6 najważniejszych faktów o likwidacji użytkowania wieczystego

Wojciech Sowiński04 października 2018Komentarze (0)

Chciałoby się powiedzieć, niczym Joanna Szczepkowska:

Szanowni Państwo, 4 października 2018 roku, skończyło się w Polsce użytkowanie wieczyste.

Na taką brawurę ustawodawca jednak się nie zdecydował.

Niemniej, faktem jest, że właśnie dziś wchodzi w życie ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów.

Czym jest użytkowanie wieczyste?

Użytkowanie wieczyste to takie prawo do gruntu, które występuje wraz z prawem własności posadowionych na gruncie budynków i urządzeń. Prawo użytkowania wieczystego nie jest własnością, gdyż:

Użytkowanie wieczyste po 1 stycznia 2019

Wspomniana przeze mnie ustawa, wprawdzie wchodzi w życie już dzisiaj, ale zgodnie z jej brzmieniem, główne efekty przyniesie dopiero wraz z początkiem przyszłego roku.

Czekając zatem na wprost wynikające z ustawy skutki, pozwoliłem sobie na jej możliwie krótkie podsumowanie. Przygotowałem to jako listę 6 najważniejszych faktów, dzięki którym powinieneś szybko zrozumieć sens tej ustawy:

  1. Z dniem 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształca się w prawo własności tych gruntów. Oznacza to, że zmiana stanu prawnego gruntu nastąpi bez względu na to, czy użytkownik wieczysty lub dotychczasowy właściciel podejmą jakiekolwiek działania lub formalności.
  2. Wpis prawa własności w miejsce prawa użytkowania do księgi wieczystej nastąpi nieodpłatnie i bez konieczności składania wniosku do sądu. Do działu III księgi wieczystej, wpisany zostanie również obowiązek uiszczenia opłaty przekształceniowej.
  3. Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność nie nastąpi za darmo – konieczne będzie uiszczenie tzw. opłaty przekształceniowej. Opłata przekształceniowa standarowo ma być opłacana przez kolejne 20 lat, a jej wysokość jest równa wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, która obowiązywałaby w dniu przekształcenia.
  4. Ustawa przewiduje system bonifikat tej opłaty (im szybiciej ją spłacisz, tym mniej ona wyniesie).
  5. Postępowania w sprawach aktualizacji opłat rocznych dotąd prowadzone przez SKO lub sądy, będą kontynuowane – ustawa na nie nie wpływa.
  6. Ustawa nie likwiduje prawa użytkowania wieczystego na gruntach innych niż mieszkaniowe. Jeśli zatem prowadzisz działalność gospodarczą na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste, to nic się nie zmienia.

Tyle na dziś, myślę że powyżej ująłem to co najistotniejsze.

Do ustawy przekształceniowej z pewnością jeszcze nie raz wrócę na łamach bloga. Na pewno sporo uwagi będę chciał poświęcić opłacie przekształceniowej.

Jeśli masz jakiś pomysł na wpis na temat tej ustawy – proszę o komentarz poniżej.

***

Nie wiem, czy wiesz, ale mogę pomóc Ci z Twoim problem dotyczącym stanu prawnego nieruchomości. Jeśli jesteś zainteresowany poradą lub obsługą w tym zakresie – skorzystaj z zakładki Kontakt.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 880 68 39 20e-mail: wsowinski@gmail.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Sowiński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Sowiński z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem wsowinski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: