Dziedziczenie nieruchomości krok po kroku – część 2

Wojciech Sowiński28 czerwca 20172 komentarze

W poprzednim wpisie z tego cyklu omówiłem dwa pierwsze etapy typowych działań związanych ze spadkobraniem nieruchomości, to jest stwierdzenie nabycia spadku lub notarialne poświadczenie dziedziczenia oraz konieczność rozliczenia podatku od spadków i darowizn.

Dziś ciąg dalszy, w którym dowiesz się, między innymi, czym jest dział spadku i czy zawsze jest on potrzebny.

Dział spadku

Przeprowadzenie działu spadku będzie konieczne właściwie tylko w wypadku, jeśli wskutek dziedziczenia doszło do rozdrobnienia majątku spadkodawcy na części ułamkowe.

To znaczy, że jeżeli jesteś jedynym spadkobiercą, to możesz od razu przewinąć tą stronę niżej do następnego podtytułu.

Jeśli natomiast spadkobierców jest więcej to należy przeprowadzić tzw. dział spadku.

Podobnie jak w przypadku urzędowego poświadczenia faktu dziedziczenia, również w tym wypadku sprawę możesz równie dobrze załatwić w sądzie, jak również u notariusza.

Logika jest dokładnie ta sama, co w tamtym wypadku: w sądzie zajmie to zwykle trochę więcej czasu, zaś u notariusza będzie szybciej, lecz zasadniczo wszyscy zainteresowani sprawą powinni stawić się w jednym czasie i miejscu, żeby wziąć udział w czynności.

Skutkiem działu spadku powinno być kompleksowe rozliczenie miedzy spadkobiercami wszystkich skutków majątkowych spadkobrania: w tym długów i korzyści, a także uzgodnienie sposobu podzielenia się majątkiem.

Zwykle, co naturalne, spadkobiercy dążą do osiągnięcia takiego stanu, w którym żaden ze składników majątku nie będzie już przedmiotem współwłasności.

W praktyce oznacza to spłaty lub dopłaty mające na celu wyrównanie finansowe sposobu podzielenia się majątkiem.

Bywa też i tak, że dziedziczący decydują się na podział nieruchomości (np. z udziałem geodety wytyczającego mniejsze działki).

W ostateczności, zawsze pozostaje jeszcze wyjście awaryjne ze współwłasności, którym jest… sprzedaż nieruchomości i podział uzyskanej kwoty.

Ostatni krok w dziedziczeniu nieruchomości czyli postępowanie wieczystoksięgowe

Potocznie, w kontekście regulowania stanu prawnego nieruchomości, często słyszę o tym, że trzeba „zapisać nieruchomość” albo „przepisać nieruchomość”.

W istocie rzeczy chodzi jednak o wpis.

Wpis prawa własności do księgi wieczystej,  to właściwie ostatni etap całego schematu zadań związanych ze spadkobraniem.

Jeśli poprawnie przeszedłeś przez wcześniejsze kroki, to nasz system prawny nie pozwoli Ci zapomnieć o księdze wieczystej Twojej nieruchomości.

Wkrótce po zakończeniu działu spadku, dostaniesz wezwanie z Wydziału Ksiąg Wieczystych zobowiązujące Cię do ujawnienia w dziale II księgi nowego stanu właścicielskiego.

Możliwe jest też, że tego etapu właściwie nie zauważysz. Będzie tak, jeśli zdecydowałeś się na załatwienie sprawy działu spadku u notariusza. Wówczas to notariusz w sporządzonym akcie notarialnym dopilnuje spraw wieczystoksięgowych.

Będzie tak również wówczas, jeśli… w spadku nie było żadnej nieruchomości.

Ale na tym blogu, to sytuacja całkowicie niegodna uwagi.

Zainteresował Cię ten wpis? Jeśli tak, to poleć go swoim znajomym. Możesz np. udostępnić go w mediach społecznościowych, np. LinkedIn albo Facebook.

***

Potrzebujesz pomocy prawnika w sprawie spadkowej dotyczącej nieruchomości?

Koniecznie zajrzyj do podstrony Kontakt.

{ 2 comments… read them below or add one }

NT&F Czerwiec 28, 2017 o 15:12

Szanowny Panie Mecenasie nawet gdy jest kilku spadkobierców dziedziczących nieruchomość czy ruchomość to dział spadku nie jest niezbędny. W takim przypadku spadkobiercy pozostaną współwłaścicielami w częściach ułamkowych. Dział spadku nie musi się odbyć bespośrednio po stwierdzeniu lub akcie, może nawet nie odbyć się wcale.

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Czerwiec 28, 2017 o 22:18

Zgadzam się z tym, że dział spadku nie jest obowiązkowy. Niemniej celem wpisu było przedstawienie typowego schematu podejmowanych działań, a moje doświadczenie wskazuje, że właśnie typowe, tj. bardzo częste, jest prowadzenie regulacji spadku do tzw. końca.
Pozdrawiam i zapraszam do subskrypcji bloga.

Odpowiedz

Leave a Comment

Previous post:

Next post: