Co to jest i jak zdobyć list mazalny?

Wojciech Sowiński09 lutego 201740 komentarzy

W ostatnich wpisach sporo miejsca na blogu zajmują hipoteki.

Statystycznie dość spore zainteresowanie wzbudził pierwszy wpis dotyczący działu IV księgi wieczystej. Później, zainspirowany wątpliwościami pani Heleny, zmierzyłem się na blogu z problemem hipotek obciążających udziały we współwłasności nieruchomości.

Dziś postanowiłem kontynuować wątek hipotek.

Nie znam nikogo, kto będąc właścicielem nieruchomości, nie byłby żywotnie zainteresowany w pozbyciu się przypisanych do niej prawnie hipotek. Z doświadczenia wiem, że wykreślanie hipotek, to jedna z usług z dziedziny stanu prawnego nieruchomości, która sprawia Klientom wiele przyjemności (więcej poczucia sukcesu daje chyba tylko nabycie nieruchomości przez zasiedzenie, ale to zdecydowanie temat na oddzielny wpis).

Każdy dłużnik hipoteczny przez długie lata wyczekuje tego szczęśliwego dnia, gdy będzie mógł zapomnieć o hipotece.

Tymczasem, nie zawsze jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Aby wykreślić hipotekę nie wystarczy samo spłacenie zabezpieczonej przez nią należności, zwykle konieczne jest pozyskanie od wierzyciela specjalnego oświadczenia zezwalającego na wykreślenie hipoteki. Wśród pracowników banków, dokument ten określa się jako „list mazalny” albo „kwit mazalny”.

Żadna sztuka zdobyć kwit, jeśli Twój wierzyciel hipoteczny istnieje i prowadzi swoją działalność od zawsze pod tym samym adresem w centrum Twojego miasta. Wiele, zwłaszcza większych i bardziej popularnych banków istnieje jeszcze od czasu reform sektora bankowego u progu przemian gospodarczych po 1989 r. Niektórych banków, w których Polacy zaciągali kredyty w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku już wprawdzie nie ma, ale nietrudno dzięki google ustalić jaki bank jest ich aktualnym następcą.

Gorzej, jeśli zobowiązanie zaciągał Twój dziadek. Albo pradziadek. Albo niemieckojęzyczny Żyd, który był właścicielem Twojej kamienicy przed I wojną światową.

Na szczęście, dla wielu typowych sytuacji tego rodzaju, ustawodawca przewidział bardzo rozsądne rozwiązanie upraszczające sposób pozyskania dokumentu zezwalającego na wykreślenie historycznego wpisu hipotecznego. Uprawnienia wielu nieistniejących od lat instytucji sektora bankowego i finansowego wykonuje z mocy ustawy Bank Gospodarstwa Krajowego. Podstawowe informacje o uprawnieniach tego banku znajdziesz tutaj.

Jeśli już zdobyłeś list mazalny, to teraz wystarczy ściągnąć ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości formularz KW-WPIS, wypełnić go i opłacić, złożyć w Wydziale Ksiąg Wieczystych i cierpliwie poczekać na postanowienie o wykreśleniu hipoteki.

I życie staje się piękniejsze. Równie piękne, jak księga wieczysta z pustym działem IV.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 880 68 39 20e-mail: wsowinski@gmail.com

{ 40 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Katarzyna Skowrońska 15 lutego, 2017 o 12:02

A co w sytuacji, gdy w dziale IV księgi wieczystej wpisana jest spółka z o.o.,
która od dawna nie istnieje i brak jest następców prawnych takiego podmiotu?

Odpowiedz

Wojciech Sowiński 15 lutego, 2017 o 21:28

Pani Katarzyno, dziękuję za komentarz.
Czy wie Pani kiedy wpisano hipotekę i w jakiej kwocie?

Odpowiedz

Natalia Cekiera 27 czerwca, 2017 o 09:38

Witam serdecznie,
kilka lat temu kupiłam mieszkanie od osoby fizycznej, na które to mieszkanie została założona hipoteka (kwotę przelewałam wierzycielowi w ratach – stą zabezpieczenie hipoteką). Po spłacie zadłużenia o całej sprawie zapomniałam – do teraz, ponieważ chcę wziąć kredyt, a moje obecne mieszkanie ustanowić zabezpieczeniem.
Niestety nie mam kontaktu z wierzycielem, nie odbiera moich telefonów, nie odpisuje na wiadomości. Ponieważ zależy mi na czasie – jak można rozwiązać tę sytuację?

Odpowiedz

Wojciech Sowiński 27 czerwca, 2017 o 22:20

Pani Natalio, Pani problem wymaga przede wszystkim zapoznania się z dokumentami. To zdecydowanie nie jest kwestia na bloga – jeśli jest Pani zainteresowana moją pomocą, proszę o kontakt na email lub telefonicznie. Pozdrawiam!

Odpowiedz

Tomi 18 lipca, 2017 o 13:11

Witam serdecznie,

minęło pięć lat odkąd wykupiłem mieszkanie w Warszawie z bonifikatą 90% od miasta. Został mi wpis w KW dotyczący hipoteki na to mieszkanie, gdzie wierzycielem jest Miasto. Po pięciu pełnych latach mogę już sprzedać mieszkanie.

Pytanie co muszę i gdzie załatwić aby pozbyć się tego wpisu w księdze wieczystej? Udać się do urzędu gminy etc.? Jakie dokumenty przygotować? Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Wojciech Sowiński 19 lipca, 2017 o 00:20

Proszę się udać do wierzyciela – jeśli należność jest spłacona i jest nim Miasto, nie powinno być problemu ze zdobyciem listu mazalnego.
W oparciu o ten dokument będzie Pan mógł wykreślić hipotekę w Sądzie.
Pozdrawiam!

Odpowiedz

Patrycja 31 sierpnia, 2017 o 11:09

Witam. Proszę o poradę. Moje dzieci w wieku 10 i 15 lat odziedziczyły po 1/6 udziału w mieszkaniu. Mieszkanie posiada hipotekę w bardzo dużej wysokości dla Skarbu Państwa ZUS. Jak sprawdzić czy hipoteka nadal ciąży, jak można ją wykreślić?

Odpowiedz

Wojciech Sowiński 1 września, 2017 o 08:40

Pani Patrycjo, proszę o kontakt indywidualny np. poprzez stronę kontakt lub przez email.
Na początek, proszę przesłać nr księgi wieczystej. Znacznie ułatwi i przyspieszy to dalszą pracę.
Pozdrawiam!

Odpowiedz

Tomek 4 września, 2017 o 10:39

Witam,
Kupiłem mieszkanie na kredyt, które było obiciążone hipoteką. Poprzedni kredyt został spłacony przez nowy i otrzymałem potwierdzenie z spłaty z banku od sprzedającego. Niestety teraz nie mam kontaktu ze sprzedającym, który nie odbiera wezwań do przekazania mi listu mazalnego z jego banku (do czego jest zobowiazany w akcie). Teraz nie wiem co robić?
Pozdrawiam,

Odpowiedz

Wojciech Sowiński 5 września, 2017 o 20:59

Panie Tomku, a czy próbował Pan po najmniejszej linii oporu, tj. w banku, który kredytował sprzedającego? Proponuję udać się tam z odpisem księgi wieczystej jako kluczowym argumentem.

Odpowiedz

Tomek 7 września, 2017 o 12:29

Dziękuję za propozycję. Spóbuję w ten sposób i dam znać z jakim rezultatem. Pozdrawiam,

Odpowiedz

Maria 5 września, 2017 o 10:01

Dzień dobry.
Panie Mecenasie, brawo ! artykuł i odpowiedzi jasne, czytelne i bardzo pomocne.
Dziękuję i nie omieszkam zaglądać na Pana blog częściej – choćby po to, aby wiedzieć więcej.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Wojciech Sowiński 5 września, 2017 o 20:55

Dziękuję za miłe słowa i pozdrawiam!

Odpowiedz

Mariusz 19 września, 2017 o 11:37

Witam, proszę o poradę, toczyła się sprawa o zachowek z powództwa Państwa X przeciwko mnie, jest wyrok, zaspokoiłem roszczenia powoda, ale istnieje przymusowa hipoteka na mojej nieruchomości. Czy adwokat powoda, na mój wniosek jest zobowiązany wystawić list mazalny? Jakie ewentualne dokumenty mam przedstawić we wniosku o wykreślenie hipoteki,
z poważaniem
Mariusz

Odpowiedz

Wojciech Sowiński 19 września, 2017 o 20:57

Panie Mariuszu, tego typu konkretna sprawa to raczej nie materiał na bloga. Jeżeli jest Pan zainteresowany pomocą indywidualną w rozwiązaniu problemu, proszę o kontakt.
Ze względów organizacyjnych, polecam również mój wpis nt. poradnictwa prawnego w sprawie nieruchomości.

Odpowiedz

Anna 31 października, 2017 o 08:21

Bardzo pomocny artykuł, jasno i czytelnie wyjaśnione kwestie istotne dla sprawy. Dziękuję i pozdrawiam.

Odpowiedz

Wojciech Sowiński 31 października, 2017 o 20:56

Dziękuję. Polecam również świeżywpis w tym temacie. A już wkrótce znacznie więcej 🙂

Odpowiedz

Kamil 11 kwietnia, 2018 o 12:22

Jeżeli chcę, aby w akcie notarialnym był wniosek o wykreślenie hipoteki z KW to notariusz również takiego pozwolenia banku potrzebuje czy dostarczam go, gdy taki dokument otrzymam?

Odpowiedz

Wojciech Sowiński 16 kwietnia, 2018 o 08:49

Panie Kamilu, proszę porozmawiać z notariuszem, ale żeby ten wniosek miał sens to powinien Pan mieć zgodę na wykreślenie hipoteki jako załącznik podpięty do aktu notarialnego.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Piotr 5 marca, 2019 o 23:53

Zaraz, zaraz, chwileczkę… skoro hipoteka powstanie dopiero z chwilą wpisu do księgi, to czy skuteczne jest wyrażenie zgody na jej wykreślenie sprzed daty powstania hipoteki?

Odpowiedz

Karolina 28 maja, 2018 o 13:33

Witam,

Jestem zainteresowana zakupem nieruchomości od dewelopera natomiast hipoteka jest obciążona kredytem.
Deweloper poinformował mnie, że po przelaniu środków otrzymam kwit mazalany w ciągu trzech dni. Proszę o informację jaka powinna być kolejność podpisywania dokumentów w takiej sytuacji ? Czy deweloper nie powinien dostarczyć mi dokumentów z sądu o wypisaniu hipoteki ? Czy można zlecić ewentualnie wszystkie czynności związane z Sądem notariuszowi aby wykonał je za mnie aby uniknąć pomyłek czy też jakiegoś niedopełnienia formalności ?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Wojciech Sowiński 5 czerwca, 2018 o 12:09

Pani Karolino, dziękuję za zainicjowany przez Panią kontakt indywidualny na email. Jeśli potrzebuje Pani jeszcze jakiejś pomocy – jestem do dyspozycji.

Odpowiedz

Monika 9 sierpnia, 2018 o 21:34

Bardzo przydatne informacje, ale co zrobić w sytuacji, gdy kupiło się nieruchomość, która została wydzielona z działki obciążonej hipoteką (była wystawiona promesa ze zgodą na bez obciążeniową sprzedaż przy spłacie hipoteki), hipoteka została spłacona, kwit mazalny został wystawiony, ale w tak zwanym międzyczasie sąd nadał nowy numer KW i odrzuca wniosek, twierdząc, że kwit mazalny nie dotyczy wydzielonej (nowej) działki?

Odpowiedz

Wojciech Sowiński 9 sierpnia, 2018 o 23:10

Pani Moniko, proszę o kontakt poza forum, np. email lub telefon.

Odpowiedz

Ola 8 stycznia, 2019 o 21:26

Czy zaświadczenie (z banku) o całkowitej spłacie kredytu to to samo co list mazalny?

Odpowiedz

Wojciech Sowiński 8 stycznia, 2019 o 22:20

Pani Olu, w sytuacji, gdy nie widzę dokumentu to trudno mi się generalnie wypowiadać, natomiast najprawdopodobniej nie.
List mazalny czyli zgoda na wykreślenie hipoteki, powinien wyraźnie wskazywać, której hipoteki w której księdze wieczystej dotyczy. Zwykle dokumentowi tym towarzyszy pełnomocnictwo (lub jego notarialna kopia) dla pracownika banku od zarządu.

Odpowiedz

Krystyna 10 marca, 2019 o 18:28

Witam Panie Mecenasie.
Chcę zapytać. Czy jest opcja zmiany udziałów w częściach wspólnych w budynku gdzie udziały zostały określne niewspólmiernie do zajmowanej powierzcni? W kamienicy 3 właścicieli. Jeden 145 m.kw i garaż. Drugi 145 m.kw+ kilka piwnic a trzci poddasze 30 m.kw.powierzchni o wys.2,70 m.a reszta 70 m.kw.niski stryzh.Bez pomieszczeń przynależnych.Można zakwestionować wysokość tych udziałów po 1/3 dla każdego.Prorszę o informację czy jest to możliwe.

Odpowiedz

Wojciech Sowiński 14 marca, 2019 o 23:50

Proszę przesłać mi (na email) treść dokumentu (dział spadku? zniesienie współwłasności?) na mocy którego dokonano takiego podziału.
Jednocześnie, wyjaśniam, że pomoc prawna w sprawach indywidualnych jest świadczona przez moją kancelarię odpłatnie.
Pozdrawiam!

Odpowiedz

Marta 29 lipca, 2019 o 10:33

Dzień dobry Panie Mecenasie.
Kilkanaście lat temu wujkowi ktoś ukradł dowód osobisty i wziął na dokument kamerę na raty, której oczywiście nie spłacał. W międzyczasie wujek zgłosił kradzież dokumentu na policję. Od 2011 roku ciągnęła się za wujkiem sprawa komornicza ale on nie odpowiadał na wezwania do zapłaty. Rok temu siostry wujka (w tym moja teściowa) pomogły wujkowi w załatwianiu formalności(był wyrok sądowy o odebranie mu mieszkania celem spłaty długu) i wujek został „oczyszczony” a dług względem wujka umorzony. Miesiąc temu wujek zmarł i teraz okazało się, że komornik przed umorzeniem długu zdążył wpisać zaległość do hipoteki. Jakie kroki może poczynić teściowa z siostrą aby „pozbyć” się hipoteki z ksiag wieczystych mieszkania wujka? Czy jest w ogóle taka możliwość? Z góry dziękuję Panu za pomoc.

Odpowiedz

Wojciech Sowiński 1 sierpnia, 2019 o 23:18

Pani Marto, dziękuję za komentarz.
W tego typu sprawie indywidualnej, myślę że lepszą platformą do komunikacji będzie kontakt indywidualny, np. poprzez mój email lub formularz kontaktowy.
W pierwszej kolejności, proszę o przesłanie nr księgi wieczystej oraz skanów lub zdjęć dokumentów, z których wynika „oczyszczenie” wujka.
Pozdrawiam
Wojciech Sowiński

Odpowiedz

Marcin 26 września, 2019 o 17:36

Witam, mam problem z uzyskaniem listu mazalnego. Kupiłem nieruchomość obciążoną kredytem, którą sfinansowałem też kredytem. W akcie notarialnym jest podany termin że sprzedający zobowiązuję się mi przekazać do rąk własnych nie później niż 7 dni od otrzymania tego listu lecz nie później niż do 30 września. Ta Data wypada za kilka dni a listu jak nie było tak nie ma. Sprzedający dzwonił do banku i ten przekazał że list został już sporządzony i czeka na wysyłkę.
Co w przypadku kiedy ten list otrzymam kilka dni po terminie? Czy bank mój ma prawo natychmiast wszcząć egzekucję na podstawie art. 777 kpc?

Odpowiedz

Wojciech Sowiński 1 października, 2019 o 21:48

Panie Marcinie, nie znam warunków Pańskiej umowy kredytowej, ale niemal na pewno tak jest.
Jeśli problem nadal jest aktualny, proszę o kontakt.

Odpowiedz

Małgorzata 30 sierpnia, 2020 o 19:36

Witam
Mam pytanie . Zawarłam ugodę z byłym mężem co do podziału wspólnego majątku majatku .Dla zabezpieczenia spłaty na rzecz męża została na księdze wieczystej została ustanowinia hipoteka.Czy jeśli mąz napisze oświadczeni,że nalezna mu suma została splacona i osobiście złoży to oświadczenie w sadzie w dziale ksiąg wieczystych jego podpis musi być poświadczony notarialnie ?

Odpowiedz

Wojciech Sowiński 30 sierpnia, 2020 o 22:51

Pani Małgorzato,
podpis musi być poświadczony notarialnie, jeśli dokument na stanowić podstawę wpisu lub wykreślenia. W tym wypadku, warto, by treść oświadczenia wprost wyrażała zgodę na wykreślenie hipoteki z księgi numer XXXX. Pozdrawiam!

Odpowiedz

Tomasz 29 stycznia, 2021 o 16:12

Witam Serdecznie.
Spłaciłem ponad miesiąc temu kredyt hipoteczny i do tej pory z banku nie otrzymałem listu mazalnego oraz weksla . Jest to obowiązkiem banku a nie posiadam żadnego dokumentu bym mógł wyczyścić księgi wieczyste. Jak długo mam czekać? Kredyt miałem w BOŚ Banku.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Wojciech Sowiński 2 lutego, 2021 o 22:32

Panie Tomaszu, proponuję nie czekać, tylko skontaktować się z bankiem. Pozdrawiam

Odpowiedz

Magdalena 26 maja, 2021 o 11:57

Bardzo ciekawy blog. Można się sporo dowiedzieć w przystępny sposób. Będę częściej zaglądać.
Tymczasem mam pytanie odnośnie kwitu mazalnego; w akcie notarialnym sprzedaży gruntu (na raty) występuje: „Pani X w imieniu Skarbu Państwa jako przedstawiciel Banku Gospodarki Żywnościowej” natomiast spłata rat określona jest w Banku Spółdzielczym.
Czy z wnioskiem o kwit mazalny powinnam się zwrócić do „następcy” BGŻ czy do Banku Spółdzielczego?
Będę wdzięczna za podpowiedź.
Pozdrawiam i życzę kolejnych udanych wpisów 😀

Odpowiedz

Wojciech Sowiński 26 maja, 2021 o 22:09

Pani Magdaleno,

nie patrzyłbym na treść aktu notarialnego, a raczej na oznaczenie wierzyciela w treści działu IV księgi wieczystej.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Dawid 22 listopada, 2021 o 22:22

Witam
Mam pytanie, zakupiłem nieruchomość obciążoną hipoteka .Po opłaceniu promesy i podpisaniu aktu notarialnego sprzedający powinien dostarczyć mi list mazalny z banku abym mógł wykreślić hipotekę z ksiąg wieczystych.
Sprzedający nie wywiązuje się z umowy.
Minęły ponad 2 miesiące a on mnie zbywa mówiąc że jeszcze go nie dostał , nie odbiera telefonu itp.

Dzwoniłem do banku ale oni nie chcą udzielić mi informacji ponieważ to nie Ja byłem ich klientem.
Jakie kroki powinienem podjąć?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

Odpowiedz

Wojciech Sowiński 22 listopada, 2021 o 22:37

Panie Dawidzie, tego typu sprawy raczej nie rozwiążemy na poziomie komentarzy pod artykułem.
Proszę sprawdzić skrzynkę email.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Sowiński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Sowiński z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem wsowinski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: