Dom Wilka z Wall Street na sprzedaż czyli o nieruchomościach licytowanych przez komornika

Wojciech Sowiński27 kwietnia 2017Komentarze (0)

Widziałeś „Wilka z Wall Street” z Leonardo DiCaprio?

Jeśli tak, to na pewno zwróciłeś uwagę na przepych, w którym żył główny bohater Jordan Belfort.

Niedawno, media obiegła informacja o tym, że na sprzedaż wystawiono znajdujący się w Long Island w USA dom tego rozsławionego przez Hollywood drapieżnika rynków finansowych.

Informację oraz dość sporo zachęcających do zakupu zdjęć, zamieścił m.in. serwis Rzeczpospolitej. 

Jeśli chodzi o mnie, to jeszcze mnie nie stać. 😉

Moją uwagę, zwróciło to, że nieruchomość była w 2001 r. przedmiotem licytacji, jak mniemam w trybie przymusowej egzekucji zasądzonych od Jordana Belforta odszkodowań.

Egzekucja z nieruchomości

Jak pewnie wiesz, w Polsce również często dochodzi do egzekucyjnej sprzedaży nieruchomości przez komornika.

Bardzo często sprzedaż dokonywana jest na potrzeby spłaty długów właściciela nieruchomości.

Stosunkowo rzadko, dochodzi także do sprzedaży nieruchomości będącej przedmiotem współwłasności (np. po rozwodzie albo po dziedziczeniu) realizowanej w celu zniesienia współwłasności. Gdy żadnego ze współwłaścicieli nie stać na tzw. spłatę dla pozostałych, a nieruchomość nie nadaje się do podziału na mniejsze, to nie pozostaje nic innego jak ją sprzedać i podzielić miedzy współwłaścicieli pozyskaną w ten sposób sumę pieniędzy.

Co ważne, licytacja komornicza, to z punktu widzenia potencjalnego inwestora okazja do kupna nieruchomości na warunkach korzystniejszych od rynkowych.

W toku pierwszej licytacji egzekucyjnej, cena wywołania wynosi 3/4 ustalonej w postępowaniu wartości rynkowej.

Jeśli pierwsza licytacja okaże się nieskuteczna, to komornik przeprowadzi drugą, w której cena wywołania to już tylko 2/3 wartości.

Nieruchomość wolna od obciążeń

Co równie istotne, nieruchomość kupiona na licytacji komorniczej co do zasady staje się wolna od dotychczas obciążających ją praw.

Po licytacji, oprócz wpisu nowego właściciela, nastąpi również wykreślenie z księgi wieczystej hipotek i niektórych tzw. ograniczonych praw rzeczowych.

Jak to w życiu bywa, nieruchomość nie będzie jednak całkowicie wolna od związanych z nią praw. O tym jednak – bardziej szczegółowo – opowiem przy innej okazji.

Gdzie znaleźć nieruchomości licytowane przez komornika?

Wracając (myślami) do domu Wilka z Wall Street – nietrudno się domyślić, że jego obecny właściciel pewnie spodziewa się zrobienia dobrego interesu na sprzedaży tej posiadłości. Kupił ją zapewne na podobnych zasadach jak opisałem powyżej, tj. poniżej realnej wartości. Teraz natomiast, sprzedający może z sukcesem zainkasować dodatkową marżę za popularność książek Belforta oraz filmu.

Jeśli też chcesz spróbować inwestycji w nieruchomości licytowane przez komorników, to możesz skorzystać z bazy danych prowadzonej pod adresem www.licytacje.komornik.pl. To oficjalny serwis  Krajowej Rady Komorniczej zawierający informacje o wszystkich prowadzonych licytacjach.

Swoją drogą, gdzieś czytałem, że zwłaszcza od czasu filmu Wilk z Wall Street Jordanowi Belfortowi powodzi się całkiem nieźle.

Może sam kupi „swój” dom? To by było w jego stylu.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 880 68 39 20e-mail: wsowinski@gmail.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Sowiński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Sowiński z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem wsowinski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: