy rubryk i muszę dołączyć jak mniemam KW-WU?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 24 sierpnia, 2017 o 18:44

  Panie Radku, jeśli tylko Pan jest właścicielem, a rodzice byli tylko kredytobiorcami, to oni nie będą brali udziału w postępowaniu wieczystoksięgowym w sprawie wykreślenia hipoteki. Wpis w księdze nie dotyczy ich sytuacji. Nie trzeba zatem ich ujawniać w formularzu.
  Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  rudnicki 30 sierpnia, 2017 o 13:25

  Przejrzysty, solidnie prowadzony blog. Skorzystałem. Dziękuję.

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 30 sierpnia, 2017 o 20:06

  Dziękuję. Zapraszam do polubienia profilu bloga na facebooku.

  Odpowiedz

  Maria 5 września, 2017 o 10:18

  Dzień dobry.
  Panie Mecenasie, brawo ! artykuł i odpowiedzi jasne, czytelne i bardzo pomocne.
  Dziękuję i nie omieszkam zaglądać na Pana blog częściej – choćby po to, aby wiedzieć więcej.
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 13 września, 2017 o 15:41

  Dziękuję i pozdrawiam serdecznie!

  Odpowiedz

  Wojciech Bauer 9 września, 2017 o 07:47

  Dzień dobry,
  nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzi na dość proste pytanie, może Pan mi pomoże: spłaciłem pożyczkę zabezpieczoną hipotecznie hipoteką łączną na dwóch nieruchomościach, „podlegających” pod różne sądy, w różnych częściach kraju. Gdzie mam złożyć wniosek o wykreślenie tej hipoteki (i gdzie wnieść opłatę)?

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 12 września, 2017 o 20:27

  Panie Wojciechu, proszę o przesłanie nr ksiąg wieczystych na mój email albo poprzez formularz kontaktu.

  Odpowiedz

  Karolina 13 września, 2017 o 19:40

  Szanowny Panie,
  Konkretny komentarz, jasny i prosty.
  Ale co zrobić w sytuacji gdy drugi współwłaściciel utrudnia dokonanie tej czynności
  poprzez nie podpisanie wniosku o wypis banku z KW?
  Czy wniosek muszą podpisać oboje współwłaściciele nieruchomości?

  Z góry dziękuję za informację.
  Z wyrazami szacunku
  Karolina Kozak

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 13 września, 2017 o 22:47

  W mojej ocenie, nie ma żadnego uzasadnienia dla wymagania, by wszyscy współwłaściciele występowali z wnioskiem o list mazalny.
  Wystarczy poparcie wniosku przez choćby jednego.

  Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Karolina 13 września, 2017 o 23:17

  Bardzo dziękuję za błyskawiczną odpowiedz. Zobaczymy jak do tego podejdzie Sąd.
  Pozdrawiam serdecznie
  Karolina Kozak

  Odpowiedz

  Dawid 19 września, 2017 o 19:45

  Dzień dobry.
  Dziękuję za instrukcję jak wypełnić wniosek ale mam jeszcze jedno pytanie.
  Kredyt został zaciągnięty tylko na mnie przed ślubem a chciałbym aby żona była aktualnie współwłaścicielem domu.
  Aktualnie kredyt został splacony w całości
  Czy trzeba sprawę załatwiać u notariusza czy można to zrobić przez ten wniosek ?
  Pozdrawiam i dziękuję z góry za informację

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 19 września, 2017 o 20:52

  Panie Dawidzie, musicie Państwo pójść do notariusza w celu zawarcia odpowiedniej umowy w formie aktu notarialnego (kwestia konkretnej czynności zależy od szczegółów Państwa sytuacji).
  Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Dawid 19 września, 2017 o 21:09

  Dziękuję za błyskawiczną informację

  Odpowiedz

  Magdalena 24 września, 2017 o 13:40

  Bardzo dziękuję za wzór wniosku.
  Pozdrawiam serdecznie.

  Odpowiedz

  Teresa 1 października, 2017 o 22:23

  Witam.
  W dzisiejszych czasach to ewenement, tak dla dobra szaraczka udostępnić instrukcję obsługi sądowej machiny .
  Więcej takich postaw. Mam nadzieję, że pozostanie Pan nie zmanierowany . Z pozdrowieniami i życzeniami wszystkiego dobrego. Teresa

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 2 października, 2017 o 21:23

  Dziękuję i również pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Agnieszka 11 października, 2017 o 10:26

  Dzień dobry:)
  Bardzo dziękuję za super instrukcje!!! Pierwszy raz miałam do czynienia z wnioskiem o wykreślenie umownej hipoteki kaucyjnej a dzięki Pana instrukcji poszło bez problemu.
  Mam jednak jedno pytanie: jak dobrze napisać prośbę o przyspieszenie wykreślenia?
  W moim przypadku sytuacja wygląda tak: umowna hipoteka kaucyjna była ustanowiona na rzecz UM z tytułu wykupu mieszkania z bonifikatą. 5 lat minęło, UM wyraził zgodę na jej wykreślenie. Znalazłam kupca na mieszkanie, w między czasie kupiłam mieszkanie – umowa finalna z zapłatą części ceny. Terminy mnie gonią a w KW nic się nie dzieje. Kupiec czeka, osoba która sprzedała czeka… Nie wiem czy jeśli prośbę umotywuję zbliżającymi się terminami w umowie przedwstępnej oraz w akcie notarialnym będzie dobrze odebrane przez Sąd.
  Proszę o pomoc.
  Pozdrawiam serdecznie.
  Agnieszka

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 11 października, 2017 o 23:24

  Pani Agnieszko, na taki monit nie ma oczywiście żadnego wzoru… może wystarczy grzeczna wizyta w sekretariacie i krótkie przedstawienie sytuacji?

  Odpowiedz

  Agnieszka 12 października, 2017 o 09:14

  Dzień dobry:) Dziękuję za szybką odpowiedź. Właśnie o tym myślę, ale boję się żeby nie odniosło to odwrotnego skutku.
  Pozdrawiam serdecznie
  Agnieszka

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 16 października, 2017 o 22:34

  Powodzenia Pani Agnieszko! Czekam na informację, czy się udało.

  Odpowiedz

  Ola Szymańska 13 października, 2017 o 14:53

  Dzień dobry Panu,
  Bardzo Panu dziękuję za pomoc.
  Pozdrawiam i pozostaję z szacunkiem

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 16 października, 2017 o 22:35

  Również serdecznie pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Katarzyna 15 października, 2017 o 17:28

  Proszę o pomoc. Wierzytelność zabezpieczona hipoteką wygasła , ponieważ spłaciłam swój dług w całości .
  Wierzyciel , były mąż mieszkający na stale w USA , w rozmowie telefonicznej odmawia wydania dla mnie (dłużnika) oświadczenia o całkowitej spłacie długu. W związku z powyższym jedynie w postępowaniu sadowym
  na podstawie art 10 ustawy o księgach wieczystych i hipotece mogę uzyskać wykreślenie wpisu z hipoteki.
  Mam pytania czy:treść pozwu ma dotyczyć -,, o uzgodnienie treści księgi wieczystej ze rzeczywistym stanem prawnym ” oraz z jakimi kosztami muszę się liczyć. Dziękuję .

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 16 października, 2017 o 22:47

  Pani Katarzyno, proszę o kontakt indywidualny np. na email albo przez formularz kontakt.
  W wiadomości proszę przesłać nr księgi wieczystej, której dotyczy sprawa.

  Odpowiedz

  Paulina 15 października, 2017 o 22:49

  bardzo fajny blog. Mam jednak pytanie. Obydwoje z mężem planujemy kupić mieszkanie, w księgach wieczystych jest wpisana hipoteka, która jest w całości już spłacona. Zbywca mieszkania złożył wniosek do sądu o wykreślenie hipoteki (zgoda wspólnoty na wykreślenie), jednak dostał wezwanie do przedłożenia zgody na wykreślenie hipoteki wydanej przez wspólnotę, poświadczonej notarialnie. Niebawem mamy podpisać ze zbywcą umowę przedwstępną i zapłacić zaliczkę- jaki zapis powinien znaleźć się w umowie by w razie gdyby zbywca nie dostarczył wymaganych przez sąd dokumentów nasza umowa straciła ważność.? Bardzo proszę o pomoc.

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 16 października, 2017 o 22:42

  Polecam mój krótki cykl wpisów na temat umowy przedwstępnej.
  Kolejne części są tutaj oraz tutaj.

  Jeżeli informacje tam zawarte nie będą wystarczające żeby Pani pomóc, to zapraszam do możliwości skorzystania z indywidualnej konsultacji, np. przez formularz kontakt.

  Odpowiedz

  Mirosław Kasprzak 24 października, 2017 o 16:15

  informacje na temat wykreślenia hipoteki były bardzo przydatne,dziękuję

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 24 października, 2017 o 18:15

  Dziękuję i pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Ada 3 listopada, 2017 o 12:30

  Panie Mecenasie,
  sprawa skomplikowana. Bliźniak, dwie księgi wieczyste, pomylone (odwrócone nr działek). Jesteśmy po wyroku o ustalenie treści KW z rzeczywistym stanem prawnym, staliśmy się właścicielami KW sąsiadów i odwrotnie. Problem w tym, że sąsiedzi mieli na swojej KW hipotekę. Po wyroku poszli do banku, podpisali aneks do umowy kredytu i wpisali hipotekę do swojej nowej KW. Stara hipoteka cały czas wisi na naszej KW… Czy Bank lub też sąsiedzi nie powinni, składając wni0sek o wpis nowej hipoteki, złożyć też wniosku o wykreślenie starej z naszej KW? Co powinniśmy zrobić?
  Z góry dziękuję za pomoc

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 5 listopada, 2017 o 20:36

  Pani Ado, wygląda na to, że sprawa naprawdę jest dość skomplikowana i tym samym nie nadaje się na takie forum. Jeśli chce Pani wsparcia, proszę o przesłanie skanu wyroku, najlepiej z uzasadnieniem na mój e-mail.

  Odpowiedz

  Miroslaw 5 listopada, 2017 o 09:53

  Witam mam takie pytanie czy z KRUS-u musi buc dokument potwierdzony notarialnie o wykreslenie hipoteki z ksiag wieczystych? Pozdrawiam Miroslaw Warecha

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 5 listopada, 2017 o 20:53

  Uważam, że jeśli tym dokumentem nie jest decyzja administracyjna, tylko wydawany przez KRUS zwykły list mazalny, to obowiązuje wymóg z art. 31 ust. 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, tzn. podpis powinien być notarialnie poświadczony. Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  tomasz 5 listopada, 2017 o 14:54

  witam serdecznie .Mam pytanie odnosnie wypelniania rubryk w formularzu kw-wpis a mianowicie jesli chce wypelnic dane zamieszkania a obecnie nie mam stalego meldunku ani tymczasowego w polsce poniewaz mieszkam za granica czy mam wpisac adres zagraniczny ?Oraz w rubryce z danymi do kontaktu korospondencji czy moge wpisac imie I nazwisko siostry poniewaz soad pewnie bedzie chcial wyslac dokumenty po zakonczeniu pracy ? Dziekuje pozdrawiam

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 5 listopada, 2017 o 20:33

  Panie Tomaszu, ogólnie należy posłużyć się takim adresem, pod jakim odbiera Pan korespondencję. Może to być również adres zagraniczny, proszę zwrócić uwagę, że rubryki formularza wprost przewidują taką sytuację.
  Alternatywnie, Pańska siostra może wystąpić jako Pański pełnomocnik i na tej podstawie odebrać korespondencję, albo nawet wnieść za Pana wniosek. Jeśli chciałby Pan szczegółowej pomocy w przygotowaniu dokumentów pod taki scenariusz działania – wówczas proszę o kontakt indywidualny.

  Odpowiedz

  Marek 6 listopada, 2017 o 16:21

  Dzień dobry
  Bardzo dziękuję za informacje, są niezmiernie pomocne.
  Szczęśliwie, siostra i ja, spłaciliśmy swoje kredyty hipoteczne. Pojawiły się dwa problemy:
  1. Siostra ma zabezpieczenie na dwóch księgach wieczystych (mieszkanie + hala garażowa). W zgodzie na wykreślenie hipoteki są oba numery ksiąg. Czy oba numery należy wpisać w rubryce 3 KW-WPIS? Czy muszę rozbić treść żądania na rubryki 7 i 8, czy też wpisać obie księgi w rubryce 7? I wreszcie czy opłata w tym wypadku wynosi 100 czy 200zł?
  2. U mnie sytuacja jest prostsza. Mam hipotekę łączną i kaucyjną na jednej księdze. Czy muszę rozbić treść żądania na rubryki 7 i 8, czy też wpisać obie hipoteki w rubryce 7?
  Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 6 listopada, 2017 o 22:52

  Panie Marku, co do pierwszej kwestii to zwracam uwagę, że formularz nie przewiduje uzupełniania pola nr 3 większą ilością numerów ksiąg niż 1.
  W drugiej sytuacji wystarczy 1 formularz i rzeczywiście właściwe będzie wyrażenie dwóch oddzielnych żądań w osobnych rubrykach.
  Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  EWA 27 listopada, 2017 o 10:46

  Dzień dobry,
  proszę o pomoc. Jeśli zakupiłam dom na licytacji komorniczej, na dniach otrzymam pismo o uprawomocnieniu się przysądzenia i czy odrazu z tym mogę składać wniosek o wykreślenie hipoteki, i wpisanie mnie do kw?
  I jeśli mam 4 hipoteki to koszt wynosi 400zł ? i czy muszę wypisywać dwa wnioski?
  Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 27 listopada, 2017 o 23:54

  Pani Ewo, prawomocne postanowienie o przysądzeniu jest podstawą do wpisu do KW, zasadniczo nic innego nie powinno być potrzebne do załatwienia sprawy.
  Wykreślenie każdej hipoteki kosztuje 100 zł za sztukę.
  Jeśli potrzebuje Pani pomocy polegającej na przygotowaniu wniosku – proszę o kontakt na email lub poprzez stronę Kontakt. Najlepiej, proszę powołać się na ten komentarz i przesłać numer księgi wieczystej.

  Odpowiedz

  Ela 29 listopada, 2017 o 12:13

  Dzień dobry,

  Ile osób tyle przypadków… U mnie sytuacja wygląda następująco – mieszkanie zakupione u dewelopera, księga obciążona hipoteką. Wyodrębnienie lokalu i przeniesienie własności odbyło się sądownie, wobec braku woli wywiązania się z umowy przez dewelopera. Wniosek o wyodrębnienie lokalu i założenie dla niego nowej KW jest już wpisany, jednak dopiero teraz otrzymałam zgodę banku dewelopera na przeniesienie własności bez obciążenia. Czy potrzebny jest do tego osobny wniosek, czy mogę dołączyć to pismo do złożonego już wniosku?

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 30 listopada, 2017 o 20:42

  Pani Elu, najprościej będzie zrobić nowy wniosek,opłatę itd.pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Adam 2 stycznia, 2018 o 20:39

  Szanowny Panie Mecenasie
  Byłbym bardzo wdzięczny, gdyby podał Pan wzór wypełnienia wniosku o ustanowienie hipoteki łącznej dla wierzytelności pieniężnych. Mam sześć różnych wierzytelności wobec dłużnika, który jest właścicielem dwóch nieruchomości. Czy we wniosku w poz. „Wpis prawa, ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością, roszczenia lub hipoteki” należy ująć wszystkie wierzytelności razem odnosząc je każdej księgi wieczystej, jak również czy należy użyć odrębnej, czystej kartki, aby ujawnić treść żądań, wobec tego, że w poz. tej są tylko dwie kolumny oznaczone numerami 7 i 8, czy też należy sporządzić odrębne wnioski.

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 4 stycznia, 2018 o 22:12

  Panie Adamie, trochę za mało wiem o Pana sprawie, by móc realnie pomóc. Ogólnie w sprawach indywidualnych istnieje możliwość skorzystania z mojej pomocy w formie odpłatnej usługi.
  Z samego Pana komentarza, to co mogę na pewno w tym miejscu wyjaśnić, to że kolejnych żądań w KW-WPIS ponad punkt 7 i 8 formularza nie umieszczamy na dodatkowej kartce ale w formularzu KW-ZAD.
  Pozdrawiam i życzę powodzenia.

  Odpowiedz

  sklep elektroniczny 6 stycznia, 2018 o 15:08

  Lubie Twoj tekst!

  Odpowiedz

  Iwona 9 stycznia, 2018 o 21:16

  Bardzo dziękuję, Pana tłumaczenia i pomoc nam zwykły śmiertelnikom jest bardzo potrzebne

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 9 stycznia, 2018 o 21:22

  Pozdrawiam i zapraszam do subskrypcji bloga.

  Odpowiedz

  Lukasz 16 stycznia, 2018 o 13:35

  Witam,

  Czy jeżeli mieszkanie mam we współwłasności z żoną to czy w tym wypadku należy załączyć załącznik KW-WU w celu podania danych żony czy nie jest to konieczne?

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 17 stycznia, 2018 o 22:56

  Panie Łukaszu, jeśli żona nie mieści się Panu w gronie osób przewidzianych w podstawowym formularzu, to należy załączyć wypełniony KW-WU. Pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Beata 16 stycznia, 2018 o 20:35

  Witam
  Proszę o podpowiedź jak wycofać z sądu wniosek o wpis do KW roszczenia z umowy przedwstępnej. Zanim zostanie zrealizowany podpiszę umowę ostateczną sprzedaży i wpis roszczenia stanie się zbędny. Czy wniosek o wycofanie wniosku o wpis roszczenia można złożyć przy podpisywaniu umowy ostatecznej? Jeśli nie, to na jakim druku złożyć wniosek sądu i czy akt notarialny umowy przyrzeczonej ma być załącznikiem? Notariusz prześle go do sądu wraz z wnioskiem o wpis prawa własności na nowego właściciela… Same wnioski….Czy poprzedni właściciel będzie uczestnikiem postępowania (do niego było to roszczenie)?
  Będę wdzięczna za szybką odpowiedź.

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 17 stycznia, 2018 o 22:59

  Pani Beato, formularze nie przewidują takiego żądania. Należy zatem sporządzić zwykłe pismo adresowane na sąd wieczystoksięgowy, w którym jest rozpoznawany wniosek. Takie pismo nie wymaga załączników, wystarczy wyrazić w nim wolę cofnięcia wniosku.
  Jeśli powyższa informacja wymaga w Pani ocenie dalszych wyjaśnień – to proszę o kontakt indywidualny.

  Odpowiedz

  GG 22 stycznia, 2018 o 14:02

  Dzięki, szalenie pomocne, ale faktem jest, że druk jak zawsze „nie-frontem” do obywatela 🙂

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 22 stycznia, 2018 o 22:44

  Dziękuję za komentarz i pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Małgorzata 24 stycznia, 2018 o 15:27

  Dziękuje za czytelny opis wnioskowania 🙂

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 24 stycznia, 2018 o 22:13

  Nie ma za co. Zapraszam do subskrypcji i śledzenia bloga.

  Odpowiedz

  KASIA 26 stycznia, 2018 o 10:39

  Dziękuję za pomoc. Wszystko czytelnie, genialnie.pozdrawiam:)

  Odpowiedz

  Agata 27 stycznia, 2018 o 20:07

  Mam problem z wypełnieniem KW-WPIS. Wykreślenie hipoteki kaucyjnej ustanowionej na rzecz miasta st. Warszawy.
  Z UM dostałam zezwolenie na wykreślenie hipoteki, notarialne poświadczenie podpisów dwóch osób podpisanych na zezwoleniu oraz poświadczoną kopię pełnomocnictwa, na której wymienione są te dwie osoby.
  Kogo wpisuję na stronie 3-ciej wniosku jako uczestników postępowania ? Urząd Miasta Warszawy czy dane tych dwóch osób z pełnomocnictwa?
  Jeżeli Urząd Miasta to podaję tylko regon? A adres do doręczeń Urzędu Miasta czy Urzędu dzielnicy?
  Jeżeli dane dwóch osób podpisanych na zezwoleniu to brakuje mi informacji ( np. drugie imię, imię matki, ojca).
  Będę wdzięczna za pomoc.

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 28 stycznia, 2018 o 21:49

  Pani Agato, uczestnikiem postępowania jest wierzyciel hipoteczny – z treści pisma, które Pani ma powinno wynikać czy kto nim jest. Nie znam treści tego pisma, ale na pewno nie są to pełnomocnicy – osoby upoważnione do podpisania dokumentu w imieniu Miasta. Nie jest to też Urząd, natomiast zdolność do bycia uczestnikiem ma Miasto Stołeczne Warszawa, którego adresem do doręczeń jest adres właściwego w sprawie Urzędu. Miasto Warszawa rzeczywiście – z punktu widzenia wymagań formularza – posiada tylko numer regon.
  Mam nadzieję, że teraz już się Pani uda:)

  Odpowiedz

  MICHAŁ 1 lutego, 2018 o 03:07

  WITAM. MAM PYTANIE.

  UZUPEŁNIAM KW-WU JA I ŻONA JESTEŚMY WNIOSKUJĄCYMI A INNE MAŁŻEŃSTWO JEST UCZESTNIKAMI POSTĘPOWANIA.

  SA 3 RUBRYKI JA ŻONA I PAN Z MAŁŻEŃSTWA
  PANI Z MAŁŻEŃSTWA ——-> KW-WU

  I TERAZ PYTANIE
  W KW-WU WPISUJE PANIĄ JAKO BRAKUJĄCEGO UCZESTNIKA POSTĘPOWANIA

  A KTO PODPISUJE KW-WU?
  JA CZY MOJA ŻONA?
  KW-WPIS PODPISAŁA ŻONA

  ?????????????????????????????????????????

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 1 lutego, 2018 o 22:59

  Panie Michale – wnioskodawca jest tylko jeden, ten sam w głównym wniosku (KW-WPIS) jak i jego załącznikach. Wszystkie powinna podpisać Pańska żona. Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Izabela 6 lutego, 2018 o 18:06

  Dzień dobry,
  bardzo dziękuję za przydatne informacje, które znalazłam na Pańskim blogu.
  Mam jednak szczegółowe pytanie. Jaką nazwę wierzyciela mam wpisać we wniosku o wykreślenie hipoteki.
  W momencie zakupu mieszkania i zakładania hipoteki nazwa wierzyciela to Wojskowa Agencja Mieszkaniowa. Obecnie nazwa została zmieniona na Agencję Mienia Wojskowego- informacja o tej zmianie jest wpisana na zaświadczeniu o spłacie i zgodzie na wykreślenie z hipoteki (poświadczone notarialnie). Zmienił się też numer regon tej firmy. Czy wszystko jedno, jaką nazwę wpiszę do wniosku?

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 6 lutego, 2018 o 20:32

  Pani Izabelo, nazwa i dane wierzyciela powinny być aktualne. Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Izabela 7 lutego, 2018 o 16:53

  Dziękuję za szybką i pomocną odpowiedź. Pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Robert Pełka 19 lutego, 2018 o 09:37

  Dziękuję za użyteczne informacje. Chciałem się zapytać, czy jeżeli mieszkanie obciążone hipoteką jest własnością dwóch osób, to czy obie osoby powinny być wymienione we wniosku o wykreślenie hipoteki jako wnioskodawcy, czy też wystarczy jedna osoba? Będę wdzięczny za odpowiedź w chwili dla Pana dogodnej.

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 20 lutego, 2018 o 23:30

  Panie Robercie: jeden ze współwłaścicieli powinien mieć status wnioskodawcy, a drugi uczestnika.
  Pozdrawiam serdecznie.

  Odpowiedz

  Robert Pełka 26 lutego, 2018 o 09:34

  Bardzo dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam serdecznie.

  Odpowiedz

  Fera 20 lutego, 2018 o 18:04

  Witam
  Dziękuję za rzeczowy poradnik – przydatny bardzo 🙂
  Jakoś przez 7 lat umknęło mi wykreślenie z hipoteki wierzyciela poprzedniego właściciela mieszkania – był/jest to Fortis Bank S.A. Obecnie ten bank został przejęty przez BGŻ BNP Paribas S.A. Zgłosiłam się już tam po zgodę na zdjęcie hipoteki jednak czy w formularzu w opisie żądania mam wpisać, że hipoteka była ustanowiona na rzecz Fortis Bank S.A czy dodać (obecnie BGŻ BNP Paribas S.A.)? Co do danych wierzyciela to pewnie podaję już dane BGŻ BNP Paribas S.A.?

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 20 lutego, 2018 o 23:32

  Ja bym ten dopisek w nawiasie dodał.
  Należy też udokumentować „ciągłość bytu” po stronie wierzyciela hipotecznego. Nie znam tej konkretnej sytuacji, ale zwykle wystarczy odpis KRS obecnego wierzyciela.
  Powodzenia.

  Odpowiedz

  Joanna 21 lutego, 2018 o 19:52

  Dziękuję bardzo, za pomocny artykuł. Bardzo czytelnie i przejrzyście napisany. Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Joanna 24 lutego, 2018 o 14:15

  Witam serdecznie i dziękuję za pomocne informacje.
  Otrzymałam dwie działki od rodziców, która zostały wydzielone z ich działki obciążonej dwiema hipotekami umownymi zwykłymi. Działki mają odrębne kw. Chcę wykreślić hipoteki (dług spłacony). Jak rozumiem z wcześniejszych wpisów składam jeden wniosek, w którym są łącznie cztery żądania (wykreślenie dwóch hipotek z dwóch nieruchomości) i płacę łącznie 2 x 200 zł.
  Pytanie, czy jako uczestników powinnam wskazać też rodziców, skoro ich nieruchomości też dotyczy hipoteka.

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 7 marca, 2018 o 00:45

  Skoro ta sama hipoteka jest również na ich nieruchomości, to oni również są uczestnikami postępowania – ich sytuacji prawnej dotyczy postępowanie.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Paulina 5 marca, 2018 o 00:01

  Panie Mecenasie, dziękuję za pomocny wzór formularza! Mało słów i dużo treści (a nie na odwrót, jak to bywa w tego typu publikacjach) 🙂 Mam krótkie pytanie – czy, jesli na zaświadczeniu z banku zezwalającym na wykreślenie hipoteki podpisany jest pełnomocnik, to do formularza KW-WPIS muszę dołączyć KW-PP z danymi tego pełnomocnika bankowego?
  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 7 marca, 2018 o 00:48

  Nie. Formularz PP dotyczy pełnomocnika w postępowaniu, a nie pełnomocnika do sporządzenia zgody na wykreślenie hipoteki.
  Pełnomocnictwo w tym wypadku to jeden z załączników do formularza wpisywany na 4 stronie.
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Paulina 7 marca, 2018 o 09:24

  Dziękuję za informację!

  Odpowiedz

  Jacek 9 marca, 2018 o 18:59

  Dzień dobry,
  Świetny blog, dawno nie czytałem nic z tak dobrym przekazem 🙂

  mam male zapytanie odnośnie wykreśleń z KW
  mam trzy pozycje w III rozdziale (renta z recesu, ograniczona służebność osobista na rzecz firmy heinrich westphal oraz wszczęto egzekucję z niniejszej nieruchomości) Wszystko czasy przedwojenne
  oraz jedna pozycje w rozdziale IV (hipoteka przymusowa zwykła 0,01 zl) także przedwojenna
  wysłałem wniosek do BGK o usuniecie wpisów z III i IV rozdziału, otrzymałem pismo, zapłaciłem pieniądze i otrzymałem oświadczenie o rozliczeniu, wykreśleniu wpisu odnośnie renty z recesji wraz z wpisami wszystkimi dodatkowymi do niej odnoszących się i teraz pytanie moje brzmi czy z takim wnioskiem który pan tutaj idealnie wytłumaczył jak się wypisuje i oświadczeniem z BGK wyczyszczę przedwojenne wpisy? Czy tylko tą rente i co wtedy z IV rozdziałem?

  Nigdzie nie mogę znaleźć informacji odnośnie tak dawnych czasów. 🙁

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 13 marca, 2018 o 09:49

  Dzień dobry Panie Jacku,
  wygląda na to, że jest Pan na właściwej „ścieżce”, natomiast nie jestem w stanie prognozować rozstrzygnięcia sądu bez znajomości bezpośrednio treści wpisów w księdze i treści oświadczenia BGK. Wydaje się, że wpis na rzecz Heinrich Westphal, wpis egzekucyjny prawdopodobnie zostaną.
  Jeśli jest Pan zainteresowany indywidualną pomocą, to proszę o kontakt poza forum przy wpisie.

  Odpowiedz

  Jacek 23 kwietnia, 2018 o 17:32

  1 pozycja usunięta w III dziale
  ale niestety hipoteka ma wzmianke:
  DZ. KW. / PO1P / 11025 / 18 / 1
  1 B. Opis wzmianki WYKREŚLENIE HIPOTEKI
  2. Chwila zamieszczenia 2018-03-16-10.10.02.016323
  3. Chwila wykreślenia 2018-04-23-12.31.44.414239
  4. Omówienie wykreślenia wzmianki WYKREŚLONO Z POWODU ANULOWANIA PRZEDMIOTU ŻĄDANIA
  co to oznacza?

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 4 maja, 2018 o 17:10

  Trudno mi się do tego ustosunkować bez znajomości akt księgi. Sytuacja jest z pewnością nietypowa. Czy próbował Pan rozmowy z pracownikami Wydziału Ksiąg Wieczystych?

  Odpowiedz

  Klaudia 19 marca, 2018 o 20:47

  Bardzo pomocny wpis😊 Chcialabym jeszcze zapytac, czy jest jakis okreslony limit czasowy w ktorym sąd poinformuje mnie o wykresleniu? W moim przypadku to hipoteka umowna kaucyjna ustanowiona na rzecz gminy. I czy jezeli ewentualnie popelnie jakis błąd we wniosku/cos pomine to czy sąd sie ze mna skontaktuje? Pozdrawiam i dziekuje z gory za odpowiedz

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 19 marca, 2018 o 22:08

  Pani Klaudio, sąd na pewno Pani odpowie, bez względu na to, czy sprawa będzie załatwiona po Pani myśli czy nie.
  Natomiast czas procedowania zależy od stopnia obciążenia wydziału ksiąg wieczystych – zazwyczaj otrzyma Pani korespondencję po nie więcej niż kilku tygodniach, choć zdarza się, że trzeba czekać nawet kilka (…6) miesięcy.
  Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Klaudia 27 marca, 2018 o 16:55

  Dziękuję bardzo. Podczas wypełniania wniosku nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie: w Pana wniosku uczestnikiem postępowania jest bank. W moim przypadku jest to Gmina Miasta Kraków. Pytanie brzmi: czyje dane tam wpisać? Gminy Miasta Krakowa? Czy może Urzędu Miasta, gdyż to od niego otrzymałam zgodę na wykreślenie hipoteki?

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 27 marca, 2018 o 23:34

  Pani Klaudio, to kwestia trochę taka akademicka, nie wchodząc zatem w szczegóły: uczestnikiem postępowania jest „Gmina Miasta Kraków”, a jej adres (siedziba) to adres urzędu miasta. Gmina nie ma numeru KRS, ale na stronie internetowej powinna Pani znaleźć REGON.
  Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Klaudia 29 marca, 2018 o 16:27

  Bardzo dziękuję!

  Agnieszka 3 kwietnia, 2018 o 13:25

  Witam, wolę rozwiać wątpliwości – chodzi o wykreslenie hipoteki po zakupie nieruchomości i spłacie kredytu – czy jeśli współpwłaścicieli jest więcej – dwa małżeństwa i jeszcze jedna osoba, to czy powinnam wpisać jednego wnioskodawcę (np. mnie) a pozostałych współwłaścicieli jako uczestników postepowania? Czy uczestnikiem postępowania powinien być również dotychczasowy właściciel nieruchomości oraz bank, na którego rzecz była założona hipoteka?

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 4 kwietnia, 2018 o 13:26

  Pani Klaudio,zakładam ze wpis nowych właścicieli już nastąpił.w takiej sytuacji,jesli Pani będzie wnioskodawcą,pozostali aktualni współwłaściciele i bank powinni być uczestnikami.pozdrawiam!

  Odpowiedz

  barbara 8 kwietnia, 2018 o 12:15

  witam, jak długo należy czekać od złożenia wniosku na ostateczne zakończenie całej procedury? czy mogę wtedy od razu sprzedać swoją nieruchomość?

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 10 kwietnia, 2018 o 00:23

  Ostatnio potwierdzałem w Sądzie w Bydgoszczy, iż „kolejka” na rozpoznanie wniosków wynosi aktualnie 4 miesiące. Trudno mi powiedzieć jak jest w innych sądach, ale zwykle czas procedowania wynosi około 2-3 miesiące, a nie powinien przekrać pół roku.
  Z punktu widzenia rynku nieruchomości, po wykreśleniu hipoteki nieruchomość powinna nadawać się do sprzedaży.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Agnieszka 11 kwietnia, 2018 o 15:53

  Osoba wskazana w księdze wieczystej zmarła. Po jej odejściu okazało się, że dziale IV kw jest hipoteka – właściciel przeoczył o wniesienie o jej wypis. List mazalny został uzyskany. Czy ja jako córka zmarłego, która jeszcze nie przyjęła spadku, mogę przed wizytą u notariusza wnieść o wypis hipoteki, czy mogę to zrobić dopiero po potwierdzeniu nabycia spadku?

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 18 kwietnia, 2018 o 23:36

  Moim zdaniem powinna mieć Pani udokumentowany interes prawny – tzn. dokument potwierdzający status spadkobiercy.
  Tzw. kognicja – czyli zakres badania i orzekania sądu wieczystoksięgowego są bardzo wąskie i w praktyce nie ma co liczyć na uznanie Pani roli w sprawie bez stosownych dokumentów.
  Jeśli szuka Pani pomocy w sprawie udokumentowania spadkobrania w tej sprawie – zapraszam do zakładki kontakt.

  Odpowiedz

  Aleksander 9 maja, 2018 o 18:59

  wpis bardzo pomocny, dziękuję

  Odpowiedz

  Ewelina 14 maja, 2018 o 15:01

  Wielkie dzięki za fajny, przejrzysty test. Pozdrawiam serdecznie!!!

  Odpowiedz

  Krzysztof 8 czerwca, 2018 o 15:59

  Panie Wojciechu chciałem zapytać co trzeba zrobić w przypadku złożenia wniosku o wykreślenie hipoteki, w którym wskazano zły numer kodu pocztowego (85 zamiast 86) przypisanego do danych wnioskodawcy (de facto jest to kod pocztowy przedmiotowej nieruchomości). wszystkie pozostałe dane (nr księgi wieczystej, ulica, miejscowość itp) są poprawne.

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 15 czerwca, 2018 o 22:30

  Panie Krzysztofie, przy tak drobnej pomyłce to próbowałbym ograniczyć się do telefonu do wydziału ksiąg wieczystych albo najprostszego jednozdaniowego pisma wyjaśniającego pomyłkę.

  Odpowiedz

  Justyna 17 lipca, 2018 o 20:18

  Witam,

  czy po złożeniu wniosku o wykreślenie wpisu w hipotece można od razu złożyć wniosek o kolejny wpis na tę samą hipotekę ? Czy wymaga to jakiegoś czasu ? Z góry dziękuję za informację.

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 18 lipca, 2018 o 21:43

  Dzień dobry, nie – nie trzeba czekać. Sąd rozpoznaje wnioski zgodnie z kolejnością wpływu. Z tego powodu, Wydział Ksiąg Wieczystych odnotowuje wpływ … co do minuty.

  Odpowiedz

  Ewelina 3 sierpnia, 2018 o 09:42

  Dzień dobry,
  Czy w przypadku gdy w księdze wieczystej na jeden lokal są hipoteki wpisane (kaucyjna, zwykła, gminna) można złożyć wniosek o wykreślenie na jednym wniosku, ale opłata będzie pobrana jako za 3?
  Dziękuję

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 6 sierpnia, 2018 o 22:50

  Pani Ewelino, jeśli ma Pani komplet zgód na wykreślenie hipotek, to może to Pani zrobić jednym wnioskiem, przy czym oprócz KW-WPIS będzie Pani jeszcze musiała posłużyć się formularzem KW-ZAD, bo 3 żądania nie zmieszczą się w KW-WPIS.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Ludmiła 7 sierpnia, 2018 o 15:44

  Bardzo dziękuję za przejrzyste instrukcje na temat wypełniania wniosku o wykreślenie hipoteki!

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 9 sierpnia, 2018 o 23:08

  Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Agnieszka 9 września, 2018 o 19:06

  Witam, czy jesli mam potwierdzenie z banku o splacie i zgode na wykreslenie z hipoteki z roku 2016, to moge dopiero teraz zlozyc wniosek do sadu?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 13 września, 2018 o 23:05

  Panie Agnieszko – to, że zgoda banku trochę „przeleżała” nie jest żadnym problemem w pozytywnym załatwieniu sprawy w sądzie. Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Rafał 14 września, 2018 o 21:46

  Dzień dobry. Chcę wykreślić roszczenie banku o ustanowienie hipoteki z 4 ksiąg wieczystych (kredyt spłacony przed terminem ustanowienia hipoteki). Roszczenie było wpisywane do jednej księgi całego osiedla ale potem były podziały działek, potem wyodrębnianie lokali i w sumie roszczenie jest w 4 księgach współzależnych.
  Pytanie 1: Czy mogę to wykreślić składając jeden wniosek, czy też muszę złożyć 4 wnioski, po jednym do każdej księgi?
  Pytanie 2: Jaki będzie koszt, tj. czy muszę się liczyć z kosztem 4 x 100zł?
  Będę wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 18 września, 2018 o 09:05

  Panie Rafale,dziekuje za komentarz,proszę o kontakt indywidualny I przesłanie numerów ksiąg.

  Odpowiedz

  Michal 21 października, 2018 o 14:15

  Panie Wojciechu,
  Orientuje się pan ile czasu trwa obecnie wpisanie i wypisanie hipoteki z KW?
  Zakupiliśmy mieszkanie i wnieśliśmy o wpis hipoteki mBanku 27lipca, a 14 sierpnia złożyliśmy wniosek o wypisanie hipoteki DnB Nord która została spłacona przez bank. Minęły już 2 miesiące a dane wpisy nie zostały dokonane.
  Czy jest jakaś możliwość na przyspieszenie tych czynności?
  Potrzebujemy wpisu do ksiąg aby zlikwidować książeczkę mieszkaniowa, wiec zależy nam na czasie.
  Z góry dziękuje za komentarz.
  Pozdrawiam,
  Michal

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 21 października, 2018 o 22:56

  Panie Michale, zwykle jest to nie więcej niż 2-3 miesiące, ale pół roku nie jest też niczym dziwnym.
  Można oczywiście próbować grzecznościowego „monitu” w sekretariacie wydziału, ale trudno mi oceniać skuteczność tego typu działań.

  Powodzenia.

  Odpowiedz

  Michal 22 października, 2018 o 08:21

  Dziekuje

  Odpowiedz

  Joanna 6 marca, 2019 o 22:22

  Panie Michale, co ma wpisać na str 2 wniosku poz. 7? w dokumentach z banku na pozwolenie wykreślenia z hipoteki mam wpisane tak: „w księdze wieczystej………..wpisana jest: hipoteka umowna zwykła w kwocie……hipoteka umowna kaucyjna do kwoty……….”
  w związku z tym mam wpisać tylko jedna hipotekę (którą?) w pozycji 7 czy też jedna w pozycji 7 a druga w pozycji 8?

  Pozdrawiam
  Joanna

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 14 marca, 2019 o 23:52

  Tak są to dwie hipoteki i trzeba wypełnić po jednej rubryce na każdą z nich.
  Poza tym, jestem Wojciech 😉

  Odpowiedz

  Halina Pietrzak 3 kwietnia, 2019 o 21:44

  Szanowny Panie,
  w odpowiedzi na złożony przeze mnie wniosek o wykreślenie hipoteki, otrzymałam postanowienie sądu z informacją że wniosek nie zasługuje na uwzględnienie z powodu że nie jestem już właścicielem nieruchomości i nie mogę się skutecznie domagać wykreślenia hipoteki.
  Obciążone hipoteką mieszkanie sprzedałam synowi i został on ujawniony w księdze wieczystej jako właściciel. Kredyt został spłacony z uzyskanych ze sprzedaży pieniędzy i po uzyskaniu zgody banku na rzecz którego została ustanowiona hipoteka złożyłam wniosek o wykreślenie hipoteki. Wniosek składałam osobiście i pracownica sądu sprawdziła jego zawartość i niczego nie kwestionowała, uiściłam wpis 200 zł
  Wygląda na to, że to syn powinien złozyć taki wniosek, ale przecież to nie on był dłuznikiem hipotecznym i nie wiem czy bank wydałby mu stosowne dokumenty do wykreślenia. Proszę o informację jak wybrnąć z tego kuriozum? Czy zaskarżyć postanowienie, jeśli tak to jakimi argumentami się posłużyć? Czy może przesłać sądowi pełnomocnictwo udzielone mi do reprezentowania podpisane przez syna ? Czy sąd w tej sytuacji powinien mi zwrócić dokumenty bankowe zezwalające na wpis? Byłabym wdzięczna za pomoc w tej sprawie. Z góry dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 4 kwietnia, 2019 o 23:55

  Pani Halino, pomoc w sprawach indywidualnych, szczególnie w toku postępowania i przy biegnącym terminie na środki zaskarżenia nie jest udzielana na forum.
  Jeśli jest Pani zainteresowana indywidualną poradą, proszę o kontakt np. przez email i przesłanie treści kłopotliwego dla Pani postanowienia wraz z informacją o dacie jego doręczenia.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Alicja 29 kwietnia, 2019 o 17:12

  Witam , zmieniałam ostatnio wpis w dziale II księgi wieczystej i w jednej z nich we w zmiance
  jest napisane 'wykreślonoo z powodu anulowania przedmiotu żądania’ co to oznacza? Z góry Dziękuję za informację

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 9 maja, 2019 o 22:30

  Pani Alicjo, bez znajomości nr księgi wieczystej trudno mi się w jakiś sensowy sposób odnieść do Pani wątpliwości. Proszę o kontakt indywidualny jeśli jest Pani zainteresowana poradą.

  Odpowiedz

  Arkady 31 maja, 2019 o 12:08

  Witam panie Wojciechu,
  Bardzo ułatwił mi apn sprawe wypełnienia tego formularza.
  Mam jednak pare pytań.
  Jeśli hipoteka była na rzecz miasta Poznań (w sumie to 3: umwonej zwykłej, i dwóch umwonych kaucyjnych), to czy musze wypełnić 3 wnioski, czy wszystko może zostać zrobione na jednym?
  Druga sprawa to jakie dane wpisać do uczestnika Postępowania? Miasto Poznań?

  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 27 czerwca, 2019 o 22:12

  Panie Arkady, dziękuję za komentarz.
  Żeby zmieścić taką ilość żądań, potrzebuje Pan 1,5 formularza (na 1 zmieszczą się dwa żądania – proszę uważnie przyjrzeć się drugiej stronie KW-WPIS, np. na moim wzorze).
  Poprawnym oznaczeniem strony postępowania będzie „Miasto Poznań”, a adres, to oczywiście adres Urzędu.
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Sława 18 października, 2019 o 14:15

  Tak się bałam a tu taka niespodzianka, natrafiłam na Pana bloga i wszystko stało się proste, taki „gotowiec” bo z Bydgoszczu, (tylko kwota-już teraz niestety 200zł.).
  Dziękuję.
  Pozdrawiam.
  Sława

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 18 października, 2019 o 20:57

  Cieszę się, że mogłem pomóc. Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Marta 28 stycznia, 2020 o 15:40

  Panie Mecenasie, pochylam się właśnie nad drukiem KW-WPIS, chcąc wnioskować o wykreślenie hipoteki umownej łącznej z dwóch ksiąg wieczystych: jedna dotyczy mieszkania, druga miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym. Czy w związku z tym w polu nr 3 mam wpisać tylko nr kw mieszkania, a w rubryce nr 7 w treści żądania prosić o wykreslenie z księgi mieszkania hipoteki umownej łącznej , a w rybryce nr 8.wykreślenie hipoteki z kw garażu? Czy opłata sądowa wyniesie 200zł?
  I ostatnie pytanie czy sąd bedzie wymagał pełnomocnictw do oświadczenia z banku zezwalającego na wykreślenie hipoteki?
  Z góry dziękuję za pomoc.

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 3 lutego, 2020 o 22:00

  Pani Marto, na prawie wszystkie zadane pytania jest ta sama odpowiedź: tak.
  Opłata w tym wypadku powinna wynosić 100 zł.
  Proszę mieć na uwadze, że pełnomocnictwa powinny być oryginalne lub poświadczone przez notariusza. 
  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Jarosław 14 października, 2021 o 12:18

  Panie Mecenasie, czy opłata nie powinna wynosić w tym przypadku 100,00 zł w związku z tym przepisem
  „Od wniosku o wpis hipoteki łącznej lub służebności pobiera się jedną opłatę stałą, choćby wniosek ten obejmował więcej niż jedną księgę wieczystą.”

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 19 października, 2021 o 20:45

  SŁusznie, już poprawiłem.

  Odpowiedz

  Maciej 20 lutego, 2020 o 21:44

  Dzień dobry,
  Bardzo dziekuję za udostepnienie bardzo pomocnego i wypełnionego wzoru dokumentu.

  Odpowiedz

  Adrian 29 maja, 2020 o 20:31

  Witam ! Ile kosztuje wypis hipoteki z ksiag , kredyt działki splacony przed czasem. Jak wypelnic kw?

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 2 czerwca, 2020 o 23:16

  Panie Adrianie, jeśli treść wpisu i wzoru nie są dla Pana wystarczające, zapraszam do indywidualnej obsługi w sprawie.

  Odpowiedz

  Czeslawa 1 czerwca, 2020 o 20:14

  Dziękuję..prosty i zrozumiały przekaz.. bardzo pomocny

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 2 czerwca, 2020 o 23:10

  Również dziękuję i pozdrawiam

  Odpowiedz

  Jadwiga 9 czerwca, 2020 o 10:45

  dzień dobry . właśnie staram się wnioskować o wykreślenie z hipoteki po spłacie kredytu i mam w sumie dwa pytania : 1/ czy w przypadku wnioskowania o wykreślenie z hipoteki umownej zwykłej i kaucyjnej należy uiścić opłatę 2x100zł?
  2/ jeżeli jesteśmy z mężem współwłaścicielami ale wnioskuję ja o zmiany w księdze czy mam umieszczać męża jako wnioskodawca czy uczestnik?

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 15 czerwca, 2020 o 22:58

  Dzień dobry,

  w przypadków dwóch osobnych wpisów, trzeba uiścić od ich wykreślenia 2 opłaty. Męża proszę ująć jako uczestnika postępowania.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Adrian 21 lipca, 2020 o 22:47

  Witam
  To jak jest w końcu z wnioskiem o wykreślenie hipoteki łącznej w księgach prowadzonych przez różne sądy (w innych miejscowościach)? Wniosek do jednego sądu z rozwinięciem żądania np. w rubryce 8 wskazując księgę i właściwy sąd? Czy przy takim rozwiązaniu Sąd do którego złożony został wniosek prześle takie żądanie do drugiego sądu?

  Wskazał Pan, że za wykreślenie hipoteki łącznej opłata wynosi 200 zł. Czy w tym przypadku nie ma również zastosowania art 46 gdzie o wykreślenie pobiera się połowę opłaty?

  Czy nie jest jednak tak, że o wykreślenie hipoteki gdzie właścicielami nieruchomości jest kilka osób pod wnioskiem muszą podpisać się wszyscy współwłaściciele jako wnioskodawcy. nie są oni uczestnikami tylko wnioskodawcami. Może inaczej jest przy współwłasności łącznej np. małżonkowie a inaczej przy współwłasności ułamkowej

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 30 lipca, 2020 o 21:54

  Panie Adrianie,

  opisany przez Pana model przygotowanie wniosku w pierwszym akapicie jest poprawny.
  Art. 46 stosuje się również w tym wypadku – opłata 200 zł dotyczyła hipoteki łącznej obciążającej 2 nieruchomości.
  W postępowaniu nieprocesowym (do tej grupy postępowań zalicza się czynności wieczystoksięgowe), zawsze dla wszczęcia postępowania wystarczy podpis tylko jednego z uczestników (wnioskodawcy). Pozostali uczestnicy nie muszą mieć statusu wnioskodawcy.
  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Piotr 12 sierpnia, 2020 o 08:59

  Dzień dobry czy wniosek o wykreślenie można wypełnić online lub pocztą ?

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 12 sierpnia, 2020 o 22:21

  Panie Piotrze, jak najbardziej można Pocztą Polską.

  Odpowiedz

  Ela 21 sierpnia, 2020 o 09:16

  Panie Mecenasie, składam wniosek o wykreślenie hipoteki, Obecnie z mężem posiadamy inny adres zameldowania. Czy w związku z tym, we wniosku KW-WPIS, w danych wnioskodawcy/uczestnika postępowania należy posługiwać się poprzednim adresem (taki jest wpisany w księdze wieczystej), czy można wpisać nowy adres?
  Dziękuję i pozdrawiam

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 24 sierpnia, 2020 o 22:43

  Pani Elu,

  proszę używać adresu, pod którym ma Pani normalną możliwość odbierania korespondencji dostarczanej przez Pocztę Polską. Adres zameldowania nie ma tu znaczenia.
  Pozdrawiam
  W.

  Odpowiedz

  Paweł 12 listopada, 2020 o 22:33

  Witam Panie Mecenasie,
  Kupiłem mieszkanie oraz udział w odrębnej nieruchomości (garaż). Przygotowuję wniosek kw-wpis. Czy przedmiotem żądania winien być wpis hipoteki łącznej na mieszkaniu i udziale w garażu , a więc czy wniosek (1 strona pkt. 3) powinien wskazywać także numer księgi wieczystej tego garażu, w którym kupiłem udział? Czy tylko w treści żądania?
  Dziękuję i pozdrawiam

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 13 listopada, 2020 o 07:26

  Dzień dobry. Wystarczy w polu żądania. Pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Jolanta 3 czerwca, 2021 o 11:53

  Dzień dobry,
  jako małżeństwo mieliśmy kredyt hipoteczny, który został spłacony ale nie był wykreślony z KW.
  W chwili obecnej jesteśmy po rozwodzie, a ja zmieniłam nazwisko. Wniosek , który złożyłam w sądzie rejonowym został odrzucony gdyż nie mamy uregulowanych zapisow w innych działach księgi wieczystej.
  Poradzono udać sie do prawnika albo czekać na zakończenie sprawy majątkowej.
  Proszę ustosunkować się i od czego mam zacząć.

  Jolanta

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 4 czerwca, 2021 o 09:33

  Pani Jolanto,
  dziękuję za komentarz.
  Abym mógł się rzeczowo odnieść do Pani konkretnej sytuacji, proszę o przesłanie na email (a więc poza forum, które każdy widzi) – numeru księgi wieczystej oraz zdjęcia lub skanu postanowienia sądu, które Pani otrzymała.
  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Marta 11 lutego, 2022 o 15:24

  Dzień dobry. Dziękuję za interesujący artykuł. Mam jeszcze drobne pytanie uściślające. Wylicytowaliśmy z mężem na licytacji komorniczej działkę budowlaną i otrzymaliśmy postanowienie o przysądzeniu własności. Czy w części II wniosku o wpis do KW powinniśmy równocześnie wnieść o zmianę właścicieli nieruchomości oraz o wykreślenie hipotek? Czy każdą z tych hipotek należy wyszczególnić? Jest ich 5. Czy opłata będzie naliczana od każdej czynności, tzn. 200 zł za zamianę właścicieli + 100 zł za każdą wykreślaną hipotekę (razem 700 zł)? Z góry serdecznie dziękuję za wyjaśnienie. Pozdrawiam serdecznie.

  Odpowiedz

  Wojciech Sowiński 12 lutego, 2022 o 21:13

  Dzień dobry,
  gratuluję sukcesu na licytacji.
  Każda z rubryk formularza powinna odpowiadać jednemu żądaniu – w Państwa przypadku tych żądań (i opłat) będzie aż 6 (1 opłata za wpis własności, 5 opłat za wykreślenie hipotek).
  Aby zmieścić się z żądaniami, musicie Państwo użyć jeszcze dodatkowego formularza KW-ZAD, który będzie załącznikiem do głównego wniosku.
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Sowiński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

  Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Sowiński z siedzibą w Bydgoszczy.

  Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem wsowinski@gmail.com.

  Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: