Bliźniaczym odbiciem bloga stanprawnynieruchomosci.pl jest jego profil na facebooku, gdzie jakiś czas temu, pan Michał poruszył kwestię skutków końca okresu użytkowania wieczystego.
Dziś spróbuję zatem pokazać Ci tą sytuację z punktu widzenia dotychczasowego użytkownika wieczystego, a zarazem właściciela nieruchomości (budynku lub lokalu) stojącej na gruncie gminy lub Skarbu Państwa.
Limit czasowy użytkowania wieczystego
Zgodnie z obowiązującymi zasadami, użytkowanie wieczyste ustanawiane jest na czas określony – trwa nie mniej niż 40 lat i nie więcej niż 99 lat. Pierwsze umowy oddania gruntu w użytkowanie wieczyste przypadły na lata sześćdziesiąte XX wieku, zatem masowo wygasać zaczną za niewiele ponad 30 lat.
Jak już chyba wcześniej wspominałem, tą przyszłościową instytucję nasz ustawodawca zaczerpnął z niezwykle wówczas dla niego inspirujących, światłych rozwiązań radzieckich.
Jaki był cel wdrożenia tego prawa do polskiego systemu prawnego?
Zgodnie z obowiązującą wówczas polityką władz użytkowanie wieczyste służyło koncentrowaniu prawa własności w rękach państwa. Prawa użytkownika wieczystego są zdecydowanie ograniczone w stosunku do właściciela, o czym krótko i chyba dość konkretnie pisałem już tutaj.
Wygaśnięcie prawa użytkowania wieczystego
Po upływie limitu czasowego, prawa użytkownika wieczystego przypadają właścicielowi gruntu – w dzisiejszych warunkach państwu lub jednostce samorządu terytorialnego. Dotyczy to nie tylko uprawnienia do korzystania z gruntu, ale również własności budynków i lokali.
Czy zatem Twoje mieszkanie za kilkanaście-kilkadziesiąt lat przepadnie i wzbogaci tzw. mieszkaniowy zasób gminy albo państwa?
Rozliczenie z właścicielem
Spokojnie!
Nie ma powodów do paniki. Obecnie, z uwagi na sprzeczność z konstytucją nie obowiązuje już przepis, który pozwalał domagać się od nabywcy Twojego budynku lub lokalu rekompensaty w wysokości… 1/4 wartości.
To oryginalne i jak się domyślam również świetliście inspirowane rozwiązanie ustawowe, szczęśliwie uznane zostało za niekonstytucyjne.
Rekompensata wypłacana jest w takiej sytuacji w wartości równej całej wartości utraconego przez Ciebie prawa.
Przedłużenie okresu użytkowania wieczystego
W praktyce jednak, najczęściej zastosowanie znajdzie przepis uprawniający użytkownika wieczystego do domagania się przedłużenia okresu użytkowania na kolejne lata. Ponownie działa tu reguła związania stron na co najmniej 40 i maksymalnie 99 lat.
Standardowo, z inicjatywą powinieneś wystąpić nie wcześniej niż 5 lat przed końcem okresu użytkowania wieczystego.
Odmowa przedłużenia okresu użytkowania wieczystego może nastąpić tylko wyjątkowo.
Likwidacja użytkowania wieczystego?
Jakiś czas temu media obiegła informacja, o trwających pracach rządu nad likwidacją prawa użytkowania wieczystego z dniem 1 stycznia 2017 r.
Jak widać, póki co, nic z tego nie wyszło.
Co więcej, sam projekt ustawy nie zakłada – przynajmniej w ostatniej przejrzanej przeze mnie wersji, która jest przedmiotem prac rządu – całkowitej likwidacji prawa użytkowania wieczystego.
A co konkretnie szykuje ustawodawca w projekcie ustawy?
O tym przeczytasz na blogu już wkrótce.
Zapraszam.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }