Zniesienie współwłasności na zgodny plan podziału (II): jak podważyć „zgodny plan podziału”?

Wojciech Sowiński06 czerwca 20182 komentarze

A zatem, otrzymałeś z sądu pismo o terminie posiedzenia w sprawie zniesienia współwłasności albo działu spadku na zgodny plan podziału. Sąd poinformował Cię o terminie stawiennictwa i zobowiązał do zajęcia stanowiska czy wyrażasz zgodę na żądania wniosku.

Na pierwszy rzut oka wszystko się zgadza: wniosek zaczyna się od listy uczestników – znanych Ci dobrze pozostałych współwłaścicieli lub spadkobierców. Opis nieruchomości też jest jasny.

Ale o co chodzi z tym zgodnym planem podziału? Przecież na nic się jeszcze nie zgadzałeś…

I nie zamierzasz się zgadzać!

Brak zgody na zgodny plan podziału

W typowym postępowaniu o zniesienie współwłasności lub dział spadku, możliwy spór wynika z:

  • planów uczestników co do sposobu podziału między nich poszczególnych składników majątku, np. spośród 3 działek geodezyjnych pozostających jedną nieruchomością, wszyscy są zainteresowani przejęciem na własność atrakcyjnej działki nad jeziorem, a nikt nie chce dwóch pozostałych nieużytków
  • kwoty należnych w ramach rozliczeń spłat lub dopłat, a także ich możliwego braku

Oczywiście, życie przynosi wszelkiego rodzaju trudne do wyobrażenia przeciętnemu śmiertelnikowi inne nieporozumienia między współwłaścicielami. Te wskazane wyżej, są jednak dość powszechnie spotykane.

Kiedy plan podziału przestanie być zgodny?

Jeśli Twój punkt widzenia jest inny niż propozycja wnioskodawcy, który zaczął sprawę sądową wskazując na „zgodny” plan podziału, to najlepszą formą działania jest skierowanie pisma do sądu. Pismo powinno wskazywać sygnaturę akt postępowania (to ciąg liter i cyfr podobny do np I Ns 123/18) oraz zawierać oznaczenie sądu – adresata. Pamiętaj również o wymienieniu z imienia i nazwiska wszystkich uczestników postępowania.

Koniecznie musisz wskazać w jakim zakresie nie akceptujesz planu podziału zaproponowanego przez wnioskodawcę.

Np.:

Nie wyrażam zgody na proponowany przez wnioskodawcę plan podziału, gdyż proponowana spłata na moją rzecz jest zbyt niska i nie odpowiada rzeczywistej wartości rynkowej nieruchomości.

Albo:

Nie zgadzam się na przyznanie uczestnikowi Onufremu Zagłobie na wyłączoną własność nieruchomości stanowiącej działkę geodezyjną nr 1/2, gdyż od 5 lat działka ta pozostaje wyłącznie w moim posiadaniu i prowadzę tam uprawę wieloletnich krzewów owocowych.

Pismo należy złożyć w sądzie wraz z odpisami (kopiami) w ilości odpowiadającej wszystkim uczestnikom.

Nie zapomnij o własnoręcznym podpisaniu pisma.

Wpływ takiego stanowiska procesowego do sądu zmieni tryb postępowania ze zgodnego w niezgodny. To znaczy, że sąd przyjmie bardziej aktywną rolę, poszukując możliwości zabezpieczenia interesów wszystkich współwłaścicieli lub spadkobierców.

Postępowanie prowadzone na tzw. zgodny plan podziału nie zakończy się z powodu braku zgody uczestników. Będzie prowadzone aż do definitywnego rozliczenia współwłaścicieli.

***

Masz problem z nieruchomością pozostającą we współwłasności lub wspólności spadkowej? Jeśli szukasz profesjonalnej pomocy, to proszę o Kontakt.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 880 68 39 20e-mail: wsowinski@gmail.com

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Piotr 7 czerwca, 2018 o 11:10

Bardzo dobrze wszystko zostało tutaj w tym wpisie rzetelnie ujęte. Sprawy spadkowe również nie należą do najprostszych. Niekiedy rodziny naprawdę się spierają o spadek. Sytuacje bardzo kontrowersyjne a i często żałosne lub smutne. Najgorzej jest gdy rodzeństwo, kłóci się o majątek już nieżyjących rodziców. Tak być przecież nie powinno.

Odpowiedz

Wojciech Sowiński 7 czerwca, 2018 o 18:51

Cóż mogę powiedzieć, Panie Kolego…

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Sowiński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Sowiński z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem wsowinski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: