O dziale I księgi wieczystej i o… kocie.

Wojciech Sowiński19 grudnia 2016Komentarze (0)

Po godzinach spędzonych na przeklikiwaniu się przez ogłoszenia, dziesiątkach telefonów do pośredników i kilkunastu irytujących spotkaniach, wreszcie znalazłeś atrakcyjną nieruchomość (mieszkanie, dom, pole, działkę inwestycyjną), o super lokalizacji i akceptowalnym poziomie kosztów? Obecny właściciel, w przeciwieństwie, do tych, z którymi miałeś do czynienia wcześniej, okazał się nie tylko uprzejmy i rzeczowy, ale również na tyle otwarty, że już w trakcie pierwszego spotkania podał Ci numer księgi wieczystej nieruchomości i pokazał związane z nią dokumenty.

Teraz, w domowym zaciszu, wystarczy Ci kwadrans spokoju, by z elektronicznej księgi wieczystej dostępnej w Internecie dowiedzieć się, czy właściciel, z którym rozmawiałeś ma pełnię praw do nieruchomości, czy nieruchomość jest wolna od zajęcia komorniczego, czy nie ma innego rodzaju obciążeń prawnych takich jak służebności albo hipoteki.

No pewnie, że tak. Tylko wspomnianych wyżej kwestii nie sprawdzaj w dziale I.

Bo ich tam nie ma.

Dział I księgi wieczystej dzieli się na dwie części: Dział I-O i Dział I-Sp.

Co oznaczają te tajemnicze skróty?

Dział I-O zawiera Opis nieruchomości.

Znajdziesz tutaj informacje o podstawowych cechach nieruchomości. W wypadku lokalu, dowiesz się jakie jest jego oznaczenie porządkowe w budynku (np. lokal nr 4) oraz z czego się składa i jakiej powierzchni są pomieszczenia (np. 2 pokoje po 10 m kw., łazienka i kuchnia po 5 m kw.). W wypadku nieruchomości będącej gruntem dowiesz się jaki jest jego rodzaj (np. działka budowlana, działka rolna, łąka itp.) i jaka jest jej powierzchnia. Jeżeli na gruncie znajdują się jakieś budynki, będą tam również krótko i w podobny sposób opisane.

Dział I-Sp to Spis praw.

Znajdziesz tutaj informacje dotyczące praw przysługujących właścicielowi nieruchomości, np. o służebnościach obciążających sąsiednie nieruchomości. Jeżeli księga dotyczy lokalu, to w Spisie praw znajdziesz informacje o zakresie uprawnień do tzw. części wspólnych budynku.

Jakie praktyczne znaczenie mają informacje zawarte w dziale I księgi wieczystej?

Przede wszystkim dostarczają Ci podstawowych informacji faktycznych o nieruchomości. Jeśli dysponujesz innymi dokumentami dotyczącymi nieruchomości (dokumenty geodezyjne, dokumenty ze wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej) koniecznie sprawdź ich zgodność z informacjami zapisanymi w dziale I. Jeśli coś się nie zgadza, to bardzo możliwe, że nie wszystkie dokumenty, które masz dotyczą tej samej nieruchomości, albo nie wszystkie są aktualne. Jeśli dane zawarte w dziale I księgi wieczystej są nieaktualne, to należy je sprostować.

Wracając do początku tego wpisu, jeśli w Twojej ocenie, dział I nieruchomości, którą chciałbyś nabyć budzi Twoje wątpliwości, to koniecznie rzeczowo przeanalizuj posiadane przez Ciebie dokumenty. Jeśli wygląda na to, że treść wpisów trzeba sprostować, to z pewnością byłoby lepiej, gdyby zrobił to poprzedni właściciel, a nie Ty. Oczywiście nie jest wykluczona bezpieczna transakcja nabycia nieruchomości zawierającej nieaktualne wpisy w dziale I, ale wymaga to rzeczowego zweryfikowania całości informacji i dokumentów dotyczących nieruchomości.

Chyba, że wolisz przysłowiowego kota w worku 🙂

No i wreszcie jest ten kot z tytułu.

Skoro się wreszcie pojawił, to pozwolę sobie jeszcze odwrócić go ogonem…:

Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości, od jakiegoś czasu próbujesz ją bez efektu spieniężyć i zorientowałeś się, że w jej księdze wieczystej w Dziale I zapisane są dane niezgodne z rzeczywistością, to właśnie poznałeś jedną z przyczyn niepowodzenia w sprzedaży. Możliwe, że to wadliwości zapisów w Dziale I odstraszają potencjalnych nabywców. Warto je sprostować, wszak nieruchomość z tzw. „czystymi papierami” jest wymarzonym przedmiotem kupna.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 880 68 39 20e-mail: wsowinski@gmail.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Sowiński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Sowiński z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem wsowinski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: