Zniesienie współwłasności na zgodny plan podziału (I)

Wojciech Sowiński07 maja 2018Komentarze (1)

Po dłużej przerwie, dzisiejszym wpisem, otwieram nowy mini-cykl w blogu.

Chcę Ci przekazać w nim podstawową wiedzę na temat postępowań sądowych prowadzonych na tzw. zgodny plan podziału.

Zawsze gdy wnosisz o zniesienie współwłasności nieruchomości (bez względu na to, czy chodzi o podział majątku po rozwodzie, dział spadku czy ściśle rozumiane zniesienie współwłasności), powinieneś w treści wniosku wskazać, czy dysponujesz tzw. zgodnym planem podziału, czy nie.

Co to jest zgodny plan podziału?

Zgodny plan podziału to nic innego, jak subiektywne przekonanie wnioskodawcy w sprawie o zniesienie współwłasności lub o dział spadku co do tego, czy pozostali uczestnicy postępowania (współwłaściciele lub spadkobiercy) zaakceptują proponowane sądowi we wniosku rozstrzygnięcie.

W praktyce, bardzo często zdarzają się sprawy prowadzone bez żadnego sporu, tak co do wartości nieruchomości objętych współwłasnością, jak i co do sposobu podziału majątku między uprawnionych. Tego typu sprawy często załatwiane są poprzez czynność notarialną, ale niekiedy znacznie wygodniejsze okazuje się pójście do sądu.

Główną zaletą sądowego znoszenia współwłasności, jest możliwość załatwienia wszystkiego właściwie korespondencyjnie. Nawet, gdy jesteś żywo zainteresowany sprawą, to nie musisz udzielać i dostarczać żadnych szczególnych pełnomocnictw czy być obecny w sądzie albo u notariusza.

Jak uczestnicy potwierdzają zgodę na plan podziału?

W wypadku sprawy sądowej prowadzonej na zgodny plan podziału, zgoda uczestników postępowania na propozycję wnioskodawcy, może się wyrazić na kilka różnych sposobów:

  1. poprzez stawiennictwo na posiedzeniu i wyrażenie zgody w ustnej wypowiedzi;
  2. poprzez stosowne pismo procesowe – odpowiedź na wniosek (którego odpis doręczy uczestnikowi sąd) sporządzoną w stylu „wyrażam zgodę na proponowany plan podziału…”;
  3. UWAGA! poprzez milczenie – w wypadku, gdy sąd doręczając Ci odpis wniosku zobowiąże Cię do ustosunkowania się do niego, pod rygorem uznania, że na proponowany plan podziału wyrażasz zgodę.

Warto wiedzieć, że sposób działania sądu, o którym wspominam wyżej w punkcie 3 to powszechnie spotykany standard. Z punktu widzenia sędziego, to przecież bardzo rozsądny sposób ułatwienia i przyspieszenia rozstrzygnięcia.

Pamiętaj więc, że jeśli zignorujesz takie zobowiązanie nałożone na Ciebie jako uczestnika postępowania – to może się okazać, że samym milczeniem przychyliłeś się do punktu widzenia wnioskodawcy.

Korzyści ze zgodnego planu podziału

Warto również pamiętać, że zgodny plan podziału we wniosku, to konkretna finansowa korzyść dla wnioskodawcy. Takie postępowanie jest po prostu tańsze jeśli chodzi o związane z nim opłaty.

Jak pewnie się domyślasz, sprawa prowadzona na zgodny plan podziału, załatwiona zostanie w sądzie nieporównywalnie szybciej niż sprawa sporna. Zwykle, należy spodziewać się jej zakończenia na pierwszym wyznaczonym terminie. Mało tego! Bywa, że – nawet przy dużych majątkach – wszystko przeprowadzone zostanie w ciągu kwadransa.

***

Jeśli szukasz konkretnej pomocy lub wsparcia prawnego w sprawie współwłasności lub działu spadku, to koniecznie zajrzyj do zakładki Kontakt.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 880 68 39 20e-mail: wsowinski@gmail.com

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Kamila 11 maja, 2018 o 13:24

Zgadzam się z powyższym wpisem, pozdrawiam serdecznie 😉

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Sowiński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Sowiński z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem wsowinski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: