Zniesienie współwłasności na zgodny plan podziału (V): przebieg rozprawy

Wojciech Sowiński02 października 2019Komentarze (0)

Na początek: Dzień dobry!

Wypada się przywitać, bo wracam przecież do bloga www.stanprawnynieruchomosci.pl po dłuższej przerwie.

Niby zdawałem sobie sprawę, że blog zeszedł trochę na dalszy plan, ale gdybym przed chwilą nie sprawdził, to nigdy do głowy by mi nie przyszło, że ostatni „porządny” wpis pochodzi ze stycznia (sic!).

Zatrzymałem się wówczas na cyklu dotyczącym zniesienia współwłasności na zgodny plan podziału.

Z pierwszego i najpopularniejszego wpisu tej serii, dowiesz się m.in. co to właściwie jest zgodny plan podziału oraz jakie korzyści niesie za sobą wypracowanie zgody między spadkobiercami lub współwłaścicielami nieruchomości.

Dzisiaj, przyjrzymy się przebiegowi postępowania sądowego w tego typu sprawie.

Zawiadomienie o rozprawie

Bez względu na to, czy jesteś wnioskodawcą czy jednym z uczestników postępowania, zawiadomienie o rozprawie otrzymasz w formie listu poleconego z sądu. Zwykle w sprawie o zniesienie współwłasności na zgodny plan podziału, nie będzie w treści pisma sądu zastrzeżenia o obowiązkowym stawiennictwie. Skoro go nie ma, to tylko od Ciebie zależy, czy masz ochotę lub potrzebę udawać się do sądu.

Oczywiście, jeśli jesteś wnioskodawcą lub uczestnikiem, który w myśl przyjętego planu podziału ma otrzymać jakieś składniki majątku lub rozliczać się z pozostałymi uczestnikami, to zdecydowanie polecam obecność w sądzie. Podobnie, jeśli nie masz całkowitej pewności, czy rzeczywiście wszyscy współwłaściciele są zgodni co do propozycji rozstrzygnięcia zawartej we wniosku.

W sądzie

W sprawie tego typu nie jest obowiązkowe zatrudnianie pełnomocnika, takiego jak adwokat czy radca prawny. Jeśli się na to zdecydujesz, to z pewnością sprawa będzie wymagała od Ciebie dużo mniej czasu i nerwów.

Skoro udałeś się na rozprawę, to po odnalezieniu właściwej sali, należy poczekać na jej wywołanie.

Wywołanie sprawy polega na tym, że pracownik sądu (lub głośnik na korytarzu) poinformuje na głos, że zaprasza do sali osoby, które przyszły na daną sprawę.

Na sali

Sąd przede wszystkim sprawdzi obecność oraz skuteczność powiadomienia o rozprawie wszystkich uczestników postępowania.

Jeśli nie będzie w tych formalnych kwestiach żadnych wątpliwości, wówczas Sąd w krótkim przesłuchaniu spróbuje potwierdzić zgodność przedłożonego przez wnioskodawcę planu podziału. W zasadzie, jest to ostatni moment, by skutecznie podważyć zgodność planu podziału.

W standardowej sprawie, w której wniosek był rzetelnie sporządzony i skompletowany, a zgoda współwłaścicieli niewątpliwa, czynności sądu od chwili wywołania sprawy do wydania postanowienia kończącego ją w pierwszej instancji zamkną się między jednym a dwoma… kwadransami.

Postanowienie sądu

W zależności od tego, czy przyczyną wielości osób uprawnionych do nieruchomości było spadkobranie czy inne zdarzenie, trochę inny będzie przedmiot uwagi sądu.

Tak czy inaczej, na końcu sąd wyda postanowienie o dziale spadku lub postanowienie o zniesieniu współwłasności.

Jest to rozstrzygnięcie kończące postępowanie w sprawie.

Jeśli Sąd orzekł zgodnie z wnioskiem i nie ma nikogo, to kwestionowałby to rozstrzygnięcie, to postanowienie uprawomocni się po 21 dniach od jego wydania.

Musisz też wiedzieć, że jeśli nie złożysz w tej sprawie wniosku o wydanie odpisu postanowienia, to sąd… nigdy nie doręczy Ci treści tego postanowienia.

Natomiast, bez żadnego wniosku, ale z urzędu, jeden egzemplarz prawomocnego postanowienia zostanie złożony we właściwym Wydziale Ksiąg Wieczystych. Nie jest to jednak równoznaczne z uzyskaniem wpisu do księgi wieczystej nowego stanu właścicielskiego. Jeśli zgodny z treścią postanowienia wniosek o wpis do księgi wieczystej nie zostanie złożony, wówczas sąd przypomni Ci o tym obowiązku w osobnej korespondencji.

Tyle o postępowaniu.

Zachęcam do śledzenia bloga, jestem przekonany że mimo jesieni, nie zapadnie on w sen zimowy 😉

Tymczasem, polecam Ci również bardzo fajnie napisany wpis o tym, czego powinieneś spodziewać się po spotkaniu z prawnikiem. Sam kiedyś próbowałem to tutaj wytłumaczyć, ale pani mecenas Irenie Pacholskiej-Urgacz (autorce bloga kobietawpracy.pl), wyszło to zdecydowanie lepiej.

***

Jestem gotów pomóc Ci z Twoim problem dotyczącym zniesienia współwłasności lub działu spadku nieruchomości. W dzisiejszych czasach moja odległość od Twojej nieruchomości nie jest szczególnym problemem. Jeśli szukasz profesjonalnej porady lub pomocy, zajrzyj na stronę Kontakt.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 880 68 39 20e-mail: wsowinski@gmail.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Sowiński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Sowiński z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem wsowinski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: