99 lat później czyli wygaśnięcie prawa użytkowania wieczystego

Wojciech Sowiński29 marca 2017Komentarze (0)

Bliźniaczym odbiciem bloga stanprawnynieruchomosci.pl jest jego profil na facebooku, gdzie jakiś czas temu, pan Michał poruszył kwestię skutków końca okresu użytkowania wieczystego.

Dziś spróbuję zatem pokazać Ci tą sytuację z punktu widzenia dotychczasowego użytkownika wieczystego, a zarazem właściciela nieruchomości (budynku lub lokalu) stojącej na gruncie gminy lub Skarbu Państwa.

Limit czasowy użytkowania wieczystego

Zgodnie z obowiązującymi zasadami, użytkowanie wieczyste ustanawiane jest na czas określony – trwa nie mniej niż 40 lat i nie więcej niż 99 lat. Pierwsze umowy oddania gruntu w użytkowanie wieczyste przypadły na lata sześćdziesiąte XX wieku, zatem masowo wygasać zaczną za niewiele ponad 30 lat.

Jak już chyba wcześniej wspominałem, tą przyszłościową instytucję nasz ustawodawca zaczerpnął z niezwykle wówczas dla niego inspirujących, światłych rozwiązań radzieckich.

Jaki był cel wdrożenia tego prawa do polskiego systemu prawnego?

Zgodnie z obowiązującą wówczas polityką władz użytkowanie wieczyste służyło koncentrowaniu prawa własności w rękach państwa. Prawa użytkownika wieczystego są zdecydowanie ograniczone w stosunku do właściciela, o czym krótko i chyba dość konkretnie pisałem już tutaj.

Wygaśnięcie prawa użytkowania wieczystego

Po upływie limitu czasowego, prawa użytkownika wieczystego przypadają właścicielowi gruntu – w dzisiejszych warunkach państwu lub jednostce samorządu terytorialnego. Dotyczy to nie tylko uprawnienia do korzystania z gruntu, ale również własności budynków i lokali.

Czy zatem Twoje mieszkanie za kilkanaście-kilkadziesiąt lat przepadnie i wzbogaci tzw. mieszkaniowy zasób gminy albo państwa?

Rozliczenie z właścicielem

Spokojnie!

Nie ma powodów do paniki. Obecnie, z uwagi na sprzeczność z konstytucją nie obowiązuje już przepis, który pozwalał domagać się od nabywcy Twojego budynku lub lokalu rekompensaty w wysokości… 1/4 wartości.

To oryginalne i jak się domyślam również świetliście inspirowane rozwiązanie ustawowe, szczęśliwie uznane zostało za niekonstytucyjne.

Rekompensata wypłacana jest w takiej sytuacji w wartości równej całej wartości utraconego przez Ciebie prawa.

Przedłużenie okresu użytkowania wieczystego

W praktyce jednak, najczęściej zastosowanie znajdzie przepis uprawniający użytkownika wieczystego do domagania się przedłużenia okresu użytkowania na kolejne lata. Ponownie działa tu reguła związania stron na co najmniej 40 i maksymalnie 99 lat.

Standardowo, z inicjatywą powinieneś wystąpić nie wcześniej niż 5 lat przed końcem okresu użytkowania wieczystego.

Odmowa przedłużenia okresu użytkowania wieczystego może nastąpić tylko wyjątkowo.

Likwidacja użytkowania wieczystego?

Jakiś czas temu media obiegła informacja, o trwających pracach rządu nad likwidacją prawa użytkowania wieczystego z dniem 1 stycznia 2017 r.

Jak widać, póki co, nic z tego nie wyszło.

Co więcej, sam projekt ustawy nie zakłada – przynajmniej w ostatniej przejrzanej przeze mnie wersji, która jest przedmiotem prac rządu – całkowitej likwidacji prawa użytkowania wieczystego.

A co konkretnie szykuje ustawodawca w projekcie ustawy?

O tym przeczytasz na blogu już wkrótce.

Zapraszam.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 880 68 39 20e-mail: wsowinski@gmail.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Sowiński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Sowiński z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem wsowinski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: