Zajrzałeś do księgi wieczystej, a tam, na samiutkim końcu uśmiechnęła się od Ciebie od ucha do ucha wspomniana przeze mnie jakiś czasu temu żona szewca z Drzycimia 🙂 W dodatku z wpisu w dziale IV księgi, ewidentnie wynika, że chciałaby od Ciebie – właściciela nieruchomości – kilka tysięcy złotych.
Nie masz pojęcia o co chodzi z tym wpisem, nigdy nie korzystałeś z usług szewca w Drzycimiu, a już tym bardziej nie miałeś nic wspólnego z jego żoną. Dodatkowo, tą Damę, jak można wnioskować z daty wpisu, można było w tamtych stronach spotkać około 1920 r.
Przedawnienie?
Słyszałeś pewnie o przedawnieniu? Nietrudno znaleźć na ten temat informacje w internecie, polecam choćby bloga mec. Rafała Rojka przedawnione.pl
W tym konkretnym wypadku, nie jest to jednak właściwy kierunek. Wierzytelności hipoteczne, nawet jeśli się przedawnią, to nadal mogą być skutecznie dochodzone z obciążonej nieruchomości.
Swoją drogą, to pamiętaj o tym, jeśli jesteś wierzycielem hipotecznym, tj. działasz po szczęśliwej stronie hipoteki.
Jak zatem pozbyć się z księgi tej upartej, pewnie stupięćdziesięcioletniej żony szewca?
Inaczej mówiąc:
Czy wykreślisz hipotekę, o której nic nie wiesz?
Żeby wyjść z tego klinczu, trzeba bardziej szczegółowo przyjrzeć się nieszczęsnej żonie szewca, tj. wierzycielowi hipotecznemu.
Wierzyciel hipoteczny, z którym, w tym wypadku z natury rzeczy, nie masz żadnego kontaktu, bo:
- nie wiesz gdzie możesz go spotkać
- nie wiesz czy i w jakim banku ma konto
- nie wiesz na jaki adres do niego korespondować
- nie wiesz czy żyje i jakich pozostawił spadkobierców
- w ogóle nie masz pojęcie kim był lub jest i szczerze mówiąc nie masz szczególnej ochoty się dowiadywać
to nikt inny, jak tzw. wierzyciel dopuszczający się zwłoki.
Do Sądu po list mazalny?
W takiej sytuacji, możesz domagać się od Sądu zgody na złożenie ciążącego Ci zobowiązania do tzw. depozytu sądowego. Oznacza to, że kwotę długu, po dopełnieniu formalności związanych z (raczej teoretycznym) zapewnieniem wierzycielowi lub jego spadkobiercom udziału w postępowaniu, będziesz mógł skutecznie wpłacić na rachunek Sądu.
Wierzyciel – o ile się w tym celu zgłosi – będzie mógł należną mu kwotę odebrać z depozytu. Niemniej, to już nie Twój problem.
Potwierdzenie wpłaty należności wraz z postanowieniem Sądu o wyrażeniu zgody na wpłatę należności hipotecznej do depozytu razem stają się upragnionym przez Ciebie kwitem mazalnym.
Pozostaje Ci tylko wypełnić właściwy formularz KW-WPIS, np. zgodnie z opracowanym przeze mnie wzorem i odtąd możesz się cieszyć własnością nieruchomości wolną od obciążeń .
Żegnaj żono szewca!
{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Czy do wykreślenia hipoteki, która została ustanowiona wadliwie tj. bez zgody właściciela nieruchomości, wystarczy wniosek i co do niego załączyć?
Chodzi o sytuację, gdy Bank C wpisał się na hipotekę, wykreślając Bank B. W wyniku skargi na wpis referendarza Bank C zaraz wyleci z hipoteki, a wróci Bank B. Jednak lektura postanowienie sądu ws. skargi i treści akt KW, wskazuje iż hipoteka Banku B także była ustanowiona nieprawidłowo. Czy dobrze umotywowany wniosek może sprawić, że wykreślona zostanie hipoteka Banku B? Jednocześnie nie zostanie przywrócona hipoteka dla nieistniejącego już Banku A (wykreślony z KRS), który scedował ją na Bank B?
Oczekując na odpowiedź, gratuluję bardzo praktycznego bloga 🙂
Panie Marku,dziekuje za miłe słowa,ale obawiam się, że opisany przez Pana problem wykracza poza Formułę komentarzy pod wpisem.jesli jest Pan zainteresowany pomocą indywidualna,proszę o przesłanie szczegółowych informacji na mój e-mail.
Zachęcam tez do zapoznania się z tym wpisem.
Witam, mam bardzo dziwny wpis w księdze wieczystej (dawnej księdze niemieckiej)
Ciężar i ograniczenia własności
1. Siedemnaście srebrnych groszy w gotówce płacone do św. Michała każdego roku posiadaczowi posesji nr 106 (obecnie takiej posesji już nie ma) wpis z 1806r.
2. Posiadacz posesji 106 zastrzegł dla siebie i swych sukcesorów, zawartej dnia 1 marca 1806r. pomiędzy nim a Urbanem Stemel umowie sprzedaży, prawo sprzedaży tego domu.
Obecnie będziemy składać wniosek o założenie księgi wieczystej. Nie wiem jak lub na jaki przepis się powołać aby te ograniczenia nie przeszły do nowo zakładanej księgi wieczystej
Panie Tomaszu, jeśli jest Pan zainteresowany pomocą – proszę o indywidualny kontakt. Proszę o przesłanie większej ilości szczegółów – tj. jakie załączniki przedkłada Pan do wniosku KW-ZAL.
Zainteresowanym, polecam ciekawy artykuł w tym temacie:
http://www.rp.pl/artykul/788048-Wykreslenie-hipoteki.html